Sakız Adası Mostra Karnavalı

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

4* Chandris Otel farkıyla Sakız Adası Mostra Karnavalı Turu

9-10 Mart / 1 Gece 2 Gün

iki ve üç kişilik odada kişi başı
129 €

Tur Programı

 

(09 MART 2019  ÇEŞME - SAKIZ / ARMOLIA - PYRGI - MESTA (MASTIHAHORA "DAMLA SAKIZI" KÖYLERİ)

Sabah saat 06.00‘da Karşıyaka Yunuslar’ dan, 06.30’da Alsancak Atatürk Lisesi önünden hareket ediyor, Çeşme Limanı’na gidiyoruz.  Saat 09.30’da Çeşme’den (CHİOS) Sakız’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik bir deniz yolculuğunun ardından Sakız Limanı’na varıyoruz.  Sakız Limanında gümrük işlemlerimizi yaptıktan sonra bizi bekleyen otobüsümüze eşyalarımızı bırakıyor ve Sakız Adası’nın sokaklarını geziyoruz. Cenevizliler’ den kalma kalesi, Osmanlı Mezarlığı, eski Türk evleri, Melek Mehmet Paşa Çeşmesi, Ulusal park ve Konstantin Kanaris ’in heykeli, Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan Mecidiye Camii, 2. Abdülhamit Çeşmesi’ni görüyor, bilgi alıyoruz. Daha sonra reçel alışverişi ve dinlenme için kahve molası veriyoruz. Kent merkezi gezimizi tamamlayıp, otelimize giriş yapıyoruz. Otele eşyalarımızı bırakıyor ve rehberimizin söylediği saatte buluşup  otobüsümüz ile

Armolia - Pyrgi - Mesta turuna gidiyoruz. Dört saat sürecek turumuzda seramikleri ünlü Armolia Köyü, evleri ve evlerinin geometrik desenleri ile ünlü Pyrgi Köyü, kilisesi ve tipik bir ortaçağ köyü olması ile ünlü Mesta’yı geziyor, köylerin ve adanın özelliklerine dair bilgiler alıyoruz. Tabii yol üzerinde ünlü Sakız ağaçlarını da dokunuyoruz. Yaklaşık yarım gün sürecek Güney ada turumuzu tamamlayıp, Sakız’a geri dönüyor otelimize yerleşiyoruz. Geceleme Chandris Otel’de.

 

10 MART 2019  MOSTRA KARNAVALI

Sabah otelimizde kahvaltımızı yapıyor, otelde çıkış işlemlerimizi tamamlıyor ve sabah  saat 10.30’da Mostra Karnavalının yapıldığı  Thymiana köyüne gidiyoruz. Adaya özgü kızıl taşlarla yapılmış binalarıyla ünlü bu köyde birbirinden ilginç, rengarenk kostüm ve maskelerle okul meydanında canlı müzik eşliğinde eğlenmeye başlayan Sakız halkı, bu şenliği  ortaçağdan beri sürdürüyor.

Mostra, Chios Adasındaki en meşhur karnaval eğlencesi olup taş ve yapı işçilerinin otantik bir köyü olan Agios Minas Belediyesi'nin Thymiana köyünde gerçekleştirilmektedir. Thymiana köyünün Mostra Karnavalı’nın kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir. Korsanların ve yağmacıların adanın kıyılarına saldırarak ada sakinlerinin ekinlerini yağmalaması ile ilgilidir. Bir zamanlar, karnaval ayının son Cuma günü köyün tümü eğlenirken, gözetleme kulesindeki(denizleri gözetleyen dairesel kuleler) nöbetçiler korsanların yaklaştığı uyarısında bulunurlar. Thymiani sakinleri eğlencenin havasıyla coşmuşken sahile doğru gider ve korsanlara tuzak kurarlar. Çok şiddetli bir savaşın ardından korsanlar püskürtülür ve köylüler zafer sarhoşluğuyla esirleri köy meydanına getirirler ve orada korsanları bir güzel «benzetir» ve karnavalın son Pazar gününe kadar eğlenirler. Böylece, köylüler, saldırıyı geri püskürtmüşler ve mücadeleyi kazanmışlardır. O zamandan beri, bu olayı, her yıl aynı gün (Karnaval döneminin son cuma günü), köylüler, yüzlerini elde yapılmış bir maske kullanarak ve farklı kıyafetler giyerek, bir bayram havasında kutlamaktadırlar. Aynı haftanın pazar günü ise, köyün meydanında toplanarak, ''Talini'' adında, özel bir halk oyunu gösterisi yapmaktadırlar. Karnavalı izledikten sonra Sakız merkeze geri dönüyor ve limana gidiyoruz. Saat 17:00 feribotu ile Çeşme’ye hareket ediyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık bir seyahat sonrasında Çeşme Limanı’na yanaşıyoruz.  Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor bizi bekleyen otobüslerimiz ile İzmir’e hareket ediyoruz. Sizleri aldığımız noktalara bırakıyor yine yeni bir AMPURIA TOUR gezisinde buluşmak üzere HOŞÇAKALIN diyoruz. 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İzmir - Çeşme - İzmir Ulaşım
 • Çeşme - Sakız - Çeşme Feribot
 • Liman - Otel - Liman transferler
 • 4*Chandris Otel’de oda kahvaltı konaklama
 • Rehberlik Hizmeti
 • Armolia  - Mesta - Pyrgi  Turu
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Thymiana Köyü Mostra Karnavalı gezisi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurt Dışı Çıkış Fonu  15.-TL
 • Otellerde yapılan ekstralar
 • Müze ve ören yeri ücretleri
 • 65 Yaş sonrası Sigorta Farkı
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Vize ücreti  120 €
 • Öğle yemekleri
 • Limitli İçkili Taverna 35 €

Tur Fiyatı

4* CHANDRIS OTEL ( merkez )

129 € ( iki ve üç kişilik odada kişi başı )
179 € ( tek kişilik konaklama )

Notlar