Büyülü Mardin Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

İzmir'den uçakla Büyülü Mardin, Dara, Savur, Kıllıt Köyü, Midyat

6-9 Haziran / 3 Gece 4 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
2.149 TL

Tur Programı

Mardin, Mezopotamya coğrafyası içinde kalan en eski yerleşim alanlarından birisidir. Dünya üzerinde Kudüs ve Venedik’ten sonra, içinde halen aktif olarak yaşamın sürdüğü sit alanı olarak belirlenmiş bir açık hava müzesidir. Şehir UNESCO Dünya Kültürel Miraslar Listesi’ne adaydır…

Uzaklardan bile heybetini belli eden kalenin eteklerinden, birbiri üzerine yükselen teraslar halinde, yamaca yerleşmiş olan Mardin evleri önlerinde uzayıp giden ve bir denizi andıran Mezopotamya Ovası’nı seyreder gibidirler. Şehir sizi bu manzarayla selamladığında az durun. Havayı koklayın, sessizliği dinleyin. Mardin’in sesini dinleyin. Şehrin en büyük özelliği en görkemli biçimiyle Mardin ve Midyat’ta karşımıza çıkan, Süryani ustaların elinde hayat bulan, dile gelen ve Mardin’in muhteşem öyküsünü anlatan taş işçiliğidir. Akşamın Mezopotamya Ovası’nın üstüne inişini seyredin. Güneşin, kızıla boyadığı taş evlerin üzerinden veda edip, yerini geceye bırakışını mutlaka görün. Çünkü karşıdan dalga dalga gelen ve her geçen dakika koyulaşan o mavi renk, Mezopotamya Ovası’nı biraz sonra koskocaman bir denize çevirecektir. Mardin’in evleri karanlıkta kalacak ve kalenin aydınlatılmasıyla şehir, usta bir kuyumcunun elinden çıkmış koca bir tek taş pırlanta yüzüğe benzeyecektir.

Mardin'e gelirseniz eğer...

Gümüşün zarafetini simgeleyen muhteşem TELKARİ ürünlerinden, altını en güzel işleyen mahir ellerin hayal zenginliğini ifade eden takılarından mutlaka alın... Yöresel kumaşların sergilendiği çarşıların ruhundan, sıcağın buğusunu dağıtan zencefilli limonatadan, acı kahve mırradan, sunumun yapıldığı bakır taslardan, tütsülerin saklandığı antik kutulardan, her derde deva baharatlardan, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimlerinden, efsanevi gizeme sahip renkli taşlardan... Evvela kendinize, sonra yüreğinizin sahibine, sevdiklerinize büyülü bir Mardin masalı ve dost selamı ile götürün.  

Mardin, sizi hayalle kucaklayan kent...

 

6 HAZİRAN 2020 Cumartesi  İZMİR – MARDİN

Sabah saat 08.30 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Pegasus HY ( PC 3060 ) kontuarında buluşuyor, saat 09.40 uçağıyla direk Mardin’e uçuyoruz. Mardin Havaalanı’na iniş saatimiz 11.35 civarındadır. Bizi bekleyen aracımıza binerek, öğle yemeğimizi almak üzere Eski Mardin’e hareket ediyoruz. Yemeğimizin ardından, yürüyerek Mardin şehir turumuza başlıyoruz. Bugün vaktimiz yettiğince, gezip göreceğimiz yerler:  Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı, Gazi Paşa İlkokulu, Mardin’in en önemli kiliselerinden olan Kırklar Kilisesi, Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Latifiye Camii, Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası, Valilik Binası, Şehidiye Camii, Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, eskiden Hamidiye Kışlası olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, abbaralar, şehrin labirentleri arasındaki çarşılar ( Tellallar Çarşısı, Bakırcılar, Sipahi, Keresteciler ) Keyifli geçen günün sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

7 HAZİRAN 2020 Pazar   MİDYAT VE KÖYLER        

Kahvaltının ardından, MİDYAT’a doğru hareket ediyoruz. İlk ziyaret noktamız, dönemin görkemini daha iyi algılamak için, günümüzde eşine az rastlanır kiliselerden biri olan, Hah ( Anıtlı ) Köyü’ndeki Meryem Ana Kilisesi. Bu ziyaretimizin ardından, dünyadaki Süryaniler için büyük önem taşıyan Deyr-ul Umur (Mor Gabriel) Manastırı’na doğru yola çıkıyoruz. Bu manastırı görevlileri eşliğinde geziyor, verdikleri bilgilendirme sonrasında, kısa bir yolculukla, Midyat’a geliyoruz. Düzayak bir şehir olan Midyat, daracık sokaklarında yan yana dizilmiş taş evleriyle huzur verici, şiir gibi bir atmosfere sahiptir. Sessiz sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Eski Midyat, Midyat’ın sembolü haline gelen Midyat Konukevi, Midyat Kent Müzesi, Mor Barsavmo Kilisesi panoramik olarak göreceğimiz yerler arasındadır. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustalarının el işi gümüş takıları, Süryani şarapları alışverişi için, Midyat Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Habsnas (Mercimekli Köyü), Pizzalarıyla ünlü Elbeğendi ( Kafro ) Köyü, Gülgöze ( Anyward ) Köyü, Üçköy ( Arkah ) gün içinde ve programın akışına uygun olarak, gitmek istediğimiz köylerden bazılarıdır. Vaktimiz kalırsa eğer, sizleri bir Ezidi Köyüne de götürmek isteriz. Bir güzel Süryani şehri olan Midyat’a veda ederek, Mardin’e hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

8 HAZİRAN 2020 Pazartesi  DARA – NUSAYBİN VE KÖYLER             

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, bölgenin en büyük ve etkileyici antik kenti olan ve eğer kazısı yapılabilirse, Efes’i bile gölgede bırakacak zenginliğe sahip Dara Mezopotamya Antik Kenti’ne doğru yola çıkıyoruz.  Antik Kentin kalesini, surlarını, sarnıçları, zindanı, agora ve tiyatrosunu, kaya mezarlarını görüyoruz. Tarihin ilk biyolojik savaşına sahne olan bu zengin kentin öyküsünü dinleyerek, Dara’ya veda ediyor, tarihi İpekyolu üzerinden Nusaybin’e hareket ediyoruz. NUSAYBİN merkezde, Zeynel Abidin Türbesi ve Camii, hemen yanı başındaki Mor Yakup Kilisesi, eski sınır kapısı, tren istasyonu göreceğimiz yerler arasındadır. Bagok Dağları’nın Suriye ve Mezopotamya ovasına hakim bir tepede bulunan Mor Evgin Manastırı ziyaretimizin ardından, Mardin’e dönüş yolculuğumuz başlıyor. Akşam yemeği serbest ( Mardin’in en seçkin mekanı olan CERCİS MURAT KONAĞI’nda akşam yemeği acentamız tavsiyesidir. Rezervasyon yaptırmak gerekir ) Geceleme otelimizde.

 

9 HAZİRAN 2020 Salı  SAVUR – KILLIT KÖYÜ – MARDİN MERKEZ - İZMİR

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, “minyatür Mardin” diyebileceğimiz Seyidler Mekanı Savur kasabasına doğru yola çıkıyoruz. Savur, Peygamber Hz. Muhammed sülalesinin ( Seyid ) yaşadığı inanç ve tarih turizminin önemli merkezlerindendir. Kasabanın dik yoluşlu sokakları bizi 250 yıllık Hacı Abdullah Konağı’na ulaştırıyor. Savur'un zamana meydan okuyan taş konakları zengin bir geçmişin günümüzdeki mirasçısı adeta.  Bir tarafta konaklar bir tarafta Savur Vadisi’nin yeşilliği, güzel bir manzara ile tamamlıyor birbirini. Vadiye hayat veren Savur Çayı boyunca uzanan uzun kavaklar, derenin ve rüzgarın sesini kulağımıza fısıldarken, artık gitme vaktimiz geliyor… Şimdiki rotamız, Doğu’nun gizemli havasını yaşamak için mutlaka görülmesi gereken Süryani köylerinden biri olan Kıllıt ( Dereiçi ) Köyü. Savur'a beş kilometre uzaklıkta yer alan Kıllıt Köyü derin sessizliğini koruyor, taş evlerin çoğu terkedilmiş, yalnızlığa mahkum edilmiş. Issız köyün sokakları fotoğraf çekmek için harika bir doğal plato durumunda… Bu hüzünlü Süryani Köyüne veda ediyor, Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Eski Mardin’de eksik kalan programlarımızı tamamlıyor, siz değerli misafirlerimize son kalan alışverişleriniz için, Mardin’in otantik çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirlediği yer ve saatte buluşarak, Mardin Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Pegasus Hava Yolları ( PC 3061 ) 21.05 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Gece 23.10 saatlerinde İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Mardin'de 3 gece OK konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Mardin gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Tursab iflaslı zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Kişi sayısına uygun büyüklükteki araçla ulaşımlar
 • 2 akşam yemeği

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yemeklerde alınan içecekler
 • 1 akşam yemeği
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri, dönüş günü akşam yemeği
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 30 TL

Tur Fiyatı

KONAKLAMA
HİLTON GARDEN INN MARDİN HOTEL / Yeni Mardin
veya İZALA HOTEL / Eski Mardin

FİYAT
2.149.-TL  ( iki ve üç kişilik odada kişi başı )
Tek kişi farkı 400.- TL

 

Notlar

UÇAK BİLET DETAYLARI

6 Haziran 2020 cumartesi / İzmir – Mardin ( Pegasus HY ) / 09.40 - 11.35
9 Haziran 2020 salı / Mardin  – İzmir ( Pegasus HY ) / 21.05 – 23.10

Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman programı değiştirme hakkına sahiptir.
Otellerde yemekler set menü olabilir ve yöre şartları ile bağlantılı alkol bulunmayabilir.  
Aracın büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
Maliyetler, güncel değerler üzerinden hesaplanmıştır.
Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik nedeniyle gelebilecek zam ve vergi artışları, fiyata yansıtılabilir.