AMPURIA TOUR :: Trenli Beyaz Şehir Kars

Trenli Beyaz Şehir Kars


BEYAZ ŞEHİR KARS TURU

18-22 Şubat 2019

Masal gibi bir yolculuğa çıkacak, zamanın sakin aktığı, kar altındaki Kars sokaklarında sürdürülen yaşamlara tanıklık edeceğiz. Burası, Dede Korkut hikâyelerinin doğduğu, yayıldığı, âşık geleneğinin yaşatıldığı bir uzak diyar Kars…

TUR PROGRAMI:
 

18 ŞUBAT 2019 ( Pazartesi ) İZMİR - KARS
İzmir Havalimanı’nda saat 10.00 da buluşarak, Sun Ekspress Havayolları XQ 9114 sefer sayılı uçuşuyla, 11.00 de Kars’a hareket ediyoruz. Kars’a varış saatimiz 13.15. Otobüsümüzle buluşarak, Kars merkeze hareket ediyoruz. Verdiğimiz öğle yemeği ( istenirse ) molasının ardından, ‘’ Kars şehir turumuza ‘’ başlıyoruz. Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını panoramik olarak göreceğiz. Vali Konağı ve civardaki taş binalar, Ahmet Muhtar Paşa Evi, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Cami ), Kars Kalesi ( dışarıdan ), Taş Köprü, 12 Havariler Kilisesi göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir turumuzda, Meşhur Kars kaşarının ve balının satıldığı çarşıyı da görüyoruz. ( Misafirlerimiz, turdan kalan boş zamanlarında, bu yerel peynircilerden, kaşar, gravyer, keçi peyniri, tereyeğ ve bal alışverişi yaparak değerlendirebilirler. ) Şehir turumuzun ardından, otelimize yerleşip, dinleniyoruz. Akşam yemeğimizde Kafkas Halk Oyunları Gösterisi eşliğinde, yöresel kaz etinin tadına bakıyor, hep birlikte keyifli bir Kars gecesi yaşıyoruz. Konaklama otelimizde.  

19 ŞUBAT 2019 ( Salı ) KARS - ANİ HARABELERİ - ÇILDIR GÖLÜ

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra ( havanın durumuna göre ) Ermenistan sınırında bulunan ANİ HARABELERİ’ni Ani,  Unesco Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla artık sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın en önemli kültür mirasları arasındaki yerini almıştır ) ziyaret etmek için hareket ediyoruz. Burada; Kilise, Şapel, Büyük Katedral ( Fethiye Camii ), Selçuklu Sarayı ve Kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-l Menucehr Camii göreceğimiz yerler arasında. Ani ziyaretimizi tamamlayarak, hava koşulları elverirse, BOĞATEPE

KÖYÜ’ne giderek, peynir ve yapımı hakkında bilgi alıyor, Peynir Müzesi’ni görüyoruz. Çarpıcı doğa manzaraları eşliğinde, yolculuğumuzun sürprizi ÇILDIR GÖLÜ’ne hareket ediyoruz. Öğle yemeğinde, göl kıyısında sarı alabalık yiyoruz. Burada, ufuk çizgisine kadar dümdüz uzanan uçsuz bucaksız beyazlıklar, uçsuz bucaksız maviliklere karışıyor. Dünya sanki sadece iki renkten ibaretmiş gibi… Sanki bembeyaz bir çöldeymişiz gibi… Çıldır’da, göl donsa da, yaşam, suyun altında da, üstünde de devam ediyor. Kış mevsiminde donan gölde,  balıkçılar buzları kırarak avlanıyorlar. Şansımız varsa, Çıldır Gölü’nde, buzları kırarak yapılan balık avı safarisini de izleyebiliriz. Çıldır Gölü’nün en heyecanlı aktivitesi, yerel motiflerle özene bezene süslenmiş atların çektiği kızaklarla gölde gezmek. Uçsuz bucaksız bir buz pistine dönen Çıldır Gölü’nde ( buzun uygun olması durumunda ) duyulan tek ses kızakların buzda çıkardığı tıkırtı ve atların solukları. Donan göldeki bir metrelik buzu delip balık tutan balıkçılar, buz üstünde dolaşan faytonlar, sisin içinden gelen balıkçılar... Bu eşsiz manzaraları belleğimize tutarak, Kars’a geri dönüyoruz. Akşam yemeğimiz serbest, geceleme otelimizde.

20 ŞUBAT 2019 ( Çarşamba ) SARIKAMIŞ - KAYAK MERKEZİ - KARS

Kahvaltıdan sonra, Kars’ta yeni açılan ‘’ KANLI TABYA Müzesi’ne ‘’ gidiyor, savaşların karanlık ve kanlı yüzüne bir kez daha tanık oluyoruz. Müze ziyaretinin ardından, otobüsümüzle SARIKAMIŞ'a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki Şehitler Anıtı'nda duygulu anlar yaşıyor, Allahuekber Dağları’nda soğuğa ve yanlış stratejilere yenilerek donan şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Sanıyoruz ki, askerlerimiz anısına yapılan şehitlikte bedenlerimizden çok yüreklerimiz üşüyecek… Yolumuzun üzerinde olan ( hava koşulları izin verirse ) Katerina Köşkü'nü de görüp, Sarıkamış Kayak Merkezi’ne doğru yola devam ediyoruz. Kristal kar, el değmemiş ormanlarla buluşunca, bize de, yeşil ve beyazın içinde huzuru ve sessizliği yaşamak düşüyor… SARIKAMIŞ Kayak Merkezi ve doğal SARIÇAM ormanlarına karşı, yeni hizmete giren Kütük Ev’de keyif kahvelerimizi içiyor, ( her an değişebilecek hava koşullarını dikkate alarak ) Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Peynir ( kaşar, gravyer, keçi peyniri ) tereyeğ, bal alışverişini tamamlayamayanlar, bu son gün fırsatını değerlendirebilirler. Akşam yemeğimiz için yöresel yemekleri ünlü bir restorana gidiyor ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakıyoruz. Konaklama otelimizde.

21 ŞUBAT 2019 ( Perşembe ) KARS - DOĞU EKSPRES TREN YOLCULUĞU

Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra, masal şehir Kars’a veda etmeye hazırlanıyoruz. Sabah saat 08.00’de Kars Garı’ndan yola çıkan TCDD Doğu Ekspresi Treni’nin yataklı vagonlarına yerleşerek, uzun ve güzel bir yolculuğuna başlıyoruz. Seyahat süremizce Anadolu'nun kış mevsimde yaşadığı güzellikleri görme olanağı bulacağız. Yemekleri  serbest olarak trenin yemek vagonunda ( olanaklar ve kapasite kısıtlıdır ) alma olanağımız vardır. Ancak, yanımızda da yiyecek-içecek bulundurmamız yararımıza olacaktır. Konaklama bize özel yataklı vagonlarımızdadır.  Muhteşem kar ve kış manzaraları eşliğinde, Sarıkamış – Erzurum ( 12.00 varış ) – Erzincan ( 16.00 varış ) -Kemah-Kemaliye-Divriği-Sivas ( 22.15 varış ) – Kayseri ( 01.45 varış ) ve Kırıkkale hattı üzerinden yol alarak, Ankara’ya ulaşıyoruz.

22 ŞUBAT 2019 ( Cuma ) DOĞU EKSPRES TREN YOLCULUĞU SONU - ANKARA - İZMİR

Ankara’ya tahmini varış saatimiz 09.00 dur. ( Trenin rötar yapma olasılığı vardır. ) İniş saatimize göre, bizi Ankara Garı’nda bekleyen otobüsümüze binerek, panoramik kısa bir şehir turu yapıyor ya da duruma göre yemek molası veriyoruz. Ankara Hava Limanı’ndan öğleden sonra saatlerinde kalkan uçağımızla,  İzmir Havalimanı’na varıyoruz. Siz değerli misafirlerimizle, Yeni Ampuria Tour gezilerinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
 

TUR FİYATI:  1.700 TL ( İki ve üç kişilik odada kişi başı)
KONAKLAMA:  WINTER CITY HOTEL 4* vb.  ( www.hotelwintercity.com.tr )

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER 

 •  İzmir – Kars gidiş ekonomi uçak bileti ( Sun Ekspress Havayolları )
 •  Ankara – İzmir dönüş ekonomi sınıf uçak bileti
 •  Kars – Ankara Irmak arası Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti
 •  Ankara Gar ve Ankara Havalimanı arası otobüs transferi
 •  Winter City vb.  Hotel’de 3 gece oda – kahvaltı konaklama
 •  Hotel Cheltikov’da akşam yemeği 18 Şubat Pazartesi ( kaz menü )
 •  Yöresel Kafkas oyunları gösterisi ( Hotel Cheltikov’da )
 •   Yerel lokantada akşam yemeği ( yöresel menü )
 •  Uzman rehberlik hizmeti
 •  Tursab Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
 •  Belirtilen tüm turlar ve ulaşım hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

 •  Doğu Ekspresi’nde alınacak tüm yemek ve içecekler
 •  Kars’ta bir akşam yemeği ve tüm öğle yemekleri
 •  Kişisel harcamalar, alışverişler
 •  Çıldır Gölü’nde kızak ve fayton turu, Sarıkamış Kayak Merkezi telesiyej biniş ücretleri
 •  65 yaş üstü seyahat sağlık sigortası ( 25 TL )

 

 • Acenta, gerekli gördüğü takdirde tamamını gerçekleştirmek kaydıyla tur programının akışında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Programda belirtilen konaklama noktaları ve tesisler, ulaşım ayrıntıları ve benzeri hususlar turun gerçekleşmesi aşamasında, standart ve içeriklerin aynen korunması koşuluyla değiştirilebilir. 
 • Mücbir ve olağanüstü nedenlere bağlı olarak yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden dolayı acentemiz sorumlu tutulamaz.
 • Mücbir ve olağanüstü nedenlere bağlı olarak TCDD'den kaynaklanan bilet aksaklıkları nedeniyle gerçekleştirilemeyen trenli ulaşım diğer vasıtalar ile telafi edilebilir
 • Uygulanacak programın son hali tur başlangıcında tüm misafirlerimize verilir.

Maliyetler, bugünkü değerler üzerinden revize edilmiştir. Ülkemizdeki ekonomik kriz nedeniyle, gelebilecek zamlar, fiyata yansıtılacaktır.