AMPURIA TOUR :: Ödemiş, Birgi, Beydağ Barajı Turu

Ödemiş, Birgi, Beydağ Barajı Turu


Ödemiş ve Pazarı - Birgi - Beydağ Barajı Turu

17 Kasım 2018

Yolda verdiğimiz çay ve kahvaltı ( ekstra ) molasının ardından, Bayındır üzerinden Ödemiş’e ulaşıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk yeni ve çağdaş kentler kurdurmak için Alman mimar Jensen’i Türkiye getirttiğinde; tatil yapması ve Anadolu’yu tanıması için, Ödemiş’te konaklatır. Ödemiş halkıyla kısa zamanda kaynaşan Alman mimar, halkın talebini kırmayarak, bir kent planı da Ödemiş için çizer. Ve bu kent planı uygulamaya konur… İşte, Ödemiş’in modern kent güzelliği buradan gelmektedir…

Cumartesi günleri kurulan, panayır gibi, çok zengin Ödemiş pazarında çeşit çeşit meyve-sebze, kuru incir, üzüm, kekik suyu, köy peksimeti, patatesin her cinsini bulabiliriz… Köylülerin ve organik tarım yapan çiftçilerin yerel ürünleri, taze çökeleği, yoğurdu, tulum peyniri, sadeyağı, kestanesi, cevizi, elması...

Meşe odunuyla ısıtılan geleneksel fırınların nohut mayasıyla yapılmış ekmekleri, beş farklı undan yapılan peksimetleri, taban gevreği başka yerde bulamayacağımız Ödemiş’in diller destan geleneksel lezzetleridir. Parkta kurulan Kadınlar Pazarı’nda,  el emeği, göz nuru Ödemiş ipekleri, çemberler, yazmalar, danteller, iğne oyaları, tel kırma denilen el işi ürünler sergilenmektedir. Özellikle hanımların yaratıcılıkları, oya konusunda muhteşemdir. Her oyanın farklı bir adı, şekli ve öyküsü vardı.

Birgi, Ödemiş Ovası’nın yanı başında yükselen Bozdağ’ın yamaçlarında tutunmuş doğal bir köy. Dahası, asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının yemyeşil yaprakları arasından yükselen taş duvarlı, kırmızı kiremitli, ahşap pencereli evleriyle fotoğrafçılar ve gezginler için keşfedilesi özel bir yerdir. Zamanında Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış olan Birgi'de, Ege Bölgesi’nin en eski camilerinden olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi'ni görüyoruz. Ardından Birgi Çakıroğlu Konağı'na gidiyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin mimari dokusunun sıralandığı sessiz ve dar sokaklarından geçerek,huzuru ve yeşili doyasıya içimize çekiyor, sevgiyle bu güzel yerlere veda ediyoruz.

Günün yorgunluğunu Beydağ Baraj Gölü kıyısında çay keyfimiz ile atıyoruz. Kestane ve ceviz alışverişlerimizi yapıyor, tarihi Osmanlı evlerini görüyoruz. Buradaki gezimizi tamamlayıp, İzmir dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Siz değerli konuklarımızla yeni bir Ampuria Tour gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

HAREKET

08.30 Karşıyaka Mavişehir
08.40 Karşıyaka Anıt
09.00 Lozan Meydanı Atatürk Lisesi 

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL HİZMETLER

  • Ulaşım, rehberlik, otopark ücretleri.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR

  • Kahvaltı, öğle yemeği, içecekler, ören yeri giriş ücretleri, 

FİYAT: 85 TL