Baştan Başa Fas Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

Marekeş - Rabat - Meknes - Fes - Şavşafen - Tanja - Kazablanka

7-13 Ekim / 6 Gece 7 Gün

İki ve üç kişilik odada kişi başı
1180 €

Tur Programı

... Turumuz satışa kapatılmıştır ...

 

07 EKİM 2020 İZMİR – İSTANBUL – MARAKEŞ

İzmir Adnan Menderes Hava Limanı İç Hatlar Gidiş Türk Hava Yolları Kontuarında 07.00’de buluşuyor  Check-in işlemlerimizi tamamlıyor ve saat 08.35’de Türk Hava Yolları’nın TK 2309 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul Yeni Hava Limanı’na uçuyoruz. 09.50’de İstanbul Yeni Hava Limanı’ndayız. Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor  TK 619 sefer sayılı uçuş ile saat 11.35’de  Marakeş’e hareket ediyoruz. Yerel saat ile saat 15.00’de Marakeş Hava Limanı’ndayız. Gümrük , Pasaport işlemlerimizi tamamlıyor , valizlerimizi alıyor ve bizi bekleyen otobüsümüz ile  Marakeş şehir turumuza başlıyoruz. Geceleme Marakeş’deki otelimizde..

 

08 EKİM 2020  MARAKEŞ

Berberi dilinde “Tanrıların Ülkesi” anlamına gelmektedir.  Şehir turumuza Marakes’in en sakin kesimi  olan Menara ile başlıyoruz.  Atlas Dağlarının eteklerinde büyüleyici bahçeleri ile ,Menara ,muhteşem bir görsellik sunmaktadır.  Menara’nın ardından imparatorluk kentlerinin belki de en bilineni olan Marakeş’i  keşfetmeye başlıyoruz. Fas’ın ilk başkenti olan şehir surların içindeki eski şehir Medina yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılmıştır. Medina tarihi yapılar ve  pazarları ile ünlüdür. Unesco tarafından koruma altına alınmış ilk meydan olan  Jemaa El Fnaa ‘da Medina’dadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fnna Meydanı ve hemen yanında yer alan dev bir labirente benzeyen çarşıları gezeceğiz  Jma El Fnna Meydanı eskiden idamları ile ünlü olduğu için halk tarafından “Ölülerin buluştuğu yer “ ya da ‘Kıyamet meydanı “ olarak anılmaktadır. Ardından gezimize Bahia Sarayı  ve falcıları ile ünlü Dwemma El Fna Meydanı’nı ile devam ediyoruz. Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda aldıktan sonra 2017 yılında açılan Yves Saint Laurent Müzesini ve Majorelle Bahçelerini ziyaret ediyoruz. Günümüzü tarihi Kutubiye Cami ziyareti ile tamamlıyoruz . Kutubiye Cami , atla çıkılabilen 70 metre yüksekliğindeki minaresi, tarihi ve mimari yapısıyla kentin ve ülkenin önemli sembolleri arasında yer alıyor.  Minaresinin her yüzünde farklı bir desen barındıran cami, bozulmayan mimari güzelliğiyle 12. yüzyıldan beri tarihe meydan okuyor. Kutubiye Cami’nin en ilginç özelliği 70 metre yüksekliğindeki minaresi. Minaresi görmeye alışık olduğumuz gibi yuvarlak değil, dikdörtgen kule şeklinde. En ucunda da hilal değil, top bulunuyor. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde....

 

09 EKİM 2020 MARAKEŞ – RABAT – MEKNES – FES

Sabah otelimizde kahvaltımızı yapıyor ve Fas‘ın başkenti olan Rabat, ülkenin kuzeybatı kıyısında Bou Regreg Irmağı’nın denize döküldüğü yerde bulunuyor. Önemli bir yönetim ve öğretim merkezi olan şehirde, sanayi de gelişmeye devam ediyor. 1955 yılındaki bağımsızlıktan bu yana ülkenin hem politik, hem de idari anlamda başkenti olan Rabat, daha çok politik yönüyle tanınıyor. Ancak kültürel yapısı ve zengin tarihi ile de ziyaretçilerine pek çok seçenek sunuyor. Rabat’ta, Fas’a bağımsızlığını kazandıran ve 1957’den öldüğü yıla kadar ülkeyi yöneten Kral V. Muhammed’in ebedi istirahatgâhı olan Muhammed V Mozolesi’ni , Kasbah of the Udayas’i, 14.yy da yapılmış Chellah Necropolis’ini, Kraliyet sarayını çevreleyen siperleri ve duvarları ile Mechouar ‘ı ziyaret ediyoruz.  Ziyaretlerimizi tamamlayıp Meknes üzerinden Fes’e doğru hareket ediyoruz. 17.yy ‘da  Moulay İsmail tarafından inşa ettirilmiş  Eski bir imparatorluk şehri Meknes ‘de  de şehir turumuzu yapıyor , sırası ile eski siperleri  Moulay İsmail’in  anıtını ziyaret ediyoruz.   Ayrıca Fas’da yapılmış en güzel kapı olan   Bab el Mansour kapısını, Moulay İsmail Moseleum’unu ve Lahdim meydanı da göreceğimiz yerler arasında .. Meknes turumuzu tamamlıyor ve  Fez’e hareket ediyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Fez’deki otelimizde

 

10 EKİM 2020 FEZ

Kahvaltı sonrasında tam   gün Fez Şehir turu yapıyoruz.  İspanya – Arab medeniyetlerinin mücevheri niteliğindeki Fez , Fas’ın ilk imparatorluk şehri. M.Ö  Moulay  İdriss II tarafından  kurulan bu ruhani şehir  Entellektüel, dini ve kültürel  bir merkez.. Fez’de  dünyanın hala eğitimine devam eden en eski üniversitesi olan Al – Karaouine Üniversitesi’ni, UNESCO Dünya Mirası  Listesi’nde yer alan Fez El – Bali yani eski Fez’i geziyoruz.  Sonrasında ise hala geleneksel yöntemler ile boyacılar ve deri tabaklayan  esnafları ve Endülüs Bölgesi ile gezimize devam ediyoruz.  Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda yedikten sonra  Yahudi Mahallesi ve Kraliyet Sarayı  gezileri ile günümüzü tamamlıyoruz.  Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

11 EKİM 2020 FEZ – ŞAVŞAFEN MAVİ ŞEHİR TURU-  FAS’IN BEYAZ EKZOTİK KENTİ TANJA

Kahvaltımızı otelimizde yapıyor ve Fez’den tamamiyle farklı bir kültür ve yaşam tarzını  keşfetmek için Kuzey’e Şavşafen’e gidiyoruz. Şavşafen, Akdeniz sahilinin güneyinde, Fas’ın kuzey batısında , Rif Dağları’nda kurulu popüler bir turist merkezi. Mavi şehir olarak bilinen, gök mavisine boyalı evleri ile nam salmış olan şehirdeki panoramik gezimiz sırasında , Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı, Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarını geziyoruz. Öğle yemeğimiz yerel restoranda alıyor ve Cebelitarık Boğazı’nın güney boğazında yer alan Tanja ‘ya hareket ediyoruz. Tanja, Fas’ın Avrupa’ya en yakın şehri.. Müslümanlar’ın, Yahudiler’in ve Hristiyanlar’ın birbirlerinin işine karışmadan bir arada yaşadığı kısaca her sosyal ve etnik grubun kendi kimliğini koruduğu açık bir şehir olan Tanca’da İspanyolca ortak lisandır. Geceleme ve akşam yemeği Tanca’daki otelimizde..

 

12 EKİM 2020 TANJA – KAZABLANKA

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrasında Tanja Şehir turuna çıkıyoruz. Turumuza eski şehir  yani Medina ile başlıyoruz. Medina ‘da:  9 Nisan Meydanı, Bab Al Fahs Kapısı , Sidi Bu Abid Camii, Mendub Sarayı (Forbes Müzesi ) ve Bahçeleri(Bu bahçelerde 800 yıllık Banyan Ağacı ile karşılacaksınız),  Cervantez Tiyatrosu, Alcazar Sineması, KOLONİ DEVRİ YAPILARI  (Bunlar genellikle İtalya, Kasbah, Salaheddin Al Ayoubi ve Tetuan Caddeleri üzerinde yer almaktadırlar). BAB AL BAHR KAPISI: (Tancalı ve turistlerin en çok ziyaret ettiği Cebelitarık’ın çok güzel bir görüntüsünün izlenebildiği şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.) Göreceğimiz yerler arasındadır. Tanja gezimizi tamamlayıp Kazablanka’ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam üzeri saatlerinde Kazablanka’dayız.  Kuzey Afrika’nın en büyük şehri olan Kazablanka krallığın ekonomi başkentidir.  Geceleme ve akşam yemeği Kazablanka’da..

 

13 EKİM 2020 KAZABLANKA – İSTANBUL – İZMİR

Sabah otelimizde yaptığımız kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi tamamlıyor ve şehir turumuza başlıyoruz.  Şehir turumuzda Birleşmiş Milletler , Medina, Muhammed V Meydanı,  II. Hasan Camii, Ünlü Kordon boyu, Kazablanka Katedrali  ve Lique Arabe Parkı göreceğimiz yerler arasında.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İzmir – İstanbul – Marakeş / Kazablanka – İstanbul-İzmir Dönüş uçak bileti
 • 2 Gece Marakeş’de 4 * otelde  HB konaklama
 • 2 Gece Fes’de 5* otelde HB Konaklama
 • 1 Gce Tanja 5* otelde  HB konaklama
 • 1 Gece Kazablanka  otel’de HB konaklama
 • Marakeş, Kazablanka, Rabat, Fes, Meknek, Şavşafen, Tanja(Cebelitarık Boğazı) Turları
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik
 • Marakeş Bahia Sarayı , Majorel Bahçeleri giriş ücreti
 • Araç içi kişi başı 1 adet su
 • Mesleki Zorunluluk Sigortası (65 Yaşa kadar)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Chez Ali Show  -  Et menü : 65.-Euro
 • Otellerde yapılan kişisel harcamalar
 • Bahşişler   - zorunlu (Kişi başı günlük 2 Euro)
 • Yemeklerde alınan İçecekler
 • Fiyatlara dahil hizmetler altında belirtilmeyen hizmetlerin tamamı
 • Yurt dışı çıkı ş Harcı
 • Mesleki Zorunluluk Sigortası 65 Yaş sonrası farkı : 20 .-Euro

Tur Fiyatı

İki ve üç kişilik odada kişi başı: 1180.-Euro

Tek kişilik oda farkı: 200.-Euro

 

Notlar

 • Acentemizın yükümlülüğü, gezi programını hazırlayıp, düzenlemekle, yerel acente ile konaklama tesisleri ve ulaşım araç firmaları arasında aracılık faaliyetleri ile sınırlıdır.
 • Acentemiz ile ulaşım firmaları arasında yapılan anlaşmalar gereği bildirilen saatlerde hareket yerlerinde olunması gereklidir. Olası gecikmeler ve sorunların giderilmesinde acentemiz çözüm getirmeye uğraşır, ancak gecikmelerden, kazalardan, şoför hatalarından, hava muhalefetinden, burada yazılı olmayan diğer mücbir sebeplerden dolayı ve acentemizin suiistimali  bulunmayan her türlü olay ve sorundan sorumlu tutulamaz.
 • Petrol fiyatlarındaki değişimler doğrultusunda uçak şirketleri havayolu uçuş vergilerine, hareket anı dahil olmak üzere zam koyabilmekte ve uçuş sırasında bu farkı talep edebilmektedir. Biletlerin önceden alınmış olması zammı etkilememektedir.
 • Acentemiz uçak şirketi ile müşteri arasında aracı konumundadır ve bu farkı aynen katılımcıdan talep edecektir.
 • Acentemiz misafirlerimize  seyahat sigortası yaptırır.. Yolculuk esnasındaki kaza, hırsızlık v.b yükümlülükler Sigorta şirketine aittir. Acentemiz sorumlu değildir.         
 • Konaklama tesislerinin standartları ülkemiz standartlarından farklıdır.. Konaklama tesisinin değişimi gündeme geldiğinde, acentemiz aynı standartta ya da bir üst standartta konaklama tesisi ayarlar.
 • Olası şikâyetlerinizi tur esnasında Rehber ve Acente yetkilisine bildirmenizi, Tur esnasında Acente yetkilisine bildirilmeyen, tur bitiminde şikayet konusu edilen sorunlardan acentemizin sorumlu tutulamayacağını belirtiriz.
 • THY Hava yollarında bagaj hakkı maksimum 20 kg, el bagaj hakkı ise 9 kg'dır. Fazla kg.lar ücretlendirilmektedir.       
 • Cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açıksa görüşme yapabilirsiniz.
 • Sağlık sorunlarınız varsa, ilaçlarınızı yanınıza almayı ve bu konuda acente görevlisini bilgilendirmeyi unutmayınız.            
 • Fotoğraf makinenizle ilgili şarj, pil, yedek pil, film almayı unutmayınız. Pek çok müzede fotoğraf çekmek yasak olup, bazılarında ücrete tabidir.
 • Zorunlu durumlarda, programımızda belirtilen tur akışı ve düzenlenmesi,  program aynı kalmak şartı ile Rehber ve Acente Görevlisi tarafından değiştirilebilir.
 • Rezervasyonun yapılması ile yolcunun yukarıdaki maddeleri okuyup kabul ettiği, kabul edilir.
 • Tur sözleşmesinin ve programının imzalanması zorunludur.
 • Daha detaylı bilgi için acentemizi arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME :

 

 • SAĞLIK :  Fas’a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz
 • VİZE :  Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 • UÇUŞ SÜRELERİ : İstanbul – Casablanca arası direkt uçuş olup, uçuş süresi 5 saattir. Marakeş – İstanbul arası direkt uçuş olup, uçuş süresi 4 saat 34 dakikadır .
 • PARA BİRİMİ : Fas’ın para birimi Moroccan Dirhem’dir (MAD). 1 Euro’nun MAD karşılığı 11,14, 1 USD’nin MAD karşılığı ise 8,5’tur. Büyük şehirlerde, oteller ve restoranlar gibi yerlerde Visa ve MasterCard çoğunlukla geçerlidir. Küçük yerlerde kredi kartı kullanımı sorun olabilir. Moroccan Dirhem’in ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.
 • SAAT DİLİMİ :  Türkiye ile Fas arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 09.00’dur.
 • TELEFON KULLANIMI : Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır.
 • KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR : Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.
 • YEMEK KÜLTÜRÜ : Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.
 • ELEKTRİK : Fas genelinde elektrik 110 ve 220 volttur. Prizler C tipi ikili ince yuvarlak uçlu ve E tipi ikili yuvarlak kalın uçludur. Prizlerin örnekleri http://localti.me/morocco sitesinden görülebilir.
 • ALIŞVERİŞ : Fas bir alışveriş cennetidir. Marakeş ve Fez’de karşımıza çıkacak “souk” adı verilen kapalıçarşılar bir yanda yerel ürünleri beğeninize sunarken, Casablanca’da bulunan “Morocco Mall” Kuzey Afrika’daki en büyük alışveriş merkezidir. El yapımı ürünler, geneneksel lambalar, yerel kıyafetler, halı ve kilimler bu ülkeden alınabilecek birçok şeyden yalnızca bir kaçıdır.