AMPURIA TOUR :: KARS - VAN - MARDİN - TUNCELİ Turu

Kars - Van - Mardin - Tunceli Turu


KARS - VAN - MARDİN - TUNCELİ TURU

19 - 27 Mayıs 2018


TUR PROGRAMI:
 

19 MAYIS 2018 cmt.
Kars WINTER CITY Hotel’de buluşma. Misafirlerin uçak iniş saatlerine göre ( akşamüstü saatlerinde ) şehir turunu yapıyoruz. Rus işgali sırasında yapılan ve hala kullanılmakta olan binaların bir kısmını panoramik olarak göreceğiz. Vali Konağı ve civardaki taş binalar, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Cami ), Kars Kalesi ( dışarıdan ), Taş Köprü, 12 Havariler Kilisesi Ahmet Muhtar Paşa Evi göreceğimiz yerler arasındadır. Şehir turumuzda, Kars kaşarının ve balının satıldığı peynircileri de görüyoruz. ( Misafirlerimiz, turdan kalan boş zamanlarını, gördüğümüz bu yerel peynircilerden, kaşar, gravyer, tereyeğ ve bal alışverişi yaparak değerlendirebilirler. ) Şehir turumuzun ardından, otelimizde dinleniyoruz. Akşam yemeğimizde, Cheltikov Hotel’de Kafkas Halk Oyunları Gösterisi eşliğinde, yöresel kaz etinin tadına bakıyor, hep birlikte keyifli bir Kars gecesi yaşıyoruz. Konaklama otelimizde.  ( 4* Winter City Hotel  )

20 MAYIS 2018 pazar
Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra Ermenistan sınırında bulunan ANİ HARABELERİ’ni ( Unesco Dünya Mirası listesindedir ) ziyaret etmek için hareket ediyoruz. ‘’ Ani bir dünya, ama dünya bir Ani değil ' denilmiş vakti zamanında. Burada; Kilise, Şapel, Büyük Katedral ( Fethiye Camii )Kalesi, hamamları ve Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk Cami olan Ebu-l Menucehr Camii göreceğimiz yerler arasındadır. Nice zulümlere uğramış ve bugüne kalmayı başarmış Ani güzel günlere hasret. Ancak, bir söylenceye göre Ani’nin şenlenmesi olanaksız gibi. İşte o söylence: “Bir zamanlar Ani Kenti’nde ‘Urum Papa’ adıyla bir ihtiyar yaşarmış. ‘Urum Papa’, yedi yılda bir yatağından doğrulup yedi olmaz iş sayarmış. Yedinci soru ise, her zaman ‘Ani şenlendi mi’ olurmuş. İnanışa göre; yedi olmaz iş gerçekleşirse, Ani şenlenecektir. Bunlar olmazsa, Ani kıyamete değin insan yüzü göremeyecektir. Urum Papa’nın ‘yedi olmaz işi’ şöyle sıraladığı rivayet edilir:

Göğe direk dikildi mi? / Denize köprü kuruldu mu? / Yumurtaya kulp takıldı mı? / Deveye nal çakıldı mı? / Katır doğurdu mu? / Ölüler dirildi mi? / Ani şenlendi mi?”

Ani ziyaretimizi tamamlıyor, çarpıcı doğa manzaraları içinde yolculuğumuzun sürprizi ÇILDIR GÖLÜ’ne hareket ediyoruz. Öğle yemeğinde, göl kıyısında sarı alabalık yiyoruz. Sonraki ziyaretimiz, Boğatepe Köyü ve Peynir Müzesi. Akşam yemeğimiz için yöresel yemekleri ünlü bir restorana gidiyor ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakıyoruz. Konaklama otelimizde.

21 MAYIS 2018 pzt.
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Kars’a veda ediyor, Iğdır üzerinden Ağrı Dağı’nın görkemli görünüşünü seyrederek, Doğubayazıt’a ulaşıyoruz.  İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, son devirde yapılmış sarayların en ünlüsü olan, 116 odalı İshak Paşa Sarayı’nı ( Unesco Dünya Mirası listesindedir ) ziyaret ediyoruz. Doğubayazıt’ta verdiğimiz öğle yemeği molasının ardından, Çaldıran Savaşı’nın yapıldığı ovayı görerek, Muradiye Şelalesi’nde, çağıldayan suların sesini dinliyor, fotoğraf çekiyoruz. Akşamüstü saatlerinde VAN merkeze ulaşıyoruz.  Van ( Tuşpa ) Kalesi, ( dışarıdan görülecektir ) Tarihi Van Evi, Eski Van’daki Camiler, Van Kedisi Evi göreceğimiz yerlerdendir. Van - Edremit’te bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. ( 5* DoubleTree by Hilton Van – Edremit )

22 MAYIS 2018 Salı
Erken saatlerde otelde aldığımız kahvaltının ardından, Van Bölgesini adım adım gezmeye devam ediyoruz. Gevaş üzerinden, AKDAMAR ADASI ve AHTAMARA KİLİSESİ’ne gitmek üzere, Gevaş İskele’de teknemize biniyoruz. Kilisede İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Ardından, Hakkari-Başkale yolu üzerinde, bölgenin sembol yapılarından olan HOŞAP KALESİ’ne doğru yola çıkıyoruz. Bu tarihi kale içindeki hamam, camii, medrese, su sarnıcı, çeşme, zindan ve odalarda geçmişin izlerini görerek, dönüşe geçiyoruz. Van merkezde geç öğle yemeğimizi yiyoruz. Urartu gümüşü, Ermeni savat gümüşü, halı ve kilim gibi Van sanatlarını yerinde inceleme olanağı buluyoruz. Keyifli geçen günümüzün sonunda otelimize dönüyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.  

23 MAYIS 2018 çrş.
Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Van’dan ayrılıyoruz. Tatvan, Bitlis, Batman üzerinden; bir zamanlar, ‘’ delişmen sularda yüzen, kartal kanadında uçan kent olan Hasankeyf’te ‘’ kısa bir mola veriyoruz. HASANKEYF

ve binlerce yıllık sırdaşı Dicle, derin bir ölüm sessizliğindedir bugünlerde… Yazık ki, payımıza düşen utanma duygusuyla birlikte, Ilısu Barajı'nın suları altında, sırlarıyla birlikte kalan Hasankeyf’ten ayrılıyor, bir başka mimari şaheser olan MİDYAT'a devam ediyoruz. Taş işçiliğinin tüm görkemini üzerinde toplayan Eski Midyat'ın kiliseleri, camisi, manastırı, evleri birbirlerini kıskandıracak kadar süslü, işli... Devlet Konukevi ziyaretinin ardından, gümüşün zerafetini simgeleyen yöreye özgü TELKARİ hakkında bilgi alıyor, Mardin'e geliyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.  ( Kaya Ninova Otel Eski Mardin )

24 MAYIS 2018 prş.
Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından; MARDİN gezimize başlıyoruz.  MARDİN, bizi hayalle kucaklayan kent... O halde, vakit ayırıp yüzyıllarla kucaklaşmaya, taşın ihtişamının dile geldiği bir yolculuğuna hep

birlikte hazırlanalım.  Gezilecek yerler: Dayrülzafaran Manastırı, Ulu Camii, Şehidiye Camii, Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, sokaklar, Abbaralar, Mardin Evleri, gizemli çarşılar...  Duvarlarına yalnızlık sinmiş eski taş evler, kapıların üzerindeki taşlara çizilmiş resimler, işlemeler, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimleri, kuş gagasını andıran kapı tokmakları, bir evin altından geçen, kemerli tüneller…. Taş kendi şiirini okumaya başlıyor ve tarihi dile getiriyor. Gözlerimizi; taşın usta ellerde bir dantel gibi işlendiği evlerinden, Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksızlığında yıllara meydan okuyan Süryani kiliselerinden, manastırlarından ayıramayarak, Mardin merkez ve civarlarında, gün boyunca geziyor, bilgi alıyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.  

25 MAYIS 2018 cuma
Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından; Mardin’den ayrılıyoruz. Diyarbakır – Elazığ – Harput - İskele üzerinden, feribotla Keban Barajı’nın karşı kıyısına geçiyor, Pertek’e geliyoruz. Pertek ve TUNCELİ şehir merkezi gezilerimizin ardından, günümüzün çok ünlü ilçelerinden biri olan OVACIK’a geliyoruz. Akşam yemeği serbest, konaklama OVACIK Kayak Merkezi’nde. ( Ovacık merkeze 2 km. uzaklıktadır. )

26 MAYIS 2018 cmt.
S
erbest kahvaltının ardından, minibüslerle MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’na hareket ediyoruz. Gözeler, dereler, şelaleler, köyler arasındaki gezimiz bütün gün sürüyor…  Akşam yemeği serbest, konaklama otelimizde.

27 MAYIS 2018 pazar
Serbest kahvaltının ardından, Ovacık’tan ayrılıyoruz. Yolumuz PÜLÜMÜR VADİSİ boyunca devam ediyor, doğal güzellikleri görerek, Pülümür üzerinden ERZURUM’a varıyoruz. Turumuzun sonu… Erzurum merkezde, siz değerli misafirlerimizle başka bir Ampuria Tour gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI

Lütfen sorunuz.

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • 9 gün  - 8 gece otellerde konaklama, ( Otellerde alınan 6 Kahvaltı, 4 Akşam yemeği )
 • Kars’ta akşam yemeği ( kaz menü ) ve yöresel Kafkas oyunları gösterisi
 • Kars’ta yerel lokantada akşam yemeği ( yöresel menü )
 • Uzman rehberlik hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Belirtilen tüm turlar ve otobüsle ulaşım hizmetleri, feribot geçişleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Otellerde yapılan özel harcamalar, yemeklerde alınan içecekler
 • Öğle yemekleri, dönüş günü akşam yemeği
 • Ana ulaşım  ( Kars geliş – Erzurum dönüş )
 • Müze, Ören yeri, şelale, milli park giriş ücretleri, minibüs ve telesiyej biniş ücretleri
 • Van Gölü’nde Akdamar Adası’na gidiş geliş tekne ücreti
 • 65 yaş üstü seyahat sağlık sigortası
 • Ovacık’taki tüm yemekler ( sabah – öğle – akşam )