İzmir'den Doğu Anadolu Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Divriği - Kemaliye - Arapgir - Tunceli - Ovacık - Elazığ - Malatya

16-20 Temmuz / 4 Gece 5 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
1849 TL + UÇAK BİLETİ

Tur Programı

16 TEMMUZ 2020 perşembe
Sabah saat 09.00 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus Hava Yolları ( PC 3110 ) kontuarında buluşuyor, saat 11.00 uçağıyla direk Elazığ’a hareket ediyoruz. Elazığ Havaalanı’na tahmini iniş saatimiz 12.45 dir. Bizi bekleyen aracımıza binerek, Keban üzerinden Divriği’ye ( 175 km. – 2 saat 30 dk. ) hareket ediyoruz. DİVRİĞİ’de, Evliya Çelebi’nin ‘methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, 1985 yılında ‘’ anıt eser ‘’ statüsünde UNESCO Dünya Miras Listesine alınan, 13. y.y Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan Ulucami ve Şifahane’yi restorasyon çalışmaların izin verdiği ölçüde görerek, İliç üzerinden KEMALİYE’ye geliyoruz. ( 95 km. – 1 sat 30 dk. ) Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. ( BOZKURT OTEL – YEŞİL EĞİN OTEL vb. )

 

17 TEMMUZ 2020 Cuma
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Kemaliye halkının da büyük bir özveriyle yapımına katkıda bulunduğu ünlü Taş Yol’u görmeye gidiyoruz. Minibüslerle Taş Yol’un 4 - 5 km’lik kısmında nefes kesen manzaralar eşliğinde yol alıyoruz. İsteyen konuklarımız, bu yolu tamamen ya da kısmen yürüyerek de geçebilirler. Olağanüstü bir eko sisteme sahip olan Karanlık Kanyon’da tekne gezisi yapıyor, Fırat Nehri’nin dik kayalar arasından gizemli ve etkileyici serüvenine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Tekne turu esnasında, kanyonun muhteşemliği ve taş yolun öyküsü bizlere eşlik ediyor. Buradaki gezimizi tamamlayarak, Sırakonak Köyü’ne doğru yola çıkıyoruz. Köyün sokaklarını, eski evlerini gördükten sonra, yaklaşık bir saatlik bol manzaralı bir yürüyüş yaparak, şiirlere konu olmuş ve ‘’ tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen’’ Apçağa Köyü’ne geliyoruz. ( Yürümek istemeyen konuklarımız otobüsle devam edebilirler. ) Ahmet Kutsi Tecer; Orda bir köy var, uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gezmesek de, tozmasak da O köy bizim köyümüzdür. Şiirini, doğduğu bu köy için yazmıştır.

Köyü gezdikten sonra, Kemaliye’yi kuşbakışı görebileceğimiz Kırkgöz Tepesi’ne çıkıyoruz. Su kaynağında bir süre dinlenip, manzarayı seyrediyoruz. Sonrasında, Kemaliye’ye doğru yola çıkıyoruz. Türkiye’nin mimari anlamda en kimlikli ilçelerinden biri olan bu yerleşimi yakından tanımak için, Kemaliye sokaklarında zamana yolculuk yapıyoruz. Sıla hasretinin manilere işlendiği Mani Yolu, geleneksel taş evlerini görebileceğimiz Taşdibi Mahallesi, Kadıgölü, lök tatlısı tadımı için lökhane gezip göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

18 TEMMUZ 2020 cumartesi
Oteldeki kahvaltının ardından, dağlar arasında bir vadide kurulu olan Kemaliye’den ayrılıyor, Elazığ’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda ilk durağımız, yine özgünlüğünü çok iyi korumuş bir köy olan Yeşilyurt Köyü ve Camii. 150 yıllık bir geçmişi olan bu caminin, benzeri olmayan ahşap tavan işlemelerini görüp, kayaların başına kartal yuvası misali yapılmış Bekir - Nermin Taştan Evi’ni karşıdan selamlayarak, yolumuza devam ediyoruz. Efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun büyük mücadelesiyle yapılan, Ayşe Kulin’in Köprü adlı kitabına ve Vali filmine konu olan Başpınar Yazıcıoğlu Köprüsü’nün anlamlı öyküsünü yerinde dinliyoruz. Yolumuz üzerindeki Arapgir’de; taş ve ahşap karışımı konakları, eskiden bu topraklarda yaşamış olan Ermenilerden miras kalan güzel yapıları görmek için kısa bir mola veriyoruz. Keban İlçesindeki seyir terasından Keban Barajı’nın görkemini izliyor, Çırçır Şelalesi’nde serin suların keyfini çıkarıyoruz. Elazığ yakınlarından içeri girerek, İskele üzerinden, feribotla Keban Barajı’nın karşı kıyısındaki Pertek’e geçiyoruz. Yemyeşil ovalardan geçerek, TUNCELİ merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği serbest, geceleme otelimizde. (  3* ROYAL DEMİR HOTEL – 4* GRAND ŞAROĞLU HOTEL  )

 

19 TEMMUZ 2020 pazar
Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, günümüzün çok ünlü ilçelerinden biri olan OVACIK’a hareket ediyoruz. Doğanın uyandığı günlerdeyiz, manzara muhteşem… Yol boyu bizlere, yemyeşil ormanlar, dereler, çağıldayan sular, duramayıp coşa taşa akan Munzur Çayı eşlik ediyor. Görsel bir şölen gibi geçen bu yolculuk sonunda ulaştığımız Ovacık’ta, bizi bekleyen minibüslere binerek, MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI Mercan Yaylası’na hareket ediyoruz. Verdiğimiz serbest zamanda, ruhumuzu dinlendiriyor, zihinsel arınmanın keyfini çıkarıyoruz. Sonraki rotamız, 40 GÖZELER… Dereler, şelaleler, pınarlar, akan taşan sular… Pınarlardan akan tatlı suları avuçlarımızdan içerek, mucizevi bir gün geçiriyoruz. Yine aynı manzaralı yollardan geçerek, Pertek üzerinden, Elazığ’a doğru yol alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ELAZIĞ’daki otelimizde. ( 4* WINDYHILL HOTEL www.windyhillhotel.com.tr )

 

20 TEMMUZ 2020 pazartesi
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Elazığ’dan ayrılıyor, Malatya’ya üzerinden DARENDE’ye doğru yola çıkıyoruz. ( 225 km – 3 saat ) yolumuz üzerindeki, ‘’nefes kesen‘’ LEVENT VADİSİ CAM SEYİR TERASI’nda kısa bir mola veriyoruz. ( yükseklik korkusu olanlar dikkat!!! ) Yerden 240 metre yükseklikte, cam askılı bir balkonda, gözlerimizin önünde 28 km. lik bir alan ve ayaklarımızın altında 65 milyon yıllık bir geçmiş… Seyir Terası bize unutulmaz bir deneyim sunacak gibi. İyi seyirler… Adeta cennetten bir köşe olan ‘’ otuz yapraklı gül şehri ‘’ Darende’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Burada göreceğimiz yerler: Anadolu’nun manevi mimarlarından olan Somuncu Baba” lakablı Hamid-i Veli’nin mükemmel görünümü ile huzur veren Türbe ve Külliyesi, 20 km. uzunluğundaki Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzları, kayaların içinden çıkan buz gibi suların oluşturduğu havuzlar, yürüyüş yolları, su değirmeni… Darende’yi özel ve güzel kılan bir başka görülesi yer de; GÜNPINAR ŞELALESİ. Yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen sularıyla, misafirlerine tam bir görsel şölen sunuyor. Darende gezimizi tamamlayarak, Malatya’ya doğru yola çıkıyoruz.

Eski Malatya’da ( Battalgazi ) ilk durağımız; Anadolu'da, Büyük Selçuklu üslubunu hiç değiştirmeden devam ettiren tek ve ilk eser olma özelliğini taşıyan, tuğla ve çini işçiliğinin en güzel ve zengin örneklerini bünyesinde barındıran ULU CAMİİ.  Bazı camilerin daha uhrevi çekiciliği, insanı etkileyen ve saran bir maneviyat derinliği vardır. Battalgazi Ulu Cami de, işte böyle bir özelliğe sahiptir. Selçuklulardan miras kalan Ulu Camii’nin kubbesinde bulunan 6 kollu Selçuklu yıldızı, mor ve firuze renkli çinilerden “Mührü Süleyman” motifi şeklindeki “Muhammed ‘’ismi, görenleri adeta büyülüyor. Kesme taşlardan yapılmış, 170 odalı Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı da görerek, Yeşil Malatya’nın sarı altını ve ‘’olmazsa olmazı’’ olan kayısı, pestil vs. alışverişleri için Tarihi Şire Pazarı’nda serbest zaman veriyoruz. Çünkü, bereketin çarşısı burası!!! Kayısı, Malatya’nın küçük güneşi…  Malatyalılar ona “mişmiş” diyorlar. Düğün yapacaklar da onun hasadını bekliyor, yeni bir iş kuracaklar da… Mişmiş dalında tutarsa Malatyalının yüzü gülüyor. Bu gülüşün ardında elbette bilinen bir yanıt var: “Dikilecekmiş. Büyüyecekmiş. Meyve verecekmiş. Soğuk yemeyecekmiş. Dolu inmeyecekmiş. Elleri para görecekmiş. Miş miş de miş miş!” Şire Pazarı’ndan ayrılıyor; İnsanı şaşırtan mutfağıyla, tanıtımı yapılamayan ama bir lezzet kenti olan Malatya’da akşam yemeğimiz ( ekstra ) için yerel bir sofraya oturuyoruz. Herkese afiyet olsun.. Turumuzun sonunda, Sun Express Hava Yolları XQ 9331 sefer sayılı 21.55 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Akşam 23.45 de, İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere, siz değerli gezginlerimizle vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 4 gece oda kahvaltı konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Kemaliye’de otelde iki akşam yemeği
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Kişi sayısına uygun büyüklükteki araçla ulaşım
 • Elazığ’da otelde akşam yemeği

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Elazığ gidiş – Malatya dönüş uçak bileti
 • Otellerdeki ekstra harcamalar, yemeklerde alınan içecekler
 • Müze, milli park, ören yeri, şelale vb. giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri, dönüş günü akşam yemeği
 • Minibüs, tekne ücreti vb.
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı
 • Tunceli’de bir akşam yemeği

Tur Fiyatı

FİYAT: 1.849.-TL  ( iki ve üç kişilik odada kişi başı ) + UÇAK BİLETİ

UÇAK BİLET FİYATI: 625.-TL

 

16 Temmuz 2020 perşembe / İzmir – Elazığ ( Pegasus HY ) / 11.00 - 12.45
20 Temmuz 2020 pazartesi / Malatya  – İzmir ( Sun Ekspress HY ) / 21.55 - 23.45

 

 

Notlar

Acenta ve rehber, hava, yol, vb. nedenlerle - gerekli gördüğü takdirde – programda değişiklik yapabilir. Otellerde açık büfe garantisi verilmemektedir, Otelin yoğunluğuna, konseptine ve PANDEMİ kurallarına göre yemekler set menü olabilir. Ulaşımlarımız kişi sayısına ve parkura göre ( Kemaliye yolları dar ve virajlıdır ) en konforlu araçlar ile sağlanmaktadır. Bu tur için, 27 Kişilik Otokar Sultan’dır.

 • Turlarımızda, resmi olarak ilan edilen PANDEMİ kuralları geçerlidir.
 • Katılımcı sayısı rehber dahil 13 kişi ile sınırlıdır. Küçük otobüste, 2 kişiye 1 koltuk verilmesi mecburidir.
 • Araçlarda, kolonya-dezenfektan ve kapalı şişe su bulundurulacaktır.
 • Misafirlerimiz, seyahat esnasında yanlarında getirdikleri kendi maskelerini kullanacaklardır.
 • Hijyen ve maske kullanımı, misafirlerin sorumluluğu altındadır.
 • Ampuria Tour, tur sırasında ve sonrasında olabilecek hastalık durumlarından sorumlu tutulamaz.