AMPURIA TOUR :: RAMAZAN BAYRAMI TURLARI

Ramazan Bayramı Turları


Ramazan Bayramında THY ile İtalya'nın 3 As'ı
2 - 8 Haziran 2019 / 6 Gece 7 Gün
2 Kişilik Odada Kişi Başı 1.579 €

Roma (2) - Floransa (2) - Pisa - Siena - Venedik (2)

Detaylar

2019 Ramazan Bayramı Tarihleri

Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür.

03 Haziran 2019 Salı Ramazan Bayramı Arefesi
04 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı (1.Gün)
05 Haziran 2019 Perşembe Ramazan Bayramı (2.Gün)
06 Haziran 2019 Cuma Ramazan Bayramı (3.Gün)

 

Ramazan Bayramı, Ramazan ayının sonunda kutlandığı için bu isimle anılır. Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olan ramaḍ (‘kuru sıcak’) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.

Şeker Bayramı; Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan 'Iyd-ı Fıtır' isminden Türkçeleştirilmişidir. Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarak da bilinir. Bir teoriye göre bu 'şükür' kelimesi zamanla 'şeker'e dönüşmüştür. Bir başka teoriye göre ise Şeker Bayramı adı, Ramazan Bayramı'nda hurma ve şekerleme yeme geleneğine dayanır. Ramazan bayramı tatilinde tura katılıp tatil yapabilirsiniz.

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.

Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.

Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

2019 Ramazan Bayramı yurtiçi ve yurtdışı turlarımızı bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.