AMPURIA TOUR :: Sagalassos Turu

Sagalassos Turu


NOT: Bu tur şu an kapalıdır. İsterseniz ileri tarihli benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.


SAGALASSOS TURU

Isparta - Eğirdir - Burdur - Konya

Sagalassos Antik Kenti, planlaması ve 1000 yıllık  seramik üretim merkezi  olma özelliğiyle, 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girmiştir.

Fransız gezgin Paul Lucas Sagalassos’a gelir. Lucas seyahatnamesinde antik kentten perilerin yaşadığı yerler olarak söz eder. 1990 yılında başlayan kazılar  günümüzde de devam etmektedir.  Göller Bölgesi’nde ve Burdur Ağlasun ilçesi yakınlarında bulunan ve antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer alır. Sagalossos’un

Büyük İskender’in bu bölgeye gelişine kadar küçük ve önemsiz bir kent olduğu biliniyor. Büyük İskender’in şehri ele geçirmesiyle canlanan ticaret, şehrin gelişmesini sağlamıştır. Şehrin özellikle Roma İmparatorluğu döneminde çok popüler olduğu ve büyük yapılarla donatıldığı biliniyor. Bu dönemde seramik işçiliği, çömlekçilik, demir ve diğer metal işçiliği ile ziraat çok gelişmiştir.  Volkanik bir arazi üzerine kurulan şehirde, arka arkaya gelen depremler, toprak kaymaları ve büyük bir veba salgını sonrasında, halk zor günler geçirmeye başlar.

Ve ticaret yapılamaz hale gelince de şehir tamamen terk edilir. Zamanla, bu güzel kentin üzeri, hemen yamacına kurulduğu Akdağ’dan inen toprak kütleleriyle örtülür. Doğa tarafından böylelikle koruma altına alınan Sagalassos, yüzyıllarca sürecek derin bir uykuya dalar. Yüzlerce yıl sonra, 1706’da Fransız gezgin Paul Lucas Sagalassos’a gelir. Lucas seyahatnamesinde antik kentten perilerin yaşadığı yerler olarak söz eder. 1990 yılında başlayan kazılar  günümüzde de devam etmektedir.  

 

TUR TARİHLERİ:

14-18 Eylül 2017 / 4 Gece 5 Gün

TUR PROGRAMI:

14 EYLÜL 2017 Prş.  Sabah saat 07.00’de Foça Pazar yeri, 08.15’de Yunuslar, 08.30’da Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önünden siz değerli yolcularımızı alarak, turumuza başlıyoruz. Yolda kısa bir kahvaltı ve çay molası verdikten sonra, tüm sevdiklerimizle birlikte keyifli bir yolculuğa başlıyoruz.  Nazilli, Denizli, Dinar, Gönen yolu ile Isparta Havaalanı’nda bizi bekleyen misafirlerimizi de alarak, ( İSTANBUL Uçaklarının alana iniş saat 14.50 civarı ) Demirel’in doğduğu köy olan, İslamköy’e gelerek, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni geziyor, bilgi alıyoruz. ( Öncelik bu müzede,  çünkü müzenin kapanış saati 17.30 !!! ) Oradan Atabey ilçesine geçiyor, Selçuklular’dan kalma Atabey Ertokuş Medresesi’ni ve Camii geziyoruz. Isparta merkezdeki Turan Yazgan halı ve kilim Müzesi ziyaretimizin ardından ( yarına kalabilir ) yorucu ama keyifli bir günün sonunda Ağlasun’daki otelimize yerleşiyor ve dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

15 EYLÜL 2017 Cuma Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısından sonra, KOVADA GÖLÜ’ne giderek, muhteşem göl manzarasını seyrediyor, etrafında kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Buradan Çandır’a hareket ediyor, Yazılı Kanyon’da yazıtlara kadar kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı, seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri, tarihi Kral Yolu ve kaya yazıtları ile bezeli dünyaca ünlü kanyonda keyifli zaman geçiriyoruz. Akşamüstü saatlerinde Ağlasun’daki otelimize dönüyor, günün yorgunluğunu dinlenerek atıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( Bugünkü gezi rotamızın yolları ara yollar olup, manzara muhteşemdir ama biraz virajlı ve dar yollardır.. )

16 EYLÜL 2017 Cmt. Sabah kahvaltısından sonra, rehberimizin belirlediği erken bir saatte, otelimizden ayrılıyor, Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olan, çeşmelerinin görkemiyle anılan SAGALASSOS Antik Kenti’ne gidiyoruz. Sükunetli bir ihtişamla konuklarını karşılayan bu antik kentteki gezimizi tamamlayıp, BURDUR’a hareket ediyoruz. Yerel lokantada lezzetli Burdur şiş köftesinin tadına baktıktan sonra, Burdur şehir merkezinde Sagalassos Kenti başta olmak üzere Pisidia Bölgesinin en seçme eserlerinin sergilendiği Burdur Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Restore edilen cumbalı Osmanlı Evleri’ni görüyor, Burdur’a özgü yöresel ceviz ezmesi alışverişimizi de yaptıktan sonra, Eğirdir’deki göl manzaralı otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği serbest, konaklama otelimizde.

17 EYLÜL 2017 Pazar  Sabah kahvaltısından sonra, rehberimizin belirlediği erken bir saatte, otelimizden ayrılıyor, Eğirdir Göl’ü kıyısından sakin şehir Cittaslow olan Yalvaç’a doğru hareket ediyoruz. Yalvaç’ta, St. Paul’un yaşamının bazı dönemlerinde yaşadığı, vaaz verdiği ve hatta ilk Hristiyanlık çağrısını yaptığı ünlü şehir Antiacos Pisidia’yı görüyoruz. Geniş caddeleri, Augustus Tapınağı, görkemli tiyatrosuyla bizi büyüleyen bu şehir, günümüzde Paulos Kilisesi nedeniyle de Hristiyanların önemli bir haç merkezlerindendir. Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alıyoruz. Yalvaç gezimizi tamamlayarak, Beyşehir Gölü kıyısından, Unesco Dünya mirasına aday olan Beyşehir Eşrefoğlu Camii’nde teknik ve işçiliğin birleştiği görsel bir şölen yaşıyoruz. Son durağımız, ilginç bir tapınım alanı olan, Eflatunpınar Hitit Su Anıtı. Yorucu ama çok keyifli bir günün sonunda, Konya’ya doğru yola çıkıyoruz. Uçakla İstanbul’a yolculuk yapacak misafirlerimizi Konya Havaalanı’na bırakarak, Konya’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

18 EYLÜL 2017 Pazartesi Kahvaltının ardından, otelimizden ayrılıyor, eski bir Rum yerleşkesi olan SİLLE’ye hareket ediyoruz. Kilise, müze ziyaretlerimiz yapıyor, zevkli, otantik çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizin ardından, Anadolu’nun tarih öncesi yerleşim yerlerinin en ünlülerinden biri olan Unesco Dünya Miras Listesi’nde olan ÇATALHÖYÜK’e devam ediyoruz. Buradaki gezimizi kalan süremizce değerlendiriyor, akşamüstü saatlerinde ( uçakla İstanbul’a gidecek olan misafirlerimizi Konya havaalanına bırakarak )  İzmir’e dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda verdiğimiz molaların ardından, İzmir’de Siz değerli misafirlerimizle başka bir AMPURIA TOUR gezisinde yine buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

KONAKLAMA:

AĞLASUN SAGALASSOS LODGE HOTEL ( www.sagalassoslodge.com )
EĞİRDİR ALTINGÖL OTEL ( www.altingolotel.com )

TUR FİYATI:

İZMİR ÇIKIŞLI – OTOBÜSLÜ – 4 GECE 5 GÜN KONAKLAMALI PROGRAM FİYATI
İki ve üç Kişilik Odada Kişi başı : 1.175 - TL 

İSTANBUL UÇAK ÇIKIŞLI – 4 GECE 5 GÜN KONAKLAMALI PROGRAM FİYATI ( KONYA konaklama dahil )
İki ve üç Kişilik Odada Kişi başı : 1.150.- TL ( UÇAK HARİÇTİR )

İSTANBUL UÇAK ÇIKIŞLI – 3 GECE 4 GÜN KONAKLAMALI PROGRAM FİYATI ( KONYA konaklama hariç )
İki ve üç Kişilik Odada Kişi başı : 1.000.- TL ( UÇAK HARİÇTİR )

(Fiyatlandırmalar, 35 Kişilik Araç olarak programa sunulmuştur…)

*** İstanbul’dan 18 Eylül 5. gün ( Konya Çatalhöyük ) programına katılacak misafirlerimizin, acentamızı bilgilendirmesi ricamızdır.

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER            
* Ağlasun Sagalassos Lodge Hotel’de 2 gece YP konaklama
* Eğirdir Altıngöl Hotel’de vb.1 gece OK konaklama
* Konya'da 1 gece YP konaklama ( İzmir’den katılan misafirler için )
* Zorunlu TURSAB seyahat sağlık sigortası ( 65 yaşa kadardır )
* Lüks otobüsle ulaşım ( İzmir’den İzmir’e )
* Belirtilen çevre gezileri, Profesyonel rehberlik hizmetleri     
    
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* İlk gün sabah kahvaltısı
* Otelde yapılan ekstra harcamalar
* İstanbul geliş – gidiş uçak biletleri
* Öğle yemekleri, Eğirdir’de akşam yemeği
* Müze, ören yeri ve milli park girişleri
* 65 yaş üstü sigorta farkı        

 

KONYA - İSTANBUL UÇAK SAATLERİ

17 EYLÜL Pazar / THY : 23.55 ( IST )  /  PEGASUS : 22.15 ( SAW )

18 EYLÜL Pazartesi / THY: 19.55 ( IST ) veya 20.35 ( SAW )  /  PEGASUS : 20.00 ( SAW )