Bozdağ Ödemiş Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Bozdağ, Ödemiş, Birgi ve Gölcük Turu

8 Şubat / Günübirlik

Kişi Başı
110 TL

Tur Programı

Yolda verdiğimiz kahvaltı (ekstra) molasının ardından, Turgutlu üzerinden, Ege Bölgesi’nin en güzel kış rotalarından biri olan Bozdağ Kayak Merkezi’ne – şartlar eğer izin verirse - ulaşıyoruz. Bu bakımsız ve sahipsiz ama aynı zamanda da bir doğa harikası olan kayak merkezinde verilen serbest zamanımızda, yörenin benzersiz kış manzarasını keyifle izliyoruz. Sonrasında pastoral bir yolculukla, kartpostal görünümlü bir seyre sahip olan Gölcük Gölü’ne geliyoruz. Dillere destan manzaralar sunan gölün etrafında yürüyüş yapıyor, üşüyünce de, üstünde kestaneler pişen odun sobalarıyla ısınan, göl manzaralı kahve ve lokantalarında dinleniyoruz. Ödemiş Kebabı, saç pidesi, göl balıkları, sucuk ekmek, yaylanın lezzetli etlerinden oluşan öğle yemeği sofraları bizi beklemektedir. Herkese afiyet olsun… Dileyen misafirlerimiz yerel tezgahlardan, ‘’o güzel ve sanatkar ellerden çıkma‘’ erişte, tarhana, ekmek, reçel vb. alışverişlerini yapabilirler.

Ödemiş'in meşhur patatesi, kaliteli kestanesi, ünü dünyaya yayılmaya başlayan inciri, sonbaharda hasadı yapılan cevizi ve yöreye özgü bal ve etleri de; Gölcük'ten alabileceklerimiz arasındadır. Ressam ve fotoğrafçıların gözdesi olan bu güzel göle veda ediyor, kestane ve ceviz ağaçları ile süslü yollardan geçerek, Ödemiş Ovası’nın yanı başında yükselen Bozdağ’ın yamaçlarına tutunmuş doğal bir köy olan Birgi’ye geliyoruz.

Birgi, Asırlık çınar ve ceviz ağaçları arasından yükselen taş duvarlı, kırmızı kiremitli, ahşap pencereli evleriyle fotoğrafçılar ve gezginler için keşfedilesi özel bir yerdir. Zamanında Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış olan Birgi'de, Ege Bölgesi’nin en eski camilerinden olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi'ni görüyoruz. Ardından Çakıroğlu Konağı'na ( kapalıdır, dışarıdan görülebilir ) gidiyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin mimari dokusunun sıralandığı sessiz ve dar sokaklarından geçerek, huzuru doyasıya içimize çekiyor, sevgiyle bu güzel yerlere veda ediyoruz. Son durağımız, Ödemiş..

Mustafa Kemal Atatürk, yeni ve çağdaş kentler kurdurmak için, mimar Jensen’i Türkiye’ye davet eder ve Anadolu’yu tanıması için, kendisini Ödemiş’te konaklatır. Ödemiş halkıyla kısa zamanda kaynaşan Alman mimar, halkın talebini kırmayarak, bir kent planı da Ödemiş için çizer. Ve bu kent planı uygulamaya konur… İşte, Ödemiş’in modern kent güzelliği buradan gelmektedir…

Panoramik bir Ödemiş turunun ardından, İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Siz değerli konuklarımızla yeni bir Ampuria Tour gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Ulaşım
  • Rehberlik
  • Otopark ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kahvaltı
  • Öğlen yemeği
  • Giriş ücretleri

Tur Fiyatı

Kişi başı 110 TL

Notlar