Küba ve Kolombiya Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

THY ile İzmir'den İzmir'e Havana (4) - Trinidad (2) - Varadero (2) - Bogota (3)

31 Mayıs - 13 Haziran / 13 Gün

iki kişilik odada kişi başı
4.200 $

Tur Programı

1.Akşam: 31 MAYIS 2019 CUMA  İSTANBUL -  HAVANA

29 Mayıs akşamı saat 19.30’da İzmir Adnan Menderes Hava Limanı THY kontuarında buluşuyor check in işlemlerimizi tamamlıyor  ve saat 21.50’de TK 2337 sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareket ediyoruz.  23.05 ‘de İstanbul Hava Limanı’ndayız. İç Hatlardan Dış Hatlara geçiyor , gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor 29 Mayıs ‘ı 30 Mayıs 2019 ‘a bağlayan gece yarısı saat  01.45   TK 183  sefer sayılı uçuş ile  Havana’ya hareket ediyoruz. 13 saat 50 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından yerel saat ile 08.05’de Havana Uluslararası Jose Marti Havalimanı’na varıyoruz.

 

1.Gün: 01 HAZİRAN 2019 CUMARTESİ HAVANA

Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor  Alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile şehir turuna başlıyoruz. Gezimiz esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Malecon Bulvarı, Devrim Meydanı, Colomb Mezarlığı, Miramar ve kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz Morro Kalesi’ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi La Dominica yerel restoranda alıyoruz. Tur sonrası otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Konaklama Havana’daki otelimizde. Akşam yemeği otelde.

 

2. Gün : 02 HAZİRAN 2019 PAZAR HAVANA – VİNALES VADISI & PINAR DEL RIO cmtr

Kahvaltının ardından Vinales Vadisi ve Pinar del Rio turumuz için hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve dünyaca ünlü Küba purolarının tütünlerinin yetiştiği Vinales Vadisi’ne hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saat sürecek yolculuğumuzun ardından Vinales Şehir merkezini, tütün tarlalarını, yerel tütün çiftliğini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında vadinin ortasında bulunan restoranda (Finca San Vicente) öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra Pinar del Rio’ya hareket ederek Küba purolarının resmi olarak üretildiği fabrikalarda puro yapımını ve kültürünü yakından tanıyacağız. Dileyen misafirlerimiz burada orijinal Küba purolarını satın alabilirler. Günün sonunda Vinales Vadisi’nin tamamına hakim bir manzaraya sahip tepede içeceklerimizi yudumladıktan sonra Havana'ya geri dönüyoruz.

Akşam yemeği için Hemingway’in sürekli gittiği La Floridita  restaurant’a hareket. Yemek sonrası otele dönüş.

 

3.Gün : 03 HAZİRAN HAVANA PAZARTESİ

Kahvaltının ardından Benzersiz Havana Turu  için hareket ediyoruz. Bu turumuza 1958 yılının sonunda Küba devrimine kadar Amerika’dan ithal edilmiş, daha sonra konulan ambargoya istinaden bir daha ülkeye sokulma şansı olmayan ve günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan Eski Amerika arabaları ile başlıyoruz. Bu renkli araçlar ile Küba sokaklarında yapacağımız kısa bir gezi sonrası Küba’nın Picassos’u olarak da bilinen Jose Fuster’in, yaşadığı dönem boyunca dekore ettiği resimler, seramikler ve çizimler yoluyla dekore edip açık hava sergisine dönüşen mahallesini göreceğiz. Bu gezinin ardından ismini Fernando Hamel’den alan modern sanatçıların merkezi olan Hamel sokağını göreceğiz. Ardından Havana’yı tepeden görebileceğimiz Küba’nın efsanevi kahramanı Che Guevara’nın evini ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Yemek sonrası turumuza Havana’nın en keyifli caddelerinden birisi olan Prado caddesine geçiyoruz. Batista rejimi döneminde saray olarak kullanılmış devrim sonrasında da halkın hizmetine müze olarak açılan Devrim Müzesini gezeceğiz. Küba’nın en büyük müzesi olan Devrim Müzesinde, Küba bağımsızlık savaşı ve Küba Devrimi dönemlerinden kalma silahları, tanları ve eşyaları görebileceğiz. Tur sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği için El Tocororo restorana hareket. Yemek sonrası otele dönüş.

 

4.Gün : 04 HAZİRAN 2019 SALI  HAVANA

Kahvaltının ardından, son 20 yılını Küba’da geçiren ünlü yazar Ernest Hemingway turuna katılmak için hareket ediyoruz. Havana’ya 20 dakika uzaktaki küçük bir Küba balıkçı köyü olan;  ünlü romanı “İhtiyar Balıkçı ve Deniz”i yazdığı ve yazarın öğlen yemeklerini yediği Cojimar köyüne gideceğiz. ‘’Çanlar Kimin için çalıyor ‘’ romanından kazandığı para ile aldığı, Muhteşem La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı, bugün Hemingway müzesini olarak kullanılan evini gezeceğiz. Öğle yemeğini  Hemingway’in kaldığı Ambos Mundos Otel’de alacağız. Turun ardından otelimize transfer. Akşam yemeğini BUENO VISTA SOCIAL CLUB üyeleri ile birlikte çalışmış Kübalı sanatçıların  canlı ritmleri ve salsa dansları eşliğinde  HABANA CAFE’DE alıyor ve unutulmaz bir Küba gecesi yaşıyoruz.

 

5.Gün : 05 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA HAVANA – CIENFUEGOS – TRINIDAD

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası, Küba’nın en güzel şehirlerinden olan Cienfuegos’a doğru yola çıkıyoruz. Öğlen yemeğimizi yerel bir restoranda yiyoruz. Yemek sonrası 1819 yılında Fransız yerleşimciler tarafından kurulan 2005 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış bu güzel şehir Cienfuegos’u geziyoruz. Jose Marti Parkını parkı çevreleyen Tomas Terry Tiyatrosunu, Colegio de San Lorenzo devlet dairelerini göreceğiz. Şehri gezdikten sonra Trinidad’a doğru yola çıkıyoruz. Keyifli bir yolculuk sonrası Trinidad’a varış ve konaklama.  Akşam yemeği otelde

 

6.Gün : 06 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE TRINIDAD

Kahvaltı sonrası UNESCO tarafından koruma altında alınmış, XVIII.-XIX. Yüzyıllar arasında şeker üretimiyle zenginleşen, Kübalıların gurur duyduğu günümüze Koloniyal dönem mimarisi örnekleri ile dünya üzerinde en iyi korunmuş UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Trinidad şehrini yakından tanıyacağız. Taş sokaklarında yürürken eski zamanlara yolculuk yaptığımızı hissedecek, Trinidad’a has limon suyu, bal ve Küba Rom’unun karışımı Canchanchara içerek serinleyeceğiz. Tur sonrası otelimize transfer.

 

7.Gün : 07 HAZİRAN 2019 CUMA TRINIDAD – SANTA CLARA – VARADERO

Kahvaltının ardından Küba Devrim’inin en önemli cephesi olan ve Che’yi efsaneleştiren Villa Santa Clara şehrine doğru yola çıkacağız. Öğle yemeğimiz sonrasında şehir turumuzda, devrimin önemli liderleri efsanevi Comandante Che Guevara tarafından ele geçirilen ve Batista ordularının neredeyse tüm cephanesini taşıyan zırhlı tren müze parkını, savaşın en ateşli kısmını geçtiği bugün bile eski Hilton Otelin’de kurşun izlerinin görüldüğü Parque Vidal’i görüp o günleri daha yakından hissedeceğiz. Küçük bir gerilla grubunun başında iken 9 Ekim 1967’de Bolivya’da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen ve 30 yıl sonra cesedinin getirilerek defnedildiği Che Guevera’nın Mozolesini ve “El Che” nin ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı ile heykelini göreceğiz. Santa Clara gezimizden sonra Varadero’ya doğru yola çıkıyoruz, Otele varış ve konaklama. Akşam yemeği otelde.

 

8.Gün  : 08HAZİRAN 2019 CUMARTESİ  VARADERO

Tüm gün serbest zaman.  Okyanusun sularında serinleyebilir, Ocak ortasında bronzlaşabilirsiniz.

 

9.Gün  :  09 HAZIRAN 2019 PAZAR  VARADERO- HAVANA – BOGOTA

Kahvaltının ardından havaalanına transfer   oluyor ve Bogota – Kolombiya’ya uçuyoruz.. Geceleme   ve akşam yemeği Bogota’daki 4* otelimizde..

 

10. Gün:    10  HAZİRAN  2019 PAZARTESİ  Bogota – Monseratte – Altın Müzesi-Botero Müzesi

Otel’de kahvaltımızı yapıyor ardından   Monserrate’yi Ziyaret ediyoruz.

Deniz seviyesinden 3200 metre yükseklikte, şehrin ve vadinin muhteşem bir gözetleme noktası olan Monserrate'e teleferik veya füniküler ile ulaşılabilir. 1650'de İspanyol bir din adamı ve bir bekâr, bu tepenin üzerine Santa Maria de la Cruz de Monserrate'e adanmış bir şapel inşa etti. Uzun yıllar boyunca binlerce Kolombiyalı “Cristo Caido y Azotado” imajına ibadet etmek için buraya geldi.

Şehrin Tarihi Merkezine Panoramik Bakış

Gezimiz, 17. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş küçük bir kilise olan El Carmen kilisesiyle başlar. Bu kilise, Virgin del Carmen’e inananların sayısının artmasıyla 1926’da daha geniş bir alana inşa edilmiştir. Plaza Bolivar'a giderken, Kolombiya Cumhurbaşkanı'nın evi olan "Nariño" sarayının ve kalbinde astronomik bir gözlemevinin yer aldığı bahçelerin tadını çıkaracağız. Santa Clara kilisesinin sade cephesi bugün bir Koloni Sanatı müzesi içermektedir. Bolivar Meydanı çevresinde Ulusal Capitol, Adliye Sarayı, Bogotá şehri, aynı zamanda Katedral "Primada", Şapel "del Sagrario" ve Başpiskoposun Sarayı bulunur. Burası, ülkenin başlıca politik ve dini gücünü toplaması nedeniyle, ülke tarihinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda Kurtuluş Hareketinin başladığı yer olan Çiçek Ev’de burada bulunur. La Candelaria kilisesine gitmeden önce, 18. yüzyıldan kalma orijinal yapının bağımsızlık kahramanı Antonio Ricaurte ailesine ait olduğu bir Askeri müzeye hayran kalacaksınız. Müze ziyaretimiz sonrasında yerel bir restoranda öğle yemeği yiyor ardından Altın Müzesi’ni Ziyaret ediyoruz. (Pazartesi günleri kapalı)

Cumhuriyet Bankası'nın bir parçası olan Altın Müzesi, Kolomb öncesi hazinelerin çoğunun ortadan kaybolmasını önlemek için Julio Caro ve Luis Angel Arango'nun girişimleriyle oluşturuldu.  Müzenin 1939'da kurulmasından bu yana Cumhuriyet Bankası, bu otantik eşyaları doğrudan “guaqueros”da denilen özel koleksiyonculardan ve mezar soyguncularından almıştır. Müzenin son haline gelmesinde arkeologların katkısı göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Bugün yaklaşık 36000 adet altın ve görkemli zümrüt barındıran bu koleksiyon, Kolomb öncesi altın eşyalardan oluşan en büyük koleksiyon.

Botero Müzesi’ni ziyaret (Salı günleri kapalı)

Kolombiyalı sanatçı Fernando Botero tarafından 2000 yılında bağışlanan sanat koleksiyonu, uluslararası alanda tanındı ve kalıcı olarak sergilendi. Şu anda Botero'nun resim, çizim ve heykel gibi çeşitli tekniklerdeki 123 eserini sergiliyor; Ayrıca, sergilenen bu esreler arasında on dokuzuncu yüzyılın sonlarına ait büyük uluslararası sanat akımlarını kapsayan 85 eser de mevcut.  Müze ziyareti sonrasında yerel bir restoranda akşam yemeğimizi yiyoruz.

 

11. Gün: 11 HAZİRAN 2019 SALI Bogota – Zipaquira – Guatavita – Bogota

Otel’de kahvaltımızı yapıyor ve 1 saatlik bir yolculuk ile  Zipaquira’ya gidiyoruz.

Halite Dağı'nın 200 metre altında bir tuz madeninin tünelleri içinde inşa edilen bir yeraltı Roma Katolik Kilisesi olan Tuz Katedrali’ni ziyaret edeceğiz. Burada, anıtsal bir katedralin kazıldığı tuz madenlerini görebilme fırsatı yakalayacaksınız. Tuz madenleri sonrasında yerel bir restoranda öğle yemeği yiyor, Küçük bir kasaba olan Guatavita'ya gidiyoruz. . 1960'larda Tomine rezervuarının inşası sırasında su basmış olan yerlere, Guatavita yerlilerini yeniden yerleştirmek için inşa edildiği şekliyle "Guatativa la Nueva" ("Yeni Guatavita") olarak da anılır.

Guatavita Gölü’ne Keşif (Pazartesileri kapalıdır. Burası mistik, rahatlatıcı ve mükemmel yuvarlaklıkta bir su birikintisidir. Gölün yuvarlak yapısının kökeni ve bu oluşumun nedeni hakkında pek çok farklı görüş vardır. Efsaneye göre, yeni Muisca Şefini (Muiscalar, Bogota, Cundinamarca ve Boyaca bölgelerinin yerli sakinleridir) atama töreni, bu gölün merkezinde gerçekleşti. Yeni Muisca şefinin altın tozuyla kaplandığı ve daha sonra suya atlayacağı, içi tanrılara sunulmak üzere suya atılan altı ve değerli hazinelerle dolu ahşap bir sal ile gölün ortasına gittiği söyleniyor. Bogota’ya dönüyor ve Otelimize geçiyoruz.  Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda yiyoruz.   Geceleme otelimizde

 

12 Gün: 12 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA Bogota – İstanbul

Otel’de kahvaltımızı yapıyor. Hava Limanına transfer oluyoruz.  Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayıp TK800 sefer sayılı uçuş ile saat 09.05’de İstanbul’a hareket

 

12.Gün: 13 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE  İSTANBUL –İZMİR

Yerel saat ile saat 109.30’da İstanbul’dayız.  Gümrük ve Pasaport işlemlerimizi tamamlıyor TK 2320 sefer sayılı uçuş ile saat 11.00’de İzmir’e uçuyoruz. Saat 12.10’da İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’ndayız. Turumuzun sonu… Sizlere yine yeni bir Ampuria Tour seyahatinde buluşmak üzere HOŞÇAKALIN diyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 4 gece Havana’da belirtilen otelde oda kahvaltı konaklama
 • 2 gece Trinidad’da belirtilen otelde her şey dahil konaklama
 • 2 gece Varadero’da belirtilen otelde her şey dahil konaklama
 • Alan – otel – alan transferleri
 • Havana şehir turu ve öğle yemeği(1 içecek dahil)
 • Pinar del Rio&Vinales turu ve öğle yemeği(1 içecek dahil)
 • Benzersiz Havana turu ve öğle yemeği(1 içecek dahil) +1 saat eski Amerikan arabaları turu
 • Hemingway turu öğle yemekli(1 içecek dahil)
 • Yol üzeri Cienfuegos şehir turu ve öğle yemeği( 1 içecek dahil)
 • Yol üzeri Santa Clara turu ve öğle yemeği(1 içecek dahil)
 • Tur boyunca İngilizce rehberlik hizmeti
 • Bogota’da 4*(Hotel de la Opera vb) otelde 2 gece oda kahvaltı konaklama 1 Gece Yarım Pansiyon konaklama
 • Alan – otel – alan transferleri
 • Programda belirtilen tüm turlar ve giriş ücretleri
 • Ingilizce yerel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen öğle ve akşam yemekleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Bahşişler
 • Ekstra yiyecek ve içecekler
 • Küba vizesi( Kişi başı 50 USD)
 • Bogota çıkış harcı: US$ 36 / pax*

Tur Fiyatı

İki Kişilik Odada Kişi Başı: 4.200.-USD

Tek Kişilik Oda Farkı: 590.-USD

Oteller

HAVANA / MEMORİES MİRAMAR 4*
TRINIDAD / Brisas Del Mar 4* Standard Room (AI)
VARADERO / Melia Marina Varadero 5* Standard Room (AI)

 

Maliyetler bu günki değerler üzerinden hesaplanmıştır. Ülkemizdeki ekonomik kriz nedeni ile  gelebilecek zamlar fiyata yansıtılabilir.

Notlar

Poliçeler – Pasaport dönüş tarihinden en az 6 ay önce geçerli olmalıdır. Kolombiya’ya girmek için vize alması gereken milletler, konsolosluk sitesini ziyaret edebilir.

Sağlık – Zorunlu aşı yoktur

KÜBA Hava Durumu

Küba için kuru mevsimdir. Yazlık kıyafetler, rahat yürüyüş   ayakkabıları , yeterli olacaktır.

Sinek için yanınıza sinek ilacı almanızı öneririz.

 

KOLOMBİYA Hava Durumu – Hava, Andes'te ılıman ve soğuk (Bogota, Zipaquira). (2000 ve 2600 metreler arasında basınç yükseleceğinden, kalp ve benzeri rahatsızlıkları olan misafirlerimizin doktor tavsiyesince programı satın alması gerekmektedir.)

 

* Belirtilen uçuş saatleri Türk Havayolları ve /veya diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerinde gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.

* Herhangi bir nedenle yolcunun uçağı kaçırmasından dolayı olabilecek sorunlarda sorumluluk yolcuya aittir.

* Programlardaki uçak yerleri grup olarak alındığı ve biletlendiğinden dolayı uçak biletleriniz tur kalkış tarihinden 2 – 3 gün önce acentemizden  teslim edilecektir.

* Turumuza gereken çoğunluk sağlanamadığı takdirde, Ampuria Tour belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.

* Acentemiz, tur kalkış tarihine kadar konaklama yapılacak otel kategorisini aynı tutmak şartı ile değişiklik yapma hakkına sahiptir.

* Oteller check - in saati 14:00 ila 16:00, check - out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.

* Programa dahil olan yemeklerin alınacağı yerler değişkenlik gösterebilir. ( bu  yemekler kalacağınız

 otellerde   veya yerel restoranlarda olabilir, ya da alınacak olan yemeklerin günleri program içinde değişiklik gösterebilir.)

* Acentemizce yapılan Seyahat ve Sağlık sigortası 65 yaşa kadar geçerli olup, 65 yaş üstü misafirlerimiz için yalnızca “Seyahat Acentesi iflası ve mesleki sorumluluk teminatı” verilerek Sigorta Poliçesi düzenlenmektedir. 

* Rehberimiz, iklim ve yol şartlarını göz önünde bulundurarak programda değişiklik yapma yetkisine sahiptir.

* Çocuk indirimleri, çocukların 2 yetişkin ile aynı oda da kalması halinde geçerlidir.

* Panoramik şehir turları herhangi bir müze veya ören yeri girişi içermez.

* Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz

* Uçak yolculuğu esnasında bu seyahat için, kişi başı valiz hakkı maksimum 20 kg. ile sınırlıdır. (Kişi başına 46 kg sadece okyanus ötesi uçuşlar için geçerli olup, Amerika içi uçuşlarda bu kural geçerli değildir.) Kabin içerisine kişi başı bir parça eşya alabilirsiniz (max.8kg) Uçak içerisine alacağınız valizinizin ebadı 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) şeklindedir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden AMPURİA TOUR ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.  (Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır. İç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 kg ye kadar düşebilir. Her yolcu için tanınan bu hakkın dışında fazla kilosu olan yolcular havayolları tarafından ekstra ücrete tabi olurlar. Seyahat esnasında yukarıda belirtilen limitlerin dışındaki ekstra kilolarda havayoluna yolcu tarafından ödenmesi zorunlu ücretlerde Ampuria Tour herhangi bir sorumluluk taşımaz)

* Geziye katılabilmek için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaport gerekmektedir.

* Vize gerektiren turlarımızda yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Vize gerekmeyen turlarımızda yıpranmış pasaportla bir ülkeye girişte de aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yıpranmış-sayfaları kopmuş veya hasarlı olan pasaportunuzu yenilemenizi öneririz.

* Acentemiz Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) üyesi olup, anlaşmazlık halinde "Türsab Kütahya Çizelgesi" Maddeleri uygulanır.

* Acentemiz olağanüstü (Force Major) durumlar dışında programda belirtilen hizmetleri vermeyi kabul eder.

* Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise kullanabilirsini

* Bu seyahate iştirak edecek olan yolcuların yanlarında mutlaka rahat yürüyebilecekleri altı lastik 2 çift ayakkabı, bol bol tişört ve 1 adet kazak veya hırka ile birlikte video kamera/ fotoğraf makinelerini getirmelerini kesinlikle tavsiye ederiz. 

* Yanınızda mutlaka mayo, şapka, güneş kremi, terlik ve bir adet spor yağmurluk bulundurunuz.

* Bu seyahat esnasında bayanlar yanlarında mutlaka birer adet büyük şal bulundurmalıdırlar. Zira bazı manastır ve tapınaklara şort ya da etek ile girilemez.

* Bu seyahat için aşı yaptırmanıza kesinlikle gerek yoktur. Çünkü seyahat edilecek yerler dünyanın en fazla turist çeken bölgeleri ve uluslararası niteliktedir.

* Kolombiya’da genel güvenlik koşullarında kaydadeğer bir gelişme sağlanmıştır. Bununla birlikte adi suçlarda  görülen artış nedeniyle bu ülkeyi ziyaret edecek vatandaşlarımızın güvenlikleri konusunda duyarlı olmaları ve özellikle geceleri kent merkezleri dışındaki bölgelere gitmemeleri gerekmektedir.