Van, Doğubayazıt, Tatvan, Ahlat, Nemrut Krater Gölü Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

İzmir'den Uçakla Ulaşım ve 5* Konaklama

17-19 Mayıs / 2 Gece 3 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
1599 TL

Tur Programı

VAN (AKDAMAR ADASI - TUŞPA KALESİ)
DOĞUBAYAZIT (İSHAKPAŞA SARAYI - MURADİYE ŞELALESİ)
TATVAN - AHLAT - NEMRUT KRATER GÖLÜ

 

17 MAYIS 2020 Pazar

Sabah saat 05.00 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Sun Express Hava Yolları ( XQ 9084 ) kontuarında buluşuyor, saat 06.10 uçağıyla direk Van’a hareket ediyoruz. Van Havaalanı’na tahmini iniş saatimiz sabah 08.20 dur. Bizi bekleyen aracımıza binerek, ünlü VAN KAHVALTISI için yöresel bir kahvaltı evine gidiyoruz. ( ekstra ) Kahvaltının ardından, turumuzun ilk durağı olan DOĞUBAYAZIT’a ( 175 km. – 2 saat 15 dk. ) hareket ediyoruz. Tendürek Dağı Geçidi’nden ( 2644 m. ) geçerken katılaşmış lavları ve bunların çevreye verdiği volkanik etkilerini gözlemliyoruz. Şansımız varsa, Tendürek Dağı’nı aştıktan sonra, ülkemizin en yüksek dağı olan AĞRI DAĞI’nın muhteşem manzarasını da görebiliriz. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, son devirde yapılmış sarayların en ünlüsü olan, içinde kaç hayat sakladığı bilinmeyen İSHAK PAŞA SARAYI’nı ( Unesco Dünya Mirası listesindedir ) ziyaret ediyoruz. Verdiğimiz öğle yemeği molasının ardından, Yavuz Sultan Selim’in Şah İsmail’i yendiği Çaldıran Savaşı’na tanıklık etmiş ovayı görerek, Bend-i Mahi Çayı’nın çağlayarak aktığı MURADİYE ŞELALESİ’nde, muhteşem bir su masalının sesini dinliyor, fotoğraf çekiyoruz. Günün sonunda otelimize yerleşiyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.

 

18 MAYIS 2020 Pzt.

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Van Gölü sahili boyunca yol alarak, Bitlis'in Van Gölü kıyısındaki ilçesi olan TATVAN'a ( 150 km. – 2 saat ) varıyoruz. 2400 mt. Yükseklikteki NEMRUT KRATER GÖLÜ’nü görmek için Tatvan’dan minibüslere binerek, artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı tırmanışına başlıyoruz. Nemrut Krater Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Zirveye ulaştığımızda bir yanımızda Van Gölü, diğer yanımızda Muş Ovası, karşımızda Süphan Dağı’nın olduğu muhteşem manzara bizleri karşılıyor. Çekilen fotoğraflar ve izlenen manzaranın ardından, dönüşe geçiyoruz.

Van Gölü kıyısından yaptığımız kısa bir yolculukla ‘’Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı olan AHLAT’a‘’ ( 45 km. – 45 dk. ) geliyoruz. Dünyanın en büyük Türk - İslam mezarlıklardan biri olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı ve çevresindeki pek çok Türk büyüğüne ait kümbetler, bugün göreceğimiz yerler arasındadır. Bu tarihî belde, doğal güzellikleri ve bereketli ovası nedeniyle; Urartulardan Osmanlılara dek, pek çok devlet ve hanedana kucak açmıştır. Bu topraklar geçmişte sinesinde barındırdığı her medeniyetten izler taşımaktadır. Çağrı Bey, Ahlat’ta konakladı ve burayı Türk yurdu yapmaya karar verdi. Alparslan, karargâhını bu bölgeye kurdu. 1071’de Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı öncesi, burada soluklandı. Savaşta şehit düşen askerler de, yine Ahlat’a defnedildi. Bu topraklar Kayı Boyu’nu 170 sene ağırladı ve aynı zamanda Osmanlıların da ilk yerleşim yeriydi. Bir rivayete göre; Osmanlı’yı kuran Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi, Ahlat doğumludur ve 20’li yaşlara kadar burada yaşamıştır. Derin tarihî kimliğiyle adeta bir açık hava müzesi olan Ahlat’a veda ediyor, Tatvan üzerinden ( 100 km. – 1 saat 30 dk. ) Gevaş’a geliyoruz. 

AKDAMAR ADASI ve Ermeni mimarisinin en görkemli yapılarından biri olan AHTAMARA KİLİSESİ’ne gitmek üzere, Gevaş İskele’de teknemize biniyoruz. Kilisede İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Keyifli geçen günümüzün sonunda, Gevaş üzerinden Van merkezdeki otelimize ( 50 km. – 45 dk. ) dönüyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.

 

19 MAYIS 2020 Salı

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, tepe üzerinde mağrur bir edayla dimdik duran Van (Tuşpa) Kalesi’ni karşıdan görüyor, Hüsrev Paşa Camii’nin derin geçmişinin izlerine şahitlik ediyoruz. Turkuaz mavisi gözlerini Van Denizi’nden, kehribar sarısı gözlerini ise bnVan güneşinden aldığı söylenen, güzelliği dillere destan Van Kedilerinin koruma altına alındığı Van Kedisi Evi’ni görüyor, Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Turumuzun sonunda, Van Havaalanı’ndan Sun Ekspress HY ( XQ 9185 ) sefer sayılı uçuşuyla, 14.30 da İzmir’e hareket ediyoruz. İzmir’e iniş saatimiz 16.55 civarıdır. Siz değerli konuklarımızla İzmir’de, yeni AMPURIA TOUR gezilerinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otelde 2 gece YP konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Van gidiş – dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Otobüsle ulaşım hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yemeklerde alınan içecekler, ilk gün kahvaltı
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri, şelale vb. giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri
 • Minibüs ücretleri, Akdamar Adası tekne ücreti vb.
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 20 TL

 

Tur Fiyatı

FİYAT: 1.599.-TL  ( iki ve üç kişilik odada kişi başı )

OTEL: 5* ELITE WORLD HOTEL vb. 

Notlar

 • Maliyetler,  bugünkü değerler üzerinden hesaplanmıştır.
 • Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik nedeniyle gelebilecek zamlar, fiyata yansıtılabilir.
 • Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman program akışını değiştirme hakkına sahiptir.
 • Otelde yemekler set menüdür ve yöre şartları ile bağlantılı alkol ( Ramazan ayı nedeniyle ) bulunmayabilir. 

 

UÇAK BİLET DETAYLARI

17 Mayıs 2020 Pazar                        İzmir – Van ( Sun Ekspress HY )                     06.10 - 08.20
19 Mayıs 2020 Salı                           Van  – İzmir ( Sun Ekspress HY )                    14.30 - 16.55