Doğu Ekspres Treni ile Butik Kars Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Turistik Doğu Ekspres Treni ile Dede Korkut hikâyelerinin doğduğu, yayıldığı uzak diyar KARS

19-22 Şubat 2020 / 3 Gece 4 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
2.099 TL

Tur Programı

19 ŞUBAT 2020 ( Çarşamba ) / İZMİR - KARS

İzmir Havalimanı’nda sabah saat 09.30 da buluşarak, Sun Express HY XQ9114 sefer sayılı uçuşuyla, saat 11.00 de Kars’a hareket ediyoruz. Normal koşullarda Kars’a varış saatimiz 13.15 civarıdır. Alanda bizi bekleyen otobüsümüzle buluşarak, öğle yemeği için, Kars merkeze gidiyoruz. Yemeğin ardından, ‘’ Kars şehir turumuza ‘’ başlıyoruz. Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını panoramik olarak göreceğiz. Vali Konağı ve civardaki taş binalar, Ahmet Muhtar Paşa Evi, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Kars Kalesi ( dışarıdan ) Taş Köprü, Alexander Nevski Kilisesi ( Fethiye Cami ) 12 Havariler Kilisesi göreceğimiz yerlerdendir. Şehir turumuzda, meşhur Kars kaşarının ve balının satıldığı çarşıyı da görüyoruz. Turun ilerleyen günlerinde verilecek serbest zamanda, misafirlerimiz, yerel peynircilerden, kaşar, gravyer, keçi peyniri, tereyeğ ve bal alışverişlerini yapabilirler. Akşamüstü saatlerinde otelimize yerleşip, dinleniyoruz. Kars’ın ünlü Kars Kaz Evi’ndeki akşam yemeğimizde, Kafkas Halk Oyunları Gösterisi eşliğinde, yöresel kaz etinin tadına bakıyor, hep birlikte keyifli bir Kars gecesi yaşıyoruz. Konaklama otelimizde. ( KARS PARK OTEL 4* vb. )

 

20 ŞUBAT 2020 ( Perşembe ) / KARS - ANİ HARABELERİ - ÇILDIR GÖLÜ

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra ( havanın durumuna göre ) Ermenistan sınırında bulunan ANİ HARABELERİ’ni Ani,  Unesco Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla artık sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en önemli kültür mirasları arasındaki yerini almıştır ) ziyaret etmek için hareket ediyoruz. Burada; Kilise, Şapel, Büyük Katedral ( Fethiye Camii ), Selçuklu Sarayı ve Kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-l Menucehr Camii göreceğimiz yerler arasında. Ani ziyaretimizi tamamlayarak, hava koşulları elverirse, BOĞATEPE KÖYÜ’ne giderek, peynir ve yapımı hakkında bilgi alıyor, Peynir Müzesi’ni görüyoruz. Çarpıcı doğa manzaraları eşliğinde, yolculuğumuzun sürprizi ÇILDIR GÖLÜ’ne hareket ediyoruz. Öğle yemeğinde, göl kıyısında sarı alabalık yiyoruz. Burada, ufuk çizgisine kadar dümdüz uzanan uçsuz bucaksız beyazlıklar, uçsuz bucaksız maviliklere karışıyor. Dünya sanki sadece iki renkten ibaretmiş gibi… Sanki bembeyaz bir çöldeymişiz gibi… Çıldır’da, göl donsa da, yaşam, suyun altında da, üstünde de devam ediyor. Kış mevsiminde donan gölde,  balıkçılar buzları kırarak avlanıyorlar. Şansımız varsa, Çıldır Gölü’nde, buzları kırarak yapılan balık avı safarisini de izleyebiliriz. Çıldır Gölü’nün en heyecanlı aktivitesi, yerel motiflerle özene bezene süslenmiş atların çektiği kızaklarla gölde gezmek. Uçsuz bucaksız bir buz pistine dönen Çıldır Gölü’nde ( buzun uygun olması durumunda ) duyulan tek ses kızakların buzda çıkardığı tıkırtı ve atların solukları. Donan göldeki bir metrelik buzu delip balık tutan balıkçılar, buz üstünde dolaşan faytonlar, sisin içinden gelen balıkçılar... Bu eşsiz manzaraları belleğimize tutarak, Kars’a geri dönüyoruz. Akşam yemeğimiz için yöresel yemekleriyle ünlü bir restorana gidiyor ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakıyoruz. Konaklama otelimizde.

 

21 ŞUBAT 2020 ( Cuma ) / KARS MERKEZ – Turistik Doğu Ekspres Tren Yolculuğu

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra, Kars’ta yeni açılan ‘’ KANLI TABYA Müzesi’ne ‘’ gidiyor, savaşların karanlık ve kanlı yüzüne bir kez daha tanık oluyoruz. Bizi bekleyen otobüsümüzle buluşarak, SARIKAMIŞ’a doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki ‘’ Şehitler Anıtı'nda ‘’ duygulu anlar yaşıyor, Allahuekber Dağları’nda soğuğa ve yanlış stratejilere yenilerek donan şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Sanıyoruz ki, askerlerimiz anısına yapılan şehitlikte bedenlerimizden çok yüreklerimiz üşüyecek… Katerina Köşkü'nü karşıdan görüp, Sarıkamış Kayak Merkezi’ne doğru yola devam ediyoruz. Kristal kar, el değmemiş ormanlarla buluşunca, bize de; yeşil ve beyazın içinde huzuru ve sessizliği yaşamak düşüyor.. Kayak Merkezi ve doğal SARIÇAM ormanlarına karşı, keyif kahvelerimizi içiyor, ( her an değişebilecek hava koşullarını da dikkate alarak ) KARS’a doğru yola çıkıyoruz.

Akşam yemeğimiz için ( ekstra ) yörenin ünlü bir restoranına gidiyor ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakıyoruz. Yemek sonrasında, masal şehir Kars’a veda etmeye hazırlanıyoruz. Gece saat 23.55’de Kars Garı’ndan yola çıkan TCDD Turistik Doğu Ekspresi Treni’nin yataklı vagonlarına yerleşerek, uzun ve güzel bir yolculuğuna başlıyoruz. Seyahat süremizce Anadolu'nun kış mevsimde yaşadığı güzellikleri görme olanağı bulacağız. Yemekleri serbest olarak trenin yemek vagonunda ( olanaklar ve kapasite kısıtlıdır ) alma olanağımız vardır. Ancak, yanımızda da yiyecek - içecek bulundurmamız yararımıza olacaktır. Konaklama bize özel yataklı vagonlarımızdadır.

 

22 ŞUBAT 2020 ( Cumartesi ) / TURİSTİK DOĞU EKSPRES TREN YOLCULUĞU – SİVAS - İZMİR

Muhteşem kar ve kış manzaraları eşliğinde, Sarıkamış ( 01.00 varış ) – Erzurum ( 04.00 varış ) – Erzincan ( 07.50 varış ) İliç ( 10.00 varış ) Divriği  ( 10.50 varış – 13.30 hareket ) – Bostankaya İstasyonu’nu ( 16.00 varış  ) ulaşıyoruz. Bostankaya Garı’nda ( Sivas Garı onarımda olduğundan, geçici olarak Sivas Garı yerine hizmet vermektedir ) trenden inerek, bizi bekleyen aracımıza binerek, Sivas’a hareket ediyoruz. ( 30 km. -30 dakika )  Tren normal saatinde Bostankaya’ya ulaşırsa, kısa bir SİVAS şehir turu yapıyoruz. ( Trenin rötar yapma olasılığı vardır. İniş saatimize göre, direk alana da gidebiliriz ) Sivas Havaalanı’ndan Pegasus HY PC3201 sefer sayılı uçuşuyla, 20.00 de İzmir’e hareket ediyoruz. İzmir’e iniş saatimiz 21.40 civarıdır. Siz değerli misafirlerimizle İzmir’de, yeni Ampuria Tour gezilerinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir – Kars gidiş ekonomi uçak bileti ( Sun Ekspress HY )
 • Sivas – İzmir dönüş ekonomi sınıf uçak bileti ( Pegasus HY )
 • Kars – Sivas ( Bostankaya ) arası Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti
 • Bostankaya Gar ve Sivas Havaalanı arası transfer
 • Kars Park vb. Hotel’de 2 gece oda – kahvaltı konaklama
 • Kars Kaz Evi’nde akşam yemeği ( kaz menü ) ve yöresel Kafkas oyunları gösterisi
 • Yerel lokantada akşam yemeği ( yöresel menü )
 • Uzman rehberlik hizmeti
 • Tursab Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
 • Belirtilen tüm turlar ve ulaşım hizmetler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Doğu Ekspresi’nde alınacak tüm yemek ve içecekler
 • Kars’ta bir akşam yemeği ve tüm öğle yemeklerin
 • Kişisel harcamalar, alışverişler
 • Çıldır Gölü’nde kızak ve fayton turu, Sarıkamış Kayak Merkezi telesiyej biniş ücretleri
 • 65 yaş üstü seyahat sağlık sigortası ( 30 TL )
 • Doğu Ekspresi Divriği tren duraklamasında yapılacak Divriği şehir turu ( 3 saat )

Tur Fiyatı

2.099 TL (İki ve üç kişilik odada kişi başı)
150 TL (Tek kişilik oda farkı)
275 TL (Tek kişilik konaklamada tren farkı)

UÇAK BİLET DETAYLARI

19 Şubat 2020 Çrş. / İzmir – Kars / 11.00 – 13.15 ( Sun Eksprss HY )
22 Şubat 2020 Cmt. / Sivas – İzmir / 20.00 – 21.40 ( Pegasus HY )

 

Notlar

Trenin durma noktalarında, - inildiği takdirde - trene zamanında binme sorumluğu misafirlerimize aittir.

** AMPURIA TOUR, program akışını ve günlerini ( dış nedenlerden dolayı - içeriği aynı kalmak kaydıyla ) değiştirme hakkına sahiptir. * Programda belirtilen otel ve lokantalar, ulaşım araçları vb. hususlar turun gerçekleşmesi aşamasında, standart

ve içeriklerin aynen korunması koşuluyla değiştirilebilir. * Mücbir ve olağanüstü nedenlere bağlı olarak yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden dolayı acentemiz sorumlu tutulamaz.

Uçaklı ve trenli turlarda, TCDD, havalimanı ve havayolu şirketi hareket saatlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programda belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre ayarlanmış olup, olası gecikmelerden dolayı kaçırılan uçak – tren vb. durumlarda, Ampuria Tour’un sorumluluğu, misafirin tazminat hakkı yoktur.

Trenle yolculuk sırasında lüks aranmamalıdır. Tren en temel gereksinimlere yanıt verebilecek niteliktedir. Vagona ait tuvaletler ortak kullanılmaktadır. Kompartımanlarda lavabo, küçük masa ve buzdolabı mevcuttur.