AMPURIA TOUR :: Vizesiz İran Turu

Vizesiz İran Turu

THY ile İzmir'den İzmir'e Tüm Turlar Dahil 9 Gün; Tahran - İsfahan - Yazd - Şiraz - Mashhad

13 - 21 Nisan 2019 / 7 Gece 9 Gün
 

 • Tahran’da; milattan önce 5000. yıllara dayanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle İran Ulusal Müzesi, İran Ulusal Mücevher müzesi, Unesco'nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayını geziyoruz.
 • İsfahan’da Nakş-I Cihan meydanı ve Çehel Sütun sarayını gezme fırsatı bulacaksınız.
 • UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan, antik kent Persepolis’i keşfedeceğiz.
 • Kaşhan kentinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri'ni geziyoruz.
 • Zerdüştlük inancında ölen kişinin gövdesinin konulduğu yüksek kuleleri, Tower of Silence’ı göreceğiz.
 • İçinde yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin edilen İmam Camii’ni göreceğiz.

 

TUR PROGRAMI

12 Nisan  2019 Cuma saat 16.05’de İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’nda buluşuyoruz. Bilet ve valiz işlemlerimizi tamamlıyor TK 2329 sefer sayılı uçak ile akşam saat 18.05’de  İstanbul Atatürk Hava Limanı’na uçuyoruz. 19:20'de İstanbul Atatürk Hava Limanına varıyor gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyoruz.

 

1.Gece : İstanbul  – Tahran  //  13 Nisan 2019  Cumartesi  sabaha  karşı (12  Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece)

Türk Havayolları’nın tarifeli seferi TK 874 ile saat 20.55 'de Tahran’a uçuyoruz. Yerel saat ile 01.30'de İnişimizi takiben bizi bekleyen özel otobüsümüzle otelimize gidiyoruz.Otelimize sabaha karşı giriyor ve dinleniyoruz.

1.Gün  13 Nisan 2019  Cumartesi Sabah kahvaltımızın ardından panoramik Tahran şehir turu sırasında çok zengin arkeolojik buluntunun sergilendiği İran Ulusal Müzesi, Merkez Bankası Ulusal Mücevher müzesi, Unesco Kültür Mirası, Şahların ikametgahı Gülistan Sarayı görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otelimize transfer oluyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Tahran’da otelinizde.

 

2.Gün : 14 Nisan 2019 Pazar / Tahran – İsfahan
Sabah erken saatte alınacak kahvaltı sonrası İsfahan’a hareket ediyoruz. Yol üstünde köklü bir geçmişe sahip, ticaret yollarının kavşağı Kaşhan kentinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri'ni geziyoruz. İsfahan'a 170 km. mesafede, 1500 yıldır geleneklerini koruyan dağ köyü Abiyaneh'i ziyaret ettikten sonra bu keyifli günü İsfahan'a varışımızı takiben muhteşem meydan Nakş-ı Cihan'da kapalıçarşı içerisinde otantik kafeleri gezerek tamamlıyoruz. Geceleme  ve akşam yemeği İsfahan’da otelimizdedir.

 

3.Gün : 15  Nisan 2019 Pazartesi / İsfahan

Sabah kahvaltısı sonrası İsfahan şehir turu için otelden ayrılıyoruz. Şehir turumuz esnasında dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Nakş-ı Cihan Meydanı, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Mescid-i Cuma, yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan İsfahan Ulu Camii (Jameh Camii')ni geziyoruz. Kısa bir serbest zamanın ardından Kapalı Çarşı turumuza başlıyoruz. Engin İran edebiyatına plato olmuş İsfahan kenti pazarlarında halıdan telkariye, sedeften gümüşe İran'a özgü el sanatlarını tanıyoruz. Akşam ışıltılı köprülerin gece manzarasını fotoğraflıyoruz. Geceleme ve akşam yemeği İsfahan’da otelimizdedir.

 

4.Gün: 16 Nisan 2018 Salı / İsfahan 

Sabah kahvaltısı sonrası Safevi şahı I. Abbas tarafından yaptırılan saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilen Çehel Sutun Sarayı'nı geziyoruzZayandeh nehri üzerinde bulunan Sio Se Pol ve Khanjou Köprüleri gezilerimizin ardından Ermeni Mahallesi'ne gidiyor, Vank Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Şirin kafelerin, ufak büfelerin olduğu mahallede gezinti sonrası tarihi bir kervansarayın restore edilerek yapılmış Abbasi Otel bahçesinde İran usulü çay molası veriyoruz.  Geceleme ve akşam yemeği İsfahan’da otelimizde.

 

5.Gün: 17  Nisan 2019 Çarşamba / İsfahan – Yezd 

Sabah kahvaltı sonrası odalarımızı boşaltıyor ve Yezd kendine hareket ediyoruz. Muhteşem Zagros Dağları manzarası eşliğinde İran bozkırında yapacağımız yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz sırasında yol üstünde panoramik olarak  Kerpiç-Buz Evi’ni, göreceğiz. Gezimizin ardından Yezd’e hareket ediyoruz.  Otantik kentte panoramik şehir turumuzda, Ateş Tapınağı, Sessizlik Kulesi, Emir Çakmak Zaviyesi, daracık sokakları, kerpiç ve taş mimarisiyle eski kent sokakları yürüyüş turu yapıyoruz. Geceleme ve akşam yemeği Yezd'de otelimizde.

 

6.Gün : 18 Nisan 2019 Perşembe / Yezd – Şiraz 

Sabah erken kahvaltı sonrası 07.30'da otelden ayrılıyoruz ve Şiraz’a doğru yola çıkıyoruz. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pasargadae  Kenti 'nde Büyük Kiros'un mezarını görüyor, panoramik antik kent gezimizi otobüsümüzle yapıyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan antik kent Persepolis'i, Persepolis Müzesi'ni ve Necropolis’i, Nakş-ı Rüstem arkeolojik alanlarını,  geziyoruz. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur ve Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Ardından Şiraz’a varıyoruz ve otantik Kapalıçarşı gezimizi yapıyor, baharat ve İran'a özgü ürünlerin sergilendiği dükkanların keyfini çıkarıyoruz.  Geceleme ve akşam yemeği  Şiraz’da otelimizde.

 

7.Gün  : 19   Nisan 2019 Cuma  Şiraz

Sabah kahvaltının ardından  panoramik Şiraz şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. Şiraz bulunduğu bölgenin en önemli ticaret ve turizm kentidir. Tarihte Pers İmparatorluğu’nun başkenti olduğu için bünyesinde bir çok tarihi eser ve mekan barındırmaktadır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han KalesiNarenjestan Bahçesi, Vekil Camii ve Nasır el Mülk görülecek yerler arasındadır. Huzurlu bahçe şair Hafız Mozolesi ziyaretinde Pers Kahvesi'nde İran edebiyatından örnekler dinleyerek gezimizi tamamlıyoruz. Ardından otelimize gidiyoruz. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde

 

8.Gün  : 20  Nisan 2019 Cumartesi Şiraz – Mashhad EP 3857

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımız ardından otelden ayrılıyor Şiraz hava limanına hareket ediyoruz. EP 3857 sefer sayılı uçuş ile sabah  10.40 uçağı ile  Meshed’e uçuyoruz. Meshed’de İmam Reza ‘nın türbesini ziyaret ediyoruz. Geceleme ve akşam yemeği  Mashhad’de otelimizde 

 

9.Gün  : 21 Nisan 2019 Pazar Mashhad

Kahvaltı sonrasında otelden ayrılıyor önce İran’ın ünlü Şairi Firdevsi’nin mezar anıtı ziyaret ediyoruz. Ardından sizlere serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği sonrasında Mashhad Hava Limanına gidiyor bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli seferi TK 875 ile saat 03.00’te İstanbul’a uçuyoruz. Varışımız sabah 04.55’da olacak. Gümrük ve Pasaport işlemlerimizi tamamlıyor TK  2116 sefer sayılı uçuş ile İzmir Adnan Menderes Hava Limanına uçuyoruz. Bir sonraki turumuzda görüşmek ümidiyle


TUR FİYATI

2 Kişilik Odada Kişi Başı 1599.- $
Tek kişi Oda Farkı 500.- $
 

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • THY’nın tarifeli seferi ile İzmir - İstanbul – Tahran gidiş ve Mashhad–İstanbul-İzmir  dönüş ekonomi sınıfı  uçak biletleri
 • Havalimanı vergileri
 • 5* otellerde 9 gece konaklama,
 • Sabah Kahvaltıları,  9 Akşam yemeği
 • Özel araçlarla Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri,
 • Şehirlerarası  tüm transferler,
 • Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri
 • Yerel Türkçe rehberlik hizmeti (Tahran’dan itibaren)
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (65 yaşa kadar)
 • Hammaliye ücretleri ve restoran bahşişleri
 • Otobüslerde 2 şişe su çay ve kahve
 • Seyahat Güvence Paketi (İptal ve hastalıklarda) Seyahat sırasında ani  gelişen hastalıklar için geçerlidir. Kronik hastalıkları içermez.. (65 yaşa kadar olan yolcularımız için geçerlidir.
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Şiraz – Mashhad Uçak biletleri
 • İmam Rıza ‘nın  Mezar anıtını ziyaret sırasında Çador verilecektir.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurtdışı Çıkış Harç Pulu  : 15.-TL     
 • Kişisel harcamalar,
 • Yurt dışı çıkış fonu
 • Zorunlu seyahat sigortası 65 yaş üstü farkı : 25.-USD
 • Bahşişler

5* Oteller:

Azadi yada Espinas Palace v.b / Tahran– Standart Oda, Kahvaltı Dahil
Kowsar yada Abbasi Otel 5*v.b / İsfahan  Standart Oda, Kahvaltı Dahil
Safaiyeh * v.b / Yezd. Standart Oda, Kahvaltı Dahil
Zandieh ya da Chamran Otel vb / Şiraz Standart Oda, Kahvaltı Dahil
Pardisan ya da Pars Hotel v.b  / Mashhad 

Opsiyon 17 Aralık 2017 tarihine kadar kişi başı 150.-USD kaparonın tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Sağlık

İran’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Seyahatimiz boyunca bulunacağımız bölgeler , sıtma ve sarı humma riski taşımayan bölgelerdir. Herhangi bir ilac kullanmanız tavsiye edilmemektedir

Vize Bilgileri

İran; Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Uçuş Süreleri

İstanbul - Tahran: 3 saat 10 dakika Mashhad  - İstanbul: 4 saat 10 dakika

Para Birimi

İran’nın para birimi Riyal’dir (IRR). 1 USD yaklaşık 32300 IRR, 1 Euro ise yaklaşık 44600 IRR’dır.

Saat Dilimi

Türkiye ile İran arasında 2 saat farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12:00 iken İran’da 14:00’tür.

Telefon Kullanımı

Uluslararası otomatik telefon görüşme olanağı mevcuttur. Sadece İsrail ile telefon bağlantısı yoktur. Türkiye ile bir dakikalık görüşme ücreti 7.000 Riyal'dir. Hafta sonları ve geceleri indirimli arama uygulaması yoktur. Şehir içindeki telefon kulübelerinden uluslararası görüşme imkanı bulunmamaktadır.

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolay giyip çıkarabileceğiniz mevsim sıcaklıklarına uygun kıyafetler almanızı öneririz. Bayanlar, İran'da sokak, park, çarşı, lokanta, vs. gibi kamuya açık yerlerde hicaba uygun giyim tarzıyla dolaşmaktadırlar. 

Yemek Kültürü

Çarşıda kaliteli sebze, meyve, et, süt ve mamulleri bol miktarda temin edilebilmektedir. İran'da alkollü içki tüketimi ve satışı yasaktır. Lokantalarda, İran'a özgü olarak ise çorbalar, cüce kebap (tavuk), berg kebap (et), kubide (köfte) yenebilir; kebaplar genellikle çok çeşitli pilavlarla beraber servis edilir. Gelişmiş bir yerel fast food ağı da bulunmaktadır.

Elektrik

İran’da elektrik 220 volttur ve C ve F tipi üçlü yuvarlak kalın prizler kullanılmaktadır. Prizlerin örnekleri http://www.iec.ch/worldplugs/typeC.htm sitesinden görülebilir.

Alışveriş

Tahran'daki alışveriş merkezlerinde birçok ürün rahatlıkla bulunabilmektedir. İthal mallar daha pahalıdır. Alışverişte pazarlık usulü geçerlidir ve sıkça rastlanabilen taklit mallara karşı dikkatli olunmalıdır. Özellikle kıymetli taşların her zaman gerçek olmama riski mevcuttur. Alışverişe tercihen Farsça bilen bir kişiyle gidilmesinde yarar vardır.

 

Ampuria Tour havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Ampuria Tour sorumlu tutulamaz. Ampuria Tour gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Ampuria Tour, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Ampuria Tour  sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir.