Gap Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Antakya, Antep, Urfa, Adıyaman, Mardin | Nemrut ve Göbeklitepe

16-22 Ekim / 6 Gece 7 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
2.399 TL

Tur Programı

16 EKİM 2019 Çrş.

Sabah saat 05.45’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Sun Express kontuarında buluşuyor, saat 07.00’de Adana’ya hareket ediyoruz. Havaalanı’na iniş saatimiz sabah 08.30 civarındadır. Bizi bekleyen otobüsümüzle, güne ve tura zinde başlayabilmek için,  kahvaltıya ( ekstra ) gidiyoruz. Kahvaltı sonrasında, misafirlerimizle Adana şehir turumuza başlıyoruz. Gezip göreceğimiz yerler: 20 bin kişi kapasiteli Ortadoğu’nun en büyük camisi Sabancı Merkez Camii, Atatürk Evi, Sinema Müzesi, Taş Köprü, Ramazanoğulları Külliyesi, Ulu Cami, Ulus Parkı, Tarihi Kız Lisesi… Şehir turumuzu burada tamamlıyor, ünlü Adana Kebabını tatmak üzere, Seyhan Baraj Gölü üzerinde ünlü bir restorana gidiyoruz. Burada Adana lezzetleriyle bezenmiş sofralar bizi bekliyor. Herkese afiyet olsun… Yemekten sonra, Adana’ya veda ediyor, otobüsümüzle yaklaşık 2,5 - 3 saat süren bir yolculukla ‘’dünyanın 26. Gastronomi şehri’’ seçilen ANTAKYA’ya varıyoruz. Antakya Mozaik Müzesi ve Aziz Pierre Mağarası ziyaretlerimizin ardından, otelimize yerleşiyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Antakya’daki otelimizde.  ( 5* ANTAKYA OTTOMAN PALACE HOTEL )

 

17 EKİM 2019 Prş. 

Kahvaltının ardından, Antakya şehir turumuza başlıyoruz. Asi ( Orontes ) Nehri, Atatürk Anıtı, Valilik Konağı, Eski Kız Lisesi, Hatay Meclis Binası, tarihi konaklar, Antakya’nın gizemli dar sokakları gezeceğimiz göreceğimiz yerler arasındadır. Anadolu’da yapılan ilk camii olarak bilinen Habibi Neccar Camii, Ezan, Çan, Hazan seslerinin bir arada duyulduğu Sarimiye Camii, Cami duvarına bitişik Katolik Kilisesi ve hemen caminin karşısındaki Sinagog… Neredeyse hepsi sırt sırta, yan yana. Üç semavi dine ait ibadethanelerin bir arada bulunduğu tarihi Antakya sokaklarını kapsayan gezimizin ardından; baharatçılar, künefeciler ve kuyumcuların bulunduğu tarihi UZUN ÇARŞI’da kısa bir serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimizle, çarşıya açılan minik bir meydanda, ulu bir çınar gölgesinde oturup, köz ateşinde pişirilmiş olan künefelerimizi yiyebiliriz. Öğle yemeğinde; Antakya lezzetleriyle donanmış, yöreye özgü tatlarından oluşan safralar bizi bekliyor. Herkese afiyet olsun… Öğleden sonraki programımız; Kültürler mozaiği Anadolu'nun son ermeni Köyü VAKIFLI Köyü. Yemyeşil dokusu ile Vakıflı’nın çan seslerine biraz ilerisindeki HIDIRBEY Köyü’nden ezan sesleri karışıyor. Burada etrafımız doğanın yeşil örtüsüyle sarılıyor. Bir de portakal ağaçları ile meyve bahçeleri bereketli topraklarda olduğumuzu fısıldıyor bize. MUSA AĞACI’nı da görerek, 14 km. lik sahiliyle güneşli ve yaşam dolu yemyeşil ve bereketli SAMANDAĞ’a geliyoruz. Kenti tehdit eden sel sularını önlemek amacıyla bin kişilik esir ordusu tarafından 10 yıl boyunca delinerek açılmış olan ve Romalı’lardan kalan mühendislik harikası TİTUS TÜNELİ’ni görüyoruz. Bugünkü gezimizin son durağında; Antakya’nın bambaşka bir yüzü olan mitolojik dönemlerden günümüze sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne ile Apollo’nun hikâyesine konu olan Harbiye Şelaleleri’ni görüyor, sulara karşı çay keyfi yapıyoruz. Alışveriş ( ipek, defne sabunu, defne mamulü ürünler vs. ) için verdiğimiz serbest zamanın ardından, Antakya’daki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( 5* ANTAKYA OTTOMAN PALACE HOTEL )

 

18 EKİM 2019 Cuma

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, tarihi ipek yolu üzerindeki GAZİANTEP’e doğru ( yaklaşık 2,5 - 3 saat ) yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, dünyaca ünlü Antep Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret ediyor, paha biçilemez mozaikleri ve de özellikle Zeugma’nın mahzun bakışlı Mona Lisa’sı ÇİNGENE KIZI’nı, Mars heykelini hayranlıkla inceliyoruz. Gastronomi dalında UNESCO “ Yaratıcı Şehirler Ağına” giren Antep’teki öğle yemeğinde, ünü sınırlarımızı aşmış olan yerel Antep lokantalarında, Ali Nazik, Simit Kebabı, küşleme … gibi yöresel lezzetlerden oluşan keyifli bir yemek yiyoruz. Yemek sonrasında gezeceğimiz yerler:  Antep Kalesi civarında restore edilen evler ve hanlar (  Gümrük, Zeytin, Anadolu, Bayaz, Budeyri, Buğday, Millet, Pürsefa, Şire, Tütün, Yemiş, Hışva… vb. ) Hamam Müzesi, Ali İhsan Göğüş Evi, Almacı Pazarı’nda yerel ürünler alışverişi ( Antep fıstığı, pul biber, Antep kuruları, cevizli sucuk, salça vb… ) Bakırcılar Çarşısı, Tahmis Kahvesi… Alışveriş için, Antep çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Keyifli geçen bir günün ardından, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.. ( 5* SHIMALL HOTEL vb. )

 

19 EKİM 2019 Cmt. 

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, bakımlı fıstık ağaçları eşliğinde, filmlere konu olan siyah gülleriyle ünlü HALFETİ’ye doğru hareket ediyoruz. HALFETİ’de baraj üstünde, tekneyle ( ekstra ) muhteşem bir gezi yapıyor,  Adıyaman’a hareket ediyoruz. Yolda, seyir terasından görkemli Atatürk Barajı’nı izliyoruz. Adıyaman’da bizleri bekleyen minibüslerimizle, KAHTA Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü’nü görüp, güneşin batışını seyretmek üzere, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan NEMRUT Dağı’na tırmanıyoruz. ‘’Dünyanın 8. Harikası‘’ denilen Nemrut Dağı zirvesinden, büyüleyici dev heykelleri, mezarları, horoskopu, güneşin batışını, farklı duygularla izliyoruz. Görenlere, ’’kanatlanıp uçabileceklerini‘’ hissettirecek kadar eşsiz manzaralar sunan bu açık hava müzesine veda ederek, gün batımı sonrası otelimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( 4* ADIYAMAN HİLTON GARDEN INN HOTEL vb. )

 

20 EKİM 2019 Pazar

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Bozova - Viranşehir üzerinden MARDİN ve taş işçiliğinin en mükemmel örneklerine şahit olacağımız Midyat’a doğru yola çıkıyoruz. ( yaklaşık 4 saat ) Düzayak bir şehir olan Midyat, dar sokaklarında yan yana dizilmiş taş evleriyle şiir gibi bir atmosfere sahiptir. Sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Taş işçiliğinin tüm görkemini üzerinde toplayan Eski Midyat'ın kiliseleri, manastırları, evleri birbirlerini kıskandıracak kadar süslü, işli... Gümüş ve şarap alışverişi için, Midyat Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustalarının eserlerini süsleyen vitrinlere bakıyor, gümüşün zerafetini simgeleyen yöreye özgü Telkari hakkında fikir sahibi oluyoruz. Rehberimizin belirlediği saatte buluşarak, Mardin’e yola çıkıyor, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( İZALA HOTEL Eski Mardin vb. )

 

21 EKİM 2019 Pzt.

Otelimizdeki kahvaltının ardından, Mardin şehir turumuza başlıyoruz. Bugün göreceğimiz yerler: Ulu Camii, eski Süryani Katolik Patrikhanesi olan günümüzün Mardin Müzesi ( dışarıdan ) Kasimiye Medresesi, Şehidiye Camii, Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası, Mardin Valilik Binası, Sanat Sokağı, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı, Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, abbaralar… Duvarlarına yalnızlık sinmiş eski taş evler, kapıların üzerindeki taşlara çizilmiş resimler, işlemeler, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimleri, kuş gagasını andıran kapı tokmakları, bir evin altından geçen, kemerli tüneller…. Taş kendi şiirini okumaya başlıyor ve tarihi dile getiriyor. Gözlerimizi; taşın usta ellerde bir dantel gibi işlendiği evlerinden, Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksızlığında yıllara meydan okuyan Süryani kiliselerinden, manastırlarından ayıramayarak, Mardin merkez gezimizi tamamlıyor, URFA’ya doğru ( 200 km – 2 saat 45 dk. )  yola çıkıyoruz. Su ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5 bin yıllık tarihi ile ayakta duran, üç semavi dinin de kabul ettiği Hz. İbrahim’in ata vatanı olan HARRAN, bugün ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Harran, eski uygarlıklarda ‘’yolların kavuştuğu yer’’ anlamına gelir. Tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları, üniversite kalıntıları ve geceleri gökyüzünde parlayan yıldızları ile biz gezginlerin ilgi odağı olan Harran ziyaretimizin ardından, otelimize yerleşiyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.  Dileyen misafirlerimizle Urfa Sıra Gecesine ( ekstra ) gidebiliriz. ( URFA DEDEMAN HOTEL vb. )

                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

22 EKİM 2019 Salı

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, UNESCO 42. Dünya Mirası Listesine alınan İnsanlık tarihinin en kıymetli kazısı GÖBEKLİTEPE’ye doğru yola çıkıyoruz.  Cilalı Taş Devri’nden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor. Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha yaşlı. 12 bin yıl önce insanların mağaralarda taş devrini yaşadığı düşünülürken, Göbeklitepe; dönemin uygarlığının çok daha ileri düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Arkeoloji tarihinin en kıymetli kazı alanlarından olan Göbeklitepe’nin, memleket topraklarında olduğunu bilmek ve ulaşabilmek, hiç de az bir şey değil... İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak bu anlamlı gezi sonrasında, Urfa şehir turumuza başlıyoruz. İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından çtanınan ve kutsal kitaplarda adı geçen Hz. İbrahim’in, Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Sabrın timsali Hz. Eyyüp, Hz. Rahime, Hz. Elyesa, Hz. Şuayb, Hz. Yakup, Hz. Lut, Hz. Musa, Hz. İshak Urfa’da yaşadığına inanılan peygamberlerden birkaçıdır... Yine Urfa, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra kutsal sayılan bir şehirdir. Peygamberlerin bu bölgede yaşaması, Hz. İsa'nın bu şehri kutsaması ve peygamberlerin makamları, bu tarihi şehrin “Peygamberler Şehri” adıyla anılmasını sağlamıştır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olan Balıklıgöl, Mevlid-i Halil Camii, Rızvaniye Camii, İbrahim Peygamberin doğduğu mağara, Urfa Kalesi (dışarıdan) bugün gezeceğimiz yerler arasındadır. Şanlıurfa Mozaik Müzesi ve dünyada teknik olarak eşi ve benzeri bulunmayan AMAZON SAVAŞÇILARI’nın resmedildiği Halepli Bahçe Mozaik Müzesi de (vaktimiz yeterse) bugün ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zamanda, Urfa’nın gizemli hanlarında, çarşılarında alışveriş yapabilir, kahvelerin birinde kürsü tabureler üzerine oturup, menengiç kahvesi içebilirsiniz.  Hoş kokulu baharatlar, rengarenk kumaşlar, allı pullu elbiseler, şallar, daha neler neler… THY ANADOLU JET TK7583 sefer sayılı 15.35 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Akşamüstü 17.35 saatlerinde İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere, siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Antakya’da 2 gece YP konaklama
 • Urfa’da 1 gece YP konaklama
 • Antep’te 1 gece YP konaklama
 • Adıyaman’da 1 gece YP konaklama
 • Mardin’de 1 gece YP konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası (65 yaşa kadar)
 • Kişi sayısına uygun büyüklükteki araçla ulaşımlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Urfa Sıra Gecesi, Halfeti tekne turu, Nemrut minibüsleri
 • Otel ve restaurant yemeklerinde alınan içecekler
 • Otellerde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri giriş ücretleri
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 30 TL
 • Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği
 • İlk gün sabah kahvaltısı

Tur Fiyatı

2.399.- TL (iki ve üç kişilik odada kişi başı)

2.999.- TL (tek kişi konaklama)

Notlar

Acenta, tur fiyatlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik nedeniyle, fiyatı etkileyecek zamlar, tur ücretine yansıtılabilir.