AMPURIA TOUR :: Trenli Beyaz Şehir Kars Turu

Trenli Beyaz Şehir Kars Turu


BEYAZ ŞEHİR KARS TURU

9-13 Şubat 2019

Masal gibi bir yolculuğa çıkacak, zamanın sakin aktığı, kar altındaki Kars sokaklarında sürdürülen yaşamlara tanıklık edeceğiz. Burası, Dede Korkut hikâyelerinin doğduğu, yayıldığı, âşık geleneğinin yaşatıldığı bir uzak diyar Kars…

TUR PROGRAMI:
 

09 ŞUBAT 2019 (Cumartesi) İZMİR - AĞRI - SARIKAMIŞ - KARS
İzmir Havalimanı’nda saat 08.20 de buluşarak, Pegasus Havayolları PC3122 sefer sayılı uçuşuyla, saat 09.20 de Ağrı’ya hareket ediyoruz. Normal hava koşullarında Ağrı’ya varış saatimiz 11.25. Bizi bekleyen otobüsümüzle buluşarak, Sarıkamış’a doğru hareket ediyoruz. ( Ağrı - Sarıkamış arası 175 km. ) Horasan üzerinden geldiğimiz SARIKAMIŞ’ta, Katerina Köşkü'nü karşıdan görüp, ( hava koşulları izin verirse ) Sarıkamış Kayak Merkezi’ne doğru yola devam ediyoruz. Kristal kar, el değmemiş ormanlarla buluşunca, bize de, yeşil ve beyazın içinde huzuru ve sessizliği yaşamak düşüyor…

SARIKAMIŞ Kayak Merkezi ve doğal SARIÇAM ormanlarına karşı, Kütük Ev’de keyif kahvelerimizi içiyor, ( her an değişebilecek hava koşullarını dikkate alarak ) KARS’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerindeki Şehitler Anıtı'nda duygulu anlar yaşıyor, Allahuekber Dağları’nda soğuğa ve yanlış stratejilere yenilerek donan şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Sanıyoruz ki, askerlerimiz anısına yapılan şehitlikte bedenlerimizden çok yüreklerimiz üşüyecek… Akşamüstü saatlerinde ulaştığımız Kars’ta, otelimize yerleşip, dinleniyoruz. Cheltikov Hotel’deki akşam yemeğimizde, Kafkas Halk Oyunları Gösterisi eşliğinde, yöresel kaz etinin tadına bakıyor, hep birlikte keyifli bir Kars gecesi yaşıyoruz. Konaklama otelimizde.  ( WINTER CITY HOTEL 4* vb.)

 

10 ŞUBAT 2019 (Pazar) KARS merkez

Kahvaltıdan sonra, Kars’ta yeni açılan ‘’ KANLI TABYA Müzesi’ne ‘’ gidiyor, savaşların karanlık ve kanlı yüzüne bir kez daha tanık oluyoruz. Müze ziyaretinin ardından, Kars şehir turumuza ‘’ başlıyoruz. Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını panoramik olarak göreceğiz. Vali Konağı ve civardaki taş binalar, Ahmet Muhtar Paşa Evi, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Kars Kalesi ( dışarıdan ) Taş Köprü, Alexander Nevski Kilisesi ( Fethiye Cami ), 12 Havariler Kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir turumuzda, Meşhur Kars kaşarının ve balının satıldığı çarşıyı da görüyoruz. ( Misafirlerimiz, turdan kalacak boş zamanlarını, bu yerel peynircilerden, kaşar, gravyer, keçi peyniri, tereyeğ ve bal alışverişi yaparak değerlendirebilirler. ) Şehir turumuzun ardından, otelimize yerleşip, dinleniyoruz. . Akşam yemeğimiz için yöresel yemekleriyle ünlü bir restorana gidiyor ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakıyoruz. Konaklama otelimizde.

 

11 ŞUBAT 2019 (Pazartesi) KARS - ANİ HARABELERİ - ÇILDIR GÖLÜ

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra ( havanın durumuna göre ) Ermenistan sınırında bulunan ANİ HARABELERİ’ni Ani,  Unesco Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla artık sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en önemli kültür mirasları arasındaki yerini almıştır ) ziyaret etmek için hareket ediyoruz. Burada; Kilise, Şapel, Büyük Katedral ( Fethiye Camii ), Selçuklu Sarayı ve Kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-l Menucehr Camii göreceğimiz yerler arasında. Ani ziyaretimizi tamamlayarak, hava koşulları elverirse, BOĞATEPE KÖYÜ’ne giderek, peynir ve yapımı hakkında bilgi alıyor, Peynir Müzesi’ni görüyoruz. Çarpıcı doğa manzaraları eşliğinde, yolculuğumuzun sürprizi ÇILDIR GÖLÜ’ne hareket ediyoruz.

Öğle yemeğinde, göl kıyısında sarı alabalık yiyoruz. Burada, ufuk çizgisine kadar dümdüz uzanan uçsuz bucaksız beyazlıklar, uçsuz bucaksız maviliklere karışıyor. Dünya sanki sadece iki renkten ibaretmiş gibi… Sanki bembeyaz bir çöldeymişiz gibi… Çıldır’da, göl donsa da, yaşam, suyun altında da, üstünde de devam ediyor. Kış mevsiminde donan gölde, balıkçılar buzları kırarak avlanıyorlar. Şansımız varsa, Çıldır Gölü’nde, buzları kırarak yapılan balık avı safarisini de izleyebiliriz. Çıldır Gölü’nün en heyecanlı aktivitesi, yerel motiflerle özene bezene süslenmiş atların çektiği kızaklarla gölde gezmek. Uçsuz bucaksız bir buz pistine dönen Çıldır Gölü’nde ( buzun uygun olması durumunda ) duyulan tek ses kızakların buzda çıkardığı tıkırtı ve atların solukları. Donan göldeki bir metrelik buzu delip balık tutan balıkçılar, buz üstünde dolaşan faytonlar, sisin içinden gelen balıkçılar... Bu eşsiz manzaraları belleğimize tutarak, Kars’a geri dönüyoruz. Akşam yemeğimiz serbest, geceleme otelimizde.

 

12 ŞUBAT 2019 (Salı) KARS - DOĞU EKSPRES TREN YOLCULUĞU

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra, masal şehir Kars’a veda etmeye hazırlanıyoruz. Sabah saat 08.00’de Kars Garı’ndan yola çıkan TCDD Doğu Ekspresi Treni’nin yataklı vagonlarına yerleşerek, uzun ve güzel bir yolculuğuna başlıyoruz. Seyahat süremizce Anadolu'nun kış mevsimde yaşadığı güzellikleri görme olanağı bulacağız. Yemekleri serbest olarak trenin yemek vagonunda ( olanaklar ve kapasite kısıtlıdır ) alma olanağımız vardır. Ancak, yanımızda da yiyecek - içecek bulundurmamız yararımıza olacaktır. Konaklama bize özel yataklı vagonlarımızdadır.  Muhteşem kar ve kış manzaraları eşliğinde, Sarıkamış – Erzurum ( 12.00 varış ) – Erzincan ( 16.00 varış ) -Kemah-Kemaliye-Divriği-Sivas ( 22.15 varış ) – Kayseri ( 01.45 varış ) ve Kırıkkale hattı üzerinden yol alarak, Ankara’ya ulaşıyoruz.

 

13 ŞUBAT 2019 (Çarşamba) DOĞU EKSPRES TREN YOLCULUĞU SONU - ANKARA - İZMİR

Ankara’ya tahmini varış saatimiz 09.00 dur. ( Trenin rötar yapma olasılığı vardır. ) İniş saatimize göre, bizi Ankara Garı’nda bekleyen otobüsümüze binerek, ANITKABİR ziyareti ve panoramik kısa bir şehir turu yapıyoruz. Ankara Hava Limanı’ndan Anadolu Jet TK7010 sefer sayılı uçuşuyla, 16.40 de İzmir’e hareket ediyoruz. İzmir’e iniş saatimiz 18.00 civarıdır. Siz değerli misafirlerimizle İzmir’de, yeni Ampuria Tour gezilerinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI:  1.899 TL ( İki ve üç kişilik odada kişi başı)

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER 

 • İzmir – Ağrı gidiş ekonomi uçak bileti ( Pegasus Havayolları )
 • Ankara – İzmir dönüş ekonomi sınıf uçak bileti ( Anadolu Jet )
 • Kars – Ankara arası Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti
 • Ankara Gar ve Ankara Havalimanı arası otobüs transferi
 • Winter City vb. Hotel’de 3 gece oda – kahvaltı konaklama
 • Hotel Cheltikov’da akşam yemeği 09 Şubat cumartesi ( kaz menü )
 • Yöresel Kafkas oyunları gösterisi ( Hotel Cheltikov’da - 09 Şubat cumartesi )
 • Yerel lokantada akşam yemeği ( yöresel menü )
 • Uzman rehberlik hizmeti
 • Tursab Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
 • Belirtilen tüm turlar ve ulaşım hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

 • Doğu Ekspresi’nde alınacak tüm yemek ve içecekler
 • Kars’ta bir akşam yemeği ve tüm öğle yemekleri
 • Kişisel harcamalar, alışverişler
 • Çıldır Gölü’nde kızak ve fayton turu, Sarıkamış Kayak Merkezi telesiyej biniş ücretleri
 • 65 yaş üstü seyahat sağlık sigortası ( 30 TL )

 

 • AMPURIA TOUR, program akışını ve günlerini ( dış nedenlerden dolayı - içeriği aynı kalmak kaydıyla ) değiştirme hakkına sahiptir. 
 • Programda belirtilen otel ve lokantalar, ulaşım araçları vb. hususlar turun gerçekleşmesi aşamasında, standart ve içeriklerin aynen korunması koşuluyla değiştirilebilir.
 • Mücbir ve olağanüstü nedenlere bağlı olarak yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden dolayı acentemiz sorumlu tutulamaz
 • Tren seferlerinde ve uçaklarda meydana gelebilecek tarife ve güzergâh değişikleri veya iptallerde AMPURIA TOUR, yolcuların tüm hakları baki kalmak üzere, programda değişiklik yapma veya geziyi iptal etme hakkını haizdir. Trenle yolculuk sırasında lüks aranmamalıdır. Tren en temel gereksinimlere yanıt verebilecek niteliktedir. Vagona ait tuvaletler ortak kullanılmaktadır. Kompartımanlarda lavabo, küçük masa ve buzdolabı mevcuttur.

Maliyetler, bugünkü değerler üzerinden revize edilmiştir. Ülkemizdeki ekonomik kriz nedeniyle, gelebilecek zamlar, fiyata yansıtılacaktır.