Doğu Anadolu Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Sivas - Divriği - Kemaliye - Tunceli - Bingöl - Muş - Ahlat - Doğubayazıt - Van

28 Mayıs - 4 Haziran / 7 Gece 8 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
2.799 TL

Tur Programı

28 Mayıs 2020 Perşembe  Sabah saat 06.45 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus HY ( PC 3250 ) kontuarında buluşuyor, saat 07.50 uçağıyla direk Sivas’a hareket ediyoruz. Sivas Havaalanı’na tahmini iniş saatimiz sabah 09.25 dir.  Bizi bekleyen aracımıza binerek, SİVAS’ın önemli Selçuklu eserlerinden olan; Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Buruciye Medresesi ve Sivas Kongre Binası’nı ziyaret ediyoruz. Yöresel Sivas yemeklerinden oluşan öğle yemeğimizin ardından, Divriği’ye ( 175 km. – 2 saat 20 dk. ) hareket ediyoruz. DİVRİĞİ’de, Evliya Çelebi’nin ‘methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, 1985 yılında ‘’ anıt eser ‘’ statüsünde UNESCO Dünya Miras Listesine alınan, 13. y.y Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan Ulucami ve Şifahane’yi restorasyon çalışmaların izin verdiği ölçüde görerek, İliç yakınlarından KEMALİYE’ye geliyoruz.( 100 km. – 1 saat 30 dk. ) Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ( set menü )  geceleme otelimizde. ( BOZKURT HOTEL, YEŞİL EĞİN HOTEL vb. )

 

29 Mayıs 2020 Cuma  Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Kemaliye halkının da büyük bir özveriyle yapımına katkıda bulunduğu ünlü Taş Yol’u görmeye gidiyoruz. Minibüslerle Taş Yol’un 4 - 5 km’lik kısmında nefes kesen manzaralar eşliğinde yol alıyoruz. İsteyen konuklarımız, bu yolu tamamen ya da kısmen yürüyerek de geçebilirler. Olağanüstü bir eko sisteme sahip olan Karanlık Kanyon’da tekne gezisi yapıyor, Fırat Nehri’nin dik kayalar arasından gizemli ve etkileyici serüvenine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Tekne turu esnasında, kanyonun muhteşemliği ve taş yolun öyküsü bizlere eşlik ediyor. Buradaki gezimizi tamamlayarak, şiirlere konu olmuş ve ‘’ tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen’’ Apçağa Köyü’ne geliyoruz. Ahmet Kutsi Tecer;

Orda bir köy var, uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gezmesek de, tozmasak da, O köy bizim köyümüzdür. Şiirini, doğduğu bu köy için yazmıştır.

Köyü gezdikten sonra, Kemaliye’yi kuşbakışı görebileceğimiz Kırkgöz Tepesi’ne çıkıyoruz. Su kaynağında bir süre dinlenip, manzarayı seyrediyoruz. Sonrasında, dağlar arasında bir vadide kurulu olan KEMALİYE’ye doğru devam ediyoruz.  Türkiye’nin mimari anlamda en kimlikli ilçelerinden biri olan bu yerleşimi yakından tanımak için, Kemaliye sokaklarında zamana yolculuk yapıyoruz. Sıla hasretinin manilere işlendiği Mani Yolu, geleneksel taş evlerini görebileceğimiz Taşdibi Mahallesi, Kadıgölü, lök tatlısı tadımı için lökhane gezip göreceğimiz yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

30 Mayıs 2020 Cumartesi  Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Kemaliye’ye veda ediyor, yine özgünlüğünü çok iyi korumuş bir köy olan Yeşilyurt Köyü ve Camii’ni ziyaret ediyoruz. 150 yıllık bir geçmişi olan bu caminin, benzeri olmayan ahşap tavan işlemelerini görüp, kayaların başına kartal yuvası misali yapılmış Bekir - Nermin Taştan Evi’ni karşıdan selamlayarak, Efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun büyük mücadelesiyle yapılan, Ayşe Kulin’in Köprü adlı kitabına ve Vali filmine konu olan Başpınar Yazıcıoğlu Köprüsü’nün anlamlı öyküsünü yerinde dinliyoruz. Yolumuz üzerindeki Arapgir’de; taş ve ahşap karışımı konakları, eskiden bu topraklarda yaşamış olan Ermenilerden miras kalan güzel yapıları görmek için kısa bir mola veriyoruz. Elazığ yakınlarından geçerek, Keban İlçesindeki seyir terasından Keban Barajı’nın görkemini izliyoruz. Çırçır Şelalesi’nde serin suların keyfini çıkarıyoruz. Elazığ yakınlarından geçerek, İskele’den bindiğimiz feribotla Pertek üzerinden Tunceli’ye doğru yol alıyoruz. TUNCELİ merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği serbest, geceleme otelimizde. (  3* ROYAL DEMİR HOTEL – 4* GRAND ŞAROĞLU HOTEL vb. )

 

31 Mayıs 2020 Pazar  Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, günümüzün çok ünlü ilçelerinden biri olan OVACIK’a hareket ediyoruz. Yol boyu bizlere, yemyeşil ormanlar, dereler, çağıldayan sular, duramayıp coşa taşa akan Munzur Çayı eşlik ediyor. Görsel bir şölen gibi geçen bu yolculuk sonunda ulaştığımız Ovacık’ta, bizi bekleyen minibüslere binerek, MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI Mercan Yaylası’na hareket ediyoruz. Burada verdiğimiz serbest zamanda, ruhumuzu dinlendiriyor, zihinsel arınmanın keyfini çıkarıyoruz. Sonraki rotamız, 40 GÖZELER… Dereler, şelaleler, pınarlar, akan taşan sular… Pınarlardan akan tatlı suları avuçlarımızdan içerek, mucizevi bir gün geçiriyoruz. Yine aynı manzaralı yollardan geçerek, Tunceli’deki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği serbest, konaklama otelimizde. (  3* ROYAL DEMİR HOTEL – 4* GRAND ŞAROĞLU HOTEL vb. )

 

1 Haziran 2020 Pazartesi  Kahvaltının ardından, Tunceli’den ayrılıyor, Doğu Anadolu Bölgesi’nin gidilesi ve görülesi en güzel illerinden biri olan BİNGÖL’e doğru yola çıkıyoruz. (  150 km. – 2 saat ) Bingöl’e turistik açıdan gitmek istediğimizde; sadece doğal güzelliklerini göz önüne alarak gitmeliyiz. Çünkü bu ilimizde yapay güzelliklere yer yoktur. Her şey doğalında gelişmiştir. Bingöl’de yaptığımız kısa bir şehir turunun ardından, yolumuz üzerindeki ( 60 km. – 1 saat ) Solhan ilçesinden saparak, 4 km. içeri girdiğimizde, Bingöl’ün yüzen adalarına ulaşıyoruz. Bu sıra dışı doğal oluşumlar, tanıtımı yeterince yapılamayan Yüzen Adalar’dır… Aksakal ( Turna ) Gölü’ndeki bu doğal yapı Türkiye’nin kayıtlı doğal anıtları arasına girmiştir. Yemyeşil meşe ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrili olan Turna Gölü ve Yüzen Adalar gezimizin ardından, yemyeşil ovalardan geçerek  ( 60 km. – 1 saat ) MUŞ’a geliyoruz. ‘‘Türklere Anadolu'nun kapısını açan Malazgirt Savaşı’nın kazanıldığı topraklar‘’ olan Muş’ta kısa bir şehir turu yapıyoruz. Keyifli bir yolculukla ( 85 km. - 1 saat 15 dk. ) Bitlis'in Van Gölü kıyısındaki ilçesi olan Tatvan'a geliyor, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( TATVAN KARDELEN HOTEL, TAŞAR ROYAL HOTEL vb. )

 

2 Haziran 2020 Salı  Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor, Van Gölü kıyısından yaptığımız kısa bir yolculukla ‘’Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı olan AHLAT’a‘’ geliyoruz. Dünyanın en büyük Türk - İslam mezarlıklardan biri olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı ve çevresindeki pek çok Türk büyüğüne ait kümbetler, bugün göreceğimiz yerler arasındadır. Bu tarihî belde, doğal güzellikleri ve bereketli ovası nedeniyle; Urartulardan Osmanlılara dek, pek çok devlet ve hanedana kucak açmıştır. Bu topraklar geçmişte sinesinde barındırdığı her medeniyetten izler taşımaktadır.

Çağrı Bey, Ahlat’ta konakladı ve burayı Türk yurdu yapmaya karar verdi. Alparslan, karargâhını bu bölgeye kurdu ve 1071’de Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı öncesi, burada soluklandı. Savaşta şehit düşen askerler de, yine Ahlat’a defnedildi. Bu topraklar Kayı Boyu’nu 170 sene ağırladı ve aynı zamanda Osmanlıların da ilk yerleşim yeriydi. Bir rivayete göre; Osmanlı’yı kuran Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi, Ahlat doğumludur ve 20’li yaşlara kadar burada yaşamıştır.

Derin tarihî kimliğiyle adeta bir açık hava müzesi olan Ahlat’a veda ediyor, 2.400 mt. Yükseklikteki NEMRUT KRATER GÖLÜ’nü görebilmek için Tatvan’dan minibüslere binerek, artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı tırmanışına başlıyoruz. Nemrut Krater Gölü, dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olup, adını Babil Hükümdarı Nemrut'tan almıştır. Zirveye ulaştığımızda bir yanımızda Van Gölü, diğer yanımızda Muş Ovası, karşımızda Süphan Dağı’nın olduğu muhteşem manzara bizleri karşılıyor. Çekilen fotoğraflar ve izlenen manzaranın ardından, dönüşe geçiyoruz. Van Gölü sahili boyunca yol alarak, AKDAMAR ADASI ve AHTAMARA KİLİSESİ’ne gitmek üzere, Gevaş İskele’de teknemize biniyoruz. Kilisede İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Günün sonunda Van merkezdeki otelimize yerleşiyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde(5* ELİTE WORLD HOTEL vb.)

 

3 Haziran 2020 Çarşamba  Otelde aldığımız kahvaltının ardından, günümüzün ilk durağı olan DOĞUBAYAZIT’a doğru hareket ediyoruz.  Tendürek Dağı Geçidi’nden ( 2644 m ) geçerken katılaşmış lavları ve bunların çevreye verdiği volkanik etkilerini gözlemliyoruz. Şansımız varsa eğer, Tendürek Dağı’nı aştıktan sonra, ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın muhteşem manzarasını da görebiliriz. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, son devirde yapılmış sarayların en ünlüsü olan, 116 odalı İSHAK PAŞA SARAYI’nı ( Unesco Dünya Mirası listesindedir ) ziyaret ediyoruz. Verdiğimiz öğle yemeği molasının ardından, Çaldıran Savaşı’nın yapıldığı ovayı görerek, MURADİYE ŞELALESİ’nde, çağıldayan suların sesini dinliyor, fotoğraf çekiyoruz. Akşamüstü saatlerinde VAN’a dönerek, otelimizde dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. ( 5* ELİTE WORLD HOTEL vb. )

 

4 Haziran 2020 Perşembe  Otel aldığımız kahvaltının ardından, Van ( Tuşpa ) Kalesi’ni ve Eski Van’daki Camileri ( her ikisi de dışarıdan görülecektir ) Van Kedisi Evi’ni görüyor, Van’ın meşhur Urartu Gümüş sanatı olan Savat ve Arubani sanatları hakkında bilgi almak üzere Gümüş Atölyesine uğruyoruz. Turumuzun sonunda, Van Havaalanı’ndan Sun Ekspress HY XQ 9185 sefer sayılı uçuşuyla, 14.30 da İzmir’e hareket ediyoruz. İzmir’e iniş saatimiz 16.55 civarıdır. Siz değerli misafirlerimizle İzmir’de, yeni AMPURIA TOUR gezilerinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 7 gece oda kahvaltı konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Sivas gidiş – Van dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Otobüsle ulaşım hizmeti
 • Otellerde 5 gece akşam yemeği

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yemeklerde alınan içecekler, ilk gün kahvaltı
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri, şelale vb. giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri
 • Minibüs ücretleri, Akdamar Adası tekne ücreti vb.
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 20 TL
 • Tunceli’de iki akşam yemeği

Tur Fiyatı

FİYAT: 2.799.-TL  (İki ve üç kişilik odada kişi başı)

TEK KİŞİ FARKI: 650.-TL

 

Ülkemizdeki ekonomik kriz nedeniyle, gelebilecek zamlar ve vergiler, fiyata yansıtılabilir.

Notlar

Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman program akışını değiştirme hakkına sahiptir.
Otellerde yemekler set menü olabilir ve yöre şartları ile bağlantılı alkol bulunmayabilir.

UÇAK BİLET DETAYLARI

28 Mayıs 2020 perşembe             İzmir – Sivas ( Pegasus HY )                       07.50 - 09.25
4 Haziran 2020 perşembe            Van  – İzmir ( Sun Ekspress HY )                 14.30 - 16.55