Afrodisyas ve Karacasu Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Afrodit’in Eşsiz Güzellikteki Şehri ve Kızıl Toprağın Büyüsü…

14 Mart / Günübirlik

Kişi Başı
sorunuz

Tur Programı

Yolda verdiğimiz kahvaltı (ekstra) molasının ardından, Aydın – Nazilli  - Karacasu üzerinden, ismi aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten gelen, muhteşem antik kent AFRODISIAS için, Geyre’ye ( 220 km. – 3 saat ) ulaşıyoruz. Türkiye’nin en iyi antik şehirlerinden birisi olan Afrodisias, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Kentte, antik çağın önemli ve çok nitelikli eserlerini veren bir heykel okulu vardı. Dolayısıyla da, şehirde pek çok heykel sanatkarı bulunmak ve heykeller, yakınlardaki Babadağ’dan çıkarılan beyaz, gri mavi mermerden yontulmaktaydı. Ayrıca her yıl heykel yarışmaları yapılmakta ve bu yarışmalara diğer şehirlerden gelen ünlü heykeltraşlar katılmaktaydı.

Afrodisias'ta bulunmuş olan heykellerin gözlerindeki ifadeler inanılmaz derecede mükemmel olup, heykeller adeta canlı ve hareket edecek gibi görünmektedirler. Afrodisias'ın ünü yalnızca sanatla sınırlı olmayıp, aynı zamanda, bölgenin en gelişmiş felsefe ve kültür merkeziydi. Bu görkemli kentte gezeceğimiz yerler: Stadyum, Afrodit Tapınağı, Piskopos Sarayı, Odeon, Hadrian Hamamları, Tiyatro, Dört sütunlu Yapı, Sebasteion Tapınağı... Hepsi de tamamı ile ayakta olup, görülmeye değer eserlerdir. Şimdiki durağımız, Afrodisias’tan çıkarılan inanılmaz güzellikteki eserlerin sergilendiği Afrodisias Müzesi’dir.

Yurdumuzdaki olağan üstü müzelerden birisi olarak kabul edilen Afrodisias Müzesi’nde pek çok muhteşem eseri görmek mümkündür. Ören yeriyle iç içe olan bu göz alıcı müze ziyaretimizi tamamlayarak, bir sonraki durağımız olan Karacasu’ya ( 13 km. – 10 dk. ) devam ediyoruz.

Karacasu, Aydın’ın küçük bir ilçesi… Küçük denilse de; antik çağlarda görkemli bir şehre ev sahipliği etmiş, bugün ise ‘’ lezzetli hamurların, kızıldan çamurların ‘’ hünerli ellerde şekil bulduğu ilçemizdir. Buralara kadar gelmişken, yöresel lezzetlerimizden olan ve adını dünyaya duyuran ‘’ Karacasu Pidesi ‘’ yemeden, tabii ki dönmüyoruz!!! Herkese afiyet olsun…

Geleneksel yapının fazlaca bozulmadığı atölyelerdeki zanaatkar çalışmalara şahit olmanız için, sizlere serbest zaman veriyoruz. Kendine has kırmızı rengiyle toprak, eski tarihlerden beridir, Karacasu’da çanak çömlek olarak hayat buluyor. Burada, kızıl toprağa şekil veren Karacasu’lu ustaların ellerinden çıkma çömlekleri yerinde görüyor, alışveriş yapıyoruz. Keyifli geçen bir günün ardından, İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Siz değerli konuklarımızla yeni bir Ampuria Tour gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Ulaşım
  • Rehberlik
  • Otopark ücretleri 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Kahvaltı
  • Öğle yemeği
  • Giriş ücretleri

Tur Fiyatı

Lütfen sorunuz

Notlar