İzmir'den Doğu Anadolu Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Sivas - Divriği - Kemaliye - Arapgir - Elazığ  - Tunceli - Ovacık - Malatya

9-13 Mayıs / 4 Gece 5 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
1899 TL

Tur Programı

9 MAYIS 2020 Cumartesi 
Sabah saat 08.15de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus HavaYolları ( PC 3250 ) kontuarında buluşuyor, saat 09.35 uçağıyla direk Sivas’a hareket ediyoruz. Sivas Havaalanı’na tahmini iniş saatimiz sabah 11.10 dur. Bizi bekleyen aracımıza binerek, önemli Selçuklu eserlerinden olan; Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi ve Kongre Binası’nı ziyaret ediyoruz.  Öğle yemeğimizde yöresel Sivas yemeklerini tadabiliriz. Yemeğin ardından, Kangal üzerinden Divriği’ye ( 175 km. – 2 saat 30 dk. ) hareket ediyoruz. DİVRİĞİ’de, Evliya Çelebi’nin ‘methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, 1985 yılında ‘’ anıt eser ‘’ statüsünde UNESCO Dünya Miras Listesine alınan, 13. y.y Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan Ulucami ve Şifahane’yi restorasyon çalışmaların izin verdiği ölçüde görerek, İliç üzerinden KEMALİYE’ye geliyoruz. ( 95 km. – 1 sat 30 dk. ) Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. ( BOZKURT OTEL – YEŞİL EĞİN OTEL vb. )

 

10 MAYIS 2020 Pazar 
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Kemaliye halkının da büyük bir özveriyle yapımına katkıda bulunduğu ünlü Taş Yol’u görmeye gidiyoruz. Minibüslerle Taş Yol’un 4 - 5 km’lik kısmında nefes kesen manzaralar eşliğinde yol alıyoruz. İsteyen konuklarımız, bu yolu tamamen ya da kısmen yürüyerek de geçebilirler. Olağanüstü bir eko sisteme sahip olan Karanlık Kanyon’da tekne gezisi yapıyor, Fırat Nehri’nin dik kayalar arasından gizemli ve etkileyici serüvenine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Tekne turu esnasında, kanyonun muhteşemliği ve taş yolun öyküsü bizlere eşlik ediyor. Buradaki gezimizi tamamlayarak, Sırakonak Köyü’ne doğru yola çıkıyoruz. Köyün sokaklarını, eski evlerini gördükten sonra, yaklaşık bir saatlik bol manzaralı bir yürüyüş yaparak, şiirlere konu olmuş ve ‘’ tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen’’ Apçağa Köyü’ne geliyoruz. (Yürümek istemeyen konuklarımız otobüsle devam edebilirler.) Ahmet Kutsi Tecer; Orda bir köy var, uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gezmesek de, tozmasak da O köy bizim köyümüzdür. Şiirini, doğduğu bu köy için yazmıştır.

Köyü gezdikten sonra, Kemaliye’yi kuşbakışı görebileceğimiz Kırkgöz Tepesi’ne çıkıyoruz. Su kaynağında bir süre dinlenip, manzarayı seyrediyoruz. Sonrasında, Kemaliye’ye doğru yola çıkıyoruz. Türkiye’nin mimari anlamda en kimlikli ilçelerinden biri olan bu yerleşimi yakından tanımak için, Kemaliye sokaklarında zamana yolculuk yapıyoruz. Sıla hasretinin manilere işlendiği Mani Yolu, geleneksel taş evlerini görebileceğimiz Taşdibi Mahallesi, Kadıgölü, lök tatlısı tadımı için lökhane gezip göreceğimiz yerler arasındadır. Daha sonra otelimize dönüş, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

11 MAYIS 2020 Pazartesi 
Oteldeki kahvaltının ardından, dağlar arasında bir vadide kurulu olan Kemaliye’den ayrılıyor, Elazığ’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda ilk durağımız, yine özgünlüğünü çok iyi korumuş bir köy olan Yeşilyurt Köyü ve Camii. 150 yıllık bir geçmişi olan bu caminin, benzeri olmayan ahşap tavan işlemelerini görüp, kayaların başına kartal yuvası misali yapılmış Bekir - Nermin Taştan Evi’ni karşıdan selamlayarak, yolumuza devam ediyoruz. Efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun büyük mücadelesiyle yapılan, Ayşe Kulin’in Köprü adlı kitabına ve Vali filmine konu olan Başpınar Yazıcıoğlu Köprüsü’nün anlamlı öyküsünü yerinde dinliyoruz. Yolumuz üzerindeki Arapgir’de; taş ve ahşap karışımı konakları, eskiden bu topraklarda yaşamış olan Ermenilerden miras kalan güzel yapıları görmek için kısa bir mola veriyoruz. Keban İlçesindeki seyir terasından Keban Barajı’nın görkemini izliyor, Çırçır Şelalesi’nde serin suların keyfini çıkarıyoruz. Elazığ yakınlarından içeri girerek, İskele üzerinden, feribotla Keban Barajı’nın karşı kıyısındaki Pertek’e geçiyoruz. Yemyeşil ovalardan geçerek, TUNCELİ merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği serbest, geceleme otelimizde. (  3* ROYAL DEMİR HOTEL – 4* GRAND ŞAROĞLU HOTEL  )

 

12 MAYIS 2020 Salı 
Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, günümüzün çok ünlü ilçelerinden biri olan OVACIK’a hareket ediyoruz. Doğanın uyandığı günlerdeyiz, manzara muhteşem… Yol boyu bizlere, yemyeşil ormanlar, dereler, çağıldayan sular, duramayıp coşa taşa akan Munzur Çayı eşlik ediyor. Görsel bir şölen gibi geçen bu yolculuk sonunda ulaştığımız Ovacık’ta, bizi bekleyen minibüslere binerek, MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI Mercan Yaylası’na hareket ediyoruz. Burada verdiğimiz serbest zamanda, ruhumuzu dinlendiriyor, zihinsel arınmanın keyfini çıkarıyoruz. Sonraki rotamız, 40 GÖZELER… Dereler, şelaleler, pınarlar, akan taşan sular… Pınarlardan akan tatlı suları avuçlarımızdan içerek, mucizevi bir gün geçiriyoruz. Yine aynı manzaralı yollardan geçerek, Tunceli’deki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği serbest, konaklama otelimizde.

 

13 MAYIS 2020 Çarşamba 
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Tunceli’den ayrılıyoruz. Pertek üzerinden, 4 bin yıllık bir tarihe sahip, evliyalar diyarı Harput’a geliyor, kısa bir HARPUT turu sonrasında, Malatya’ya doğru yola çıkıyoruz. ( 110 km – 1,5 saat ) Eski Malatya’da ( Battalgazi ) ilk durağımız; Anadolu'da, Büyük Selçuklu üslubunu hiç değiştirmeden devam ettiren tek ve ilk eser olma özelliğini taşıyan, tuğla ve çini işçiliğinin en güzel ve zengin örneklerini bünyesinde barındıran ULU CAMİİ.  Bazı camilerin daha uhrevi çekiciliği, insanı etkileyen ve saran bir maneviyat derinliği vardır. Battalgazi Ulu Cami de, işte böyle bir özelliğe sahiptir. Selçuklulardan miras kalan Ulu Camii’nin kubbesinde bulunan 6 kollu Selçuklu yıldızı, mor ve firuze renkli çinilerden “Mührü Süleyman” motifi şeklindeki “Muhammed ‘’ismi, görenleri adeta büyülüyor. Kesme taşlardan yapılmış, 170 odalı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı da görerek, Yeşil Malatya’nın sarı altını ve ‘’olmazsa olmazı’’ olan kayısı, pestil vs. alışverişleri için Tarihi Şire Pazarı’nda serbest zaman veriyoruz. Çünkü, bereketin çarşısı burası!!! Kayısı, Malatya’nın küçük güneşi…  Malatyalılar ona “mişmiş” diyorlar. Düğün yapacaklar da onun hasadını bekliyor, yeni bir iş kuracaklar da… Mişmiş dalında tutarsa Malatyalının yüzü gülüyor. Bu gülüşün ardında elbette bilinen bir yanıt var: “Dikilecekmiş. Büyüyecekmiş. Meyve verecekmiş. Soğuk yemeyecekmiş. Dolu inmeyecekmiş. Elleri para görecekmiş. Miş miş de miş miş!” Şire Pazarı’ndan ayrılıyor; İnsanı şaşırtan mutfağıyla, tanıtımı yapılamayan ama bir lezzet kenti olan Malatya’da akşam yemeğimiz ( ekstra ) için yerel bir sofraya oturuyoruz. Herkese afiyet olsun.. Turumuzun sonunda, Sun Express Hava Yolları XQ 9331 sefer sayılı 17.55 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Akşam 19.45 de, İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere, siz değerli gezginlerimizle vedalaşıyoruz.

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 4 gece oda kahvaltı konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Sivas gidiş – Malatya dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Otobüsle ulaşım hizmeti
 • Kemaliye’de otelde 2 gece akşam yemeği

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yemeklerde alınan içecekler, ilk gün kahvaltı
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri, şelale vb. giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri, dönüş günü akşam yemeği
 • Minibüs, tekne ücreti vb.
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 30 TL
 • Tunceli’de iki akşam yemeği

Tur Fiyatı

FİYAT: 1.899.-TL  ( iki ve üç kişilik odada kişi başı )

TEK KİŞİ FARKI: Sorunuz

 

Notlar

** Maliyetler, bugünkü değerler üzerinden hesaplanmıştır.

** Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik nedeniyle gelebilecek zamlar, fiyata yansıtılabilir.

** Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman program akışını değiştirme hakkına sahiptir.

** Otelde yemekler set menüdür ve yöre şartları ile bağlantılı alkol bulunmayabilir.