Gürcistan - Azerbaycan Turu

Ampuria Tour

0 (232) 812 50 42

THY ile İzmir'den İzmir'e 6 Gün; Batum - Tiflis - Sheki - Bakü

27 Nisan - 3 Mayıs 2019

2 Kişilik Odada Kişi Başı
1249 $

Tur Programı

27 nisan / izmir - istanbul - batum

sabaha karşı saat 01.00‘de ( 28 nisan’ı 29 nisan’a bağlayan gece) izmir adnan menderes hava limanı iç hatlar terminalinde buluşma. check in işlemlerimiz sonrasında tk 2305 sefer sayılı uçuş ile saat 03.45’de istanbul’a hareket ediyor, saat 04.55’de istanbul atatürk hava limanı’na varıyoruz. gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayıp, saat 06.30‘da tk 390 nolu uçuş ile batum’a hareket ediyoruz. yerel saat ile 09.20’de batum’dayız. gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayıp, bizi bekleyen otobüsümüzle karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan batum'da panoramik şehir turumuza başlıyoruz. turumuz esnasında bolşevik işgali sırasında azeri genci ve gürcü kızın dillere destan aşk hikayesini yaşatan ali ve nino aşk heykeli’ni, kaynağını yunan mitolojisinden alan neptün heykeli’ni , opera binası, avrupa meydanı , elinde altın koyun postu ile medea heykeli , 18.yy süslemeleri ile ünlü orta camii , izmir saat kulesi benzeri batum kulesi alfabe kulesi, gürcü katedrali göreceğimiz yerler arasında ..

turumuza şehir merkezindeki plaja paralel uzanan 7 km uzunluğundaki batum bulvarı’nda keşfe çıkarak devam ediyoruz. palmiyelerle süslü olan bu bulvar; kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanları ile dikkat çekiyor.  binbir renkli çiçeklerle donatılmış giorgi leonidze parkı’nda hoş manzaraya sahip yapay nurigeli gölü yer almaktadır. ayrıca parkta, hayvan ve kuş türlerinin görülebileceği küçük bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. şehir turumuzun tamamlayıp, otelimize yerleşiyor, serbest zamanda dinleniyoruz. arzu eden misafirlerimiz batum’un en güzel yerlerinden biri olan piazza meydanı’nda zaman geçirebilir. avrupa şehir meydanlarını anımsatan piazza meydanı, otel, restoran, bar ve kafelerin olduğu piazza kompleksi ile çevrilidir. akşam yemeği dışarıda geleneksel gürcü yemekleri ile geceleme otelimizde. (divan suites hotel)

28 nisan / batum - tiflis

otelde aldığımız sabah kahvaltımızın ardından gürcistan’ın başkenti tiflis’e doğru yola çıkıyoruz.

( 16. yy’da osmanlılar 18. yy’da ise iran bu topraklara hükmetmiştir. 1. dünya savaşı sonunda sovyetler birliği’nin himayesine giren gürcistan, birliğin dağılışı ile bağımsızlığını ilan etmiştir. ) yolculuğumuz devam ederken, yolumuz üzerindeki tarihi mtskheta kentine uğrayarak tarihi evler ve 500 yıllık manastır ve mtskheta katedralini gördükten sonra  tiflis’e hareket ediyoruz.  küçük bir mola verdikten sonra, tiflis'e varıyoruz.  otelimize yerleşiyor, serbest zaman veriyoruz. akşam yemeğinde yine geleneksel gürcü yemeklerini tadacağız.. geceleme otelimizde. ( city center hotel )

29 nisan / tiflis - sheki

otelimizde aldığımız kahvaltının adından, tiflis şehir turuna başlıyoruz. 5.yüzyılda kurulmuş olan tiflis sokakları , binaları , kiliseleri ile  oldukça eski ve tarihin dokusunu koruyan bir  şehir…  turumuz sırasında; şifalı kükürt banyolarını, gürcü ortodoks, ermeni gregoryen kiliselerini, osmanlı döneminin hatırası camiler ve sinagogları bir arada görecek, özellikle doğu ortodoks hristiyan kültürünün hakim olduğu tiflis'in dini ve kültürel zenginliğine, hoşgörüsüne tanıklık edeceğiz. tiflis’de göreceğimiz yerler sırası ile narikala kalesi, aanotubani camii ,meidan square  ve chaddin caddesi, eski parlemento , yeni parlemento binası , üniversite binası ,kelime  anlamı sıcak su olan  tiflis’in ünlü kaplıcalarını ve evlerini görüyoruz.. gürcistan’daki seyahatimizi tamamlayarak, azerbaycan’a geçmek üzere yola çıkıyor, lagodekhi sınır kapısı’na geliyoruz.sınırdaki gümrük işlemlerimizin ardından, shekı’ye doğru hareket ediyoruz. sheki’de termal otelimize yerleşiyor, serbest zaman veriyoruz.  arzu edenler, yanına mayo alabilirler. akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( marxal spa hotel )

30 nisan / sheki - bakü

kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor, sheki turuna başlıyoruz.  azerbeycan’ın 370 km kuzeyinde olan sheki,  azerbeycan’ın en eski ve en turistik şehirlerinden birisidir.  şehrin tepesinde kale içindeki tarihi bölgede yer alan sheki han sarayı mimari olarak iran’daki sarayları anımsatıyor. ön cephesinde iki dev çınarın bizi selamladığı yapıda hiçbir çivi ve metal birleştirici kullanılmayarak eşsiz bir mimari ile yapılmıştır. sarayın iç süslemesinde kullanılan vitraylar o dönemde venedik’ten getirilmiştir. sarayın içi ise görenleri neredeyse kör edecek kadar güzellikte işlemelerle ve cam işçiliği ile süslüdür. sarayın tavanlarında yerde serilen halıların motifleri aynen resmedilmiş. tabi bu halılar şuan sarayda serili değil. bu motiflerin her birinin önemli manaları var. bu motiflerin manalarını sarayı gezdiren rehberden muhakkak dinlemenizi öneririm.

tüm bu manaları dinledikten sonra bildiğiniz tavanlara kitap resmetmişler gibi hissediyorsunuz. tarih boyunca şehirde araplardan, şirvanşahlar’a, ildenizler’den gürcü krallığı’na, safeviler’den osmanlı’ya kadar birçok farklı devlet hüküm sürmüştür. şehir bu tarihi geçmişi sayesinde uluslararası türk kültür teşkilatı tarafından 2016 yılı türk dünyası kültür başkenti ilan edilmiştir. müzede sergilenen eserlerin yanı sıra müze binası da o dönemin tarihi yansıtmaktadır. ticaretle ün salmış şehirde bir dönem birçok kervansaray bulunmaktaydı. şehir gezimizi tamamlıyor bakü‘ye hareket ediyoruz. akşam yemeği ve geceleme bakü’deki otelimizde. ( sapphire city hotel )

01 mayıs / bakü

otelde yaptığımız kahvaltı sonrasında, bakü şehir turumuza başlıyoruz. bakü, azerbaycan’ın en doğusunda, hazar denizi’nin batı kıyısında yer alan, kafkas coğrafyasına ait bir şehridir. köklü bir geçmişe sahip olan bakü, hem tarihi dokusu hem de modern mimarisiyle etkileyici bir şehirdir. uzun yıllar sovyetler birliğinin yönetiminde kalmasından dolayı bakü’de birçok bina sovyet mimarisine sahiptir. ayrıca islami mimariyi de görebileceğiniz ender eserler bulunmaktadır. görülecek yerler: eski şehir ‘ıcheri sheher”, şehir duvarları, gosha gala gapysy şehrinin ana giriş kapısı, shirvan şah sarayı, maiden kulesi, ortaçağ banyoları, kervansaray, oymacıların çalışmaları, halı ve antika dükkanları, minyatür kitaplar müzesi… serbest öğle yemeği sonrasında, yine yürüyerek,  şehrin 19. ve 20. yüzyıl mimarisi ve kültürünü görüyor, nizami ganjavi tapınağı yakınındaki çeşme meydanı’nı ziyaret ederek, kültürel objeler hakkında bilgi alıyor, ardından haydar aliyev kültür merkezi’ni ziyaret etmek için yola çıkıyoruz. merkez, bünyesinde bir kongre merkezini, bir müzeyi, sergi salonlarını, yönetim ofislerini barındırmakta… bu bina 2007 yılında mimar zaha hadid tarafından projelendirilmiştir ve ödüle layık görülmüştür. ziyaretimizin ardından seaside park bulvarı’na geçiyor ve bulvar boyunca geziyoruz. uluslararası mugham merkezi, halı müzesi, küçük venedik, baku yat klubü de göreceğimiz yerler arasındadır… gezimizi tamamlayarak, akşam yemeğine hazırlık için, otelimize gidiyoruz.  akşam yemeği shirvansah müze restoranda. geceleme otelimizde. ( sapphire city hotel )

02 mayıs / bakü - istanbul

otel’de aldığımız kahvaltı sonrasında absheron körfezine gidiyoruz. kale turu ‘nda “devlet tarihi ve etnografik kaynakları, tarihi, kültürel abideleri bilimsel, tarihsel ve sanatsal önem taşımaktadır.  kale içerisinde bulunan 156 hektara yayılmış bölge içerisinde 5 camii, 3 hamam, 4 su deposu, evler, tarımsal binalar, gömü tepeleri,  mezarlar ve birçok diğer yapıt bulunmakta bu değerler mö 3 yy ile 20 yy arasındaki dönemlere işaret etmektedir. kafkasya ülkelerinin doğal güzelliğine ve hazar denizinin muhteşem kıyılarına sahip, petrol ve doğal gaz yer altı zenginliklerine sahip  azerbaycan, antik dönemde ışıklar ülkesi olarak adlandırılırdı.. azerbaycan’da doğal gaz o kadar fazladır ki , damarlardan yerüstüne sızmakta bazen bilerek bazen kazara sızan bu doğal gaz kendiliğinden yanmaktadır…..

eski dönemlerde azerbaycan zerdüşt ülkesi idi..  zerdüşt mezhebinin inananları  ateşin ilahi bir güç olarak yandığına inanırlardı.. ateşe tapanların tapınağı ateşgah gerçek bir azerbaycan tarihi mirası idi… ateşgah bakü şehir merkezine 30 km uzaklıkta surakhani köyünün eteklerindedir. bu bölge gazın oksijen ile buluşup yanması ile meşhurdur. absheron ziyaretimizi tamamlayıp, milli, tarihi sanatsal değerler içeren gobustan ve 3d müzesine gidiyoruz.  yaklaşık 60 km uzaklıktaki gobustan’da; ilk insanların  mağaralarda yaptıkları kaya sanatlarını inceliyoruz.  ardından bıbı-heybat camıı’ni ziyaret ediyor ve turumuzun ve günümüzün sonuna geliyoruz. akşam saatlerinde bakü havalimanı’na gidiyor, gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayarak, tk391 sefer sayılı uçuş ile saat 22.05’de istanbul’a uçuyoruz.

03 mayıs / istanbul - izmir ( 04 mayıs’ı 05 mayıs’a bağlayan gece )

yerel saat ile 00.15‘de istanbul’dayız. buradaki işlemlerimizi de tamamladıktan sonra, iç hatlar terminaline geçerek, tk 2354 sefer sayılı uçuş ile saat 01.35’de izmir’e hareket ediyoruz. 02.502de izmir‘deyiz. siz değerli konuklarımızla yeni bir ampurıa tour gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 4 * otellerde 5 gece Oda Kahvaltı konaklama, Batum ( 1 ) Tiflis ( 1 ) Sheki ( 1 ) Bakü ( 2 )
 • Türk Hava Yolları ile İzmir – Batum gidiş - Bakü – İzmir Dönüş Uçak Bileti ( ekonomi sınıf )
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Tiflis’de İngilizce Rehberlik hizmeti
 • Ampuria Tour Refakati
 • Bagaj taşıma hammaliye hizmetleri
 • Programda belirtilen tüm turlar ve şehirlerarası transferler
 • Lüks otobüsle ulaşım
 • Otel - Havalimanı - Otel Transferleri
 • 3 Akşam yemeği otelde, 2 akşam yemeği restoranda
 • Absheron ve Qobustan Turu’ndaki müze girişleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası ( 65 Yaşa kadar fiyata dahildir )
  (1618 sayılı Yasa Gereği düzenlenen Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Otellerde yapılan kişisel harcamalar
 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri girişleri
 •  Seyahat Güvence Paketi (Ani rahatsızlık vb durumları kapsar , kronik hastalıkları kapsamaz,65 yaşa kadar)
 • Azerbeycan Vizesi : 35.USD
 • Yurt dışı çıkış fonu : 15.-TL

Tur Fiyatı

2 Kişilik Odada Kişi Başı 1249.- $
Tek kişi Oda Farkı 200.- $

Notlar

 • Turun gerçekleşmesi için minimum 20 kişi katılım sağlanması gerekmektedir.
 • Seyahatte kişisel harcamalarınız için yanınıza euro bulundurmanız gerekmektedir.
 • 15 TL yurt dışı çıkış pulu fiyatlarımıza dahil değildir.
 • Havayolu ücret artışları fiyatlarımıza yansıyacaktır.
 • Havayolu dolayısı ile olabilecek uçuş saatleri değişikliklerinden acentamız sorumlu değildir.
 • 3.kişi yatağı açılır kapanır yataktır.
 • 80 yaşın üzerindeki misafirlerimiz için sigorta yapılamamaktadır. 65 yaşın üzerindeki misafirlerimize yapılacak sigortalarda sürprim çıkmaktadır..
 • Bagaj hakları havayolu tarafından belirlenmektedir. Acentamızın bu hususta herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Tüm havayollarının uçuş günü ve saati ile ilgili değişiklik yapma hakkı olduğu gibi bagaj taşıma kurallarını acente/yolcu bildirmeksizin değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.
 • Ekstra bagaj taşıma ücretleri misafirlere aittir
 • Ampuria Tour havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
 • Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir.
 • Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.
 • Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Ampuria Tour sorumlu tutulamaz. Ampuria Tour gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir. Ampuria Tour, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Turun iptali durumunda vize ücreti iade edilemez. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından
 • Ampuria Tour sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. Ampuria Tour konsoloslukla müşterilerimiz arasında aracı kurumdur. Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve acentelerimizden temin edebileceğiniz vize için gerekli evraklar listesinde belirtilen belgeler gerekmektedir.