AMPURIA TOUR :: Isparta Gül Hasadı Turu

Isparta Gül Hasadı Turu


NOT: Bu tur şu an kapalıdır. İsterseniz ileri tarihli benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.


Isparta'da Gül Hasadı ve Göller Yöresi Turu

Göller Yöresi - Sagalassos Antik Kenti - Gül Bahçeleri

18-21 Mayıs 2017 / 3 Gece 4 Gün

 

Sagalassos Antik Kenti, planlaması ve 1000 yıllık  seramik üretim merkezi  olma özelliğiyle, 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girmiştir.

Fransız gezgin Paul Lucas Sagalassos’a gelir. Lucas seyahatnamesinde antik kentten perilerin yaşadığı yerler olarak söz eder. 1990 yılında başlayan kazılar  günümüzde de devam etmektedir.  Göller Bölgesi’nde ve Burdur Ağlasun ilçesi yakınlarında bulunan ve antik dönemde Pisidia olarak bilinen bölgede yer alır. Sagalossos’un

Büyük İskender’in bu bölgeye gelişine kadar küçük ve önemsiz bir kent olduğu biliniyor. Büyük İskender’in şehri ele geçirmesiyle canlanan ticaret, şehrin gelişmesini sağlamıştır. Şehrin özellikle Roma İmparatorluğu döneminde çok popüler olduğu ve büyük yapılarla donatıldığı biliniyor. Bu dönemde seramik işçiliği, çömlekçilik, demir ve diğer metal işçiliği ile ziraat çok gelişmiştir.  Volkanik bir arazi üzerine kurulan şehirde, arka arkaya gelen depremler, toprak kaymaları ve büyük bir veba salgını sonrasında, halk zor günler geçirmeye başlar. Ve ticaret yapılamaz hale gelince de şehir tamamen terk edilir. Zamanla, bu güzel kentin üzeri, hemen yamacına kurulduğu Akdağ’dan inen toprak kütleleriyle örtülür. Doğa tarafından böylelikle koruma altına alınan Sagalassos, yüzyıllarca sürecek derin bir uykuya dalar. Yüzlerce yıl sonra, 1706’da Fransız gezgin Paul Lucas Sagalassos’a gelir. Lucas seyahatnamesinde antik kentten perilerin yaşadığı yerler olarak söz eder. 1990 yılında başlayan kazılar  günümüzde de devam etmektedir.  

1. Gün

Sabah saat 09.00’da ( en geç ) İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’ndan değerli yolcularımızı alarak, yolculuğumuza başlıyor, Torbalı üzerinden Birgi’ye ulaşıyoruz. Birgi, Ödemiş Ovası’nın yanı başında yükselen Bozdağ’ın yamaçlarında tutunmuş doğal bir köy. Dahası, asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının yemyeşil yaprakları arasından yükselen taş duvarlı, kırmızı kiremitli, ahşap pencereli evleriyle fotoğrafçılar ve gezginler için keşfedilesi özel bir yer. Zamanında Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapmış olan Birgi'de, Ege Bölgesi’nin en eski camilerinden olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi'ni görüyoruz.  Hutbe kapısı ve pencere kanatları birer şaheser olan bu camiinin, mimber kapısına da paha biçilemediği söyleniyor.  Ardından Birgi Çakıroğlu Konağı'na gidiyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin mimari dokusunun sıralandığı sessiz ve dar sokaklarından geçerek, nadide konaklarını görerek, Birgi’ye veda ediyoruz. Zamanlamaya göre, Ödemiş’te köfte menülü öğle yemeğimizi yiyerek, doğanın, tarihin, lezzetin tadını sevdiklerimizle birlikte çıkarıyoruz. Huzuru ve yeşili doyasıya içimize çekiyor, sevgiyle bu güzel yerlere veda ediyoruz. Denizli – Dinar – Gönen – Atabey yolu ile Demirel’in doğduğu köy olan, İslamköy’de, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’ni geziyor, bilgi alıyoruz. Oradan Atabey ilçesine geçiyor, Selçuklular’dan kalma Atabey Ertokuş Medresesini ve Camii geziyoruz. Günümüzün sonunda, Isparta merkezdeki otelimize yerleşiyor, günün yorgunluğunu dinlenerek atıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. Gün

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, güller içinde masal gibi

bir yolculuğa çıkıyoruz. Gül, kokusunu kaybetmeden toplanması gerektiğinden; hasat, her sabah şafakta başlayıp, güneşin ışıkları yakıcı hale gelmeden, en geç saat 10.00’da tamamlanır. ‘’GÜL HASADI’’na katılmak için, gül bahçelerinin sıralandığı yolları aşarak, Gönen’e bağlı Güney Kent beldesine geliyoruz. Bülbüller, gülü çok seven ve de gül tarlasına yuva yapan kuşlardır. En güzel şarkılarını eşleri ve güller için, hasadın başladığı erken saatlerde söyleyen bülbülleri dinlemek için bile, gül bahçesine gitmeye değer…

Şiirlerde, şarkılarda adından çokça söz ettiren Gül ile Bülbül, karşılıksız sevginin simgesi olarak kullanılmaktadır.

'Gel, gül, dedi, bülbül güle; gül, gülmedi gitti
Gül, bülbüle; bülbül, güle yâr olmadı gitti.'

Kılavuzlar eşliğinde, gül toplayan kadınlara eşlik ediyor, mis kokuları içimize çekerek, bu sıra dışı anları belleğimize kazıyoruz. Toplanan güllerin işlendiği fabrikaya geçiyor, gül yağının elde edilme aşamalarını izliyoruz. 4 bin kilosundan bir kilo gülyağı elde edilen ve kokusu, reçeli, lokumu, kozmetik ve tedavi edici özellikleriyle Gül, başlı başına bir serüvendir. Gül yağı, gül reçeli, gül kremi, gül şurubu alışverişimizi yapmak için verdiğimiz serbest zamanın ardından, GÜL BAHÇELERİ programımızı tamamlayarak, EĞİRDİR’e hareket ediyoruz. Göl kıyısında verdiğimiz öğle yemeği molamızın ardından, Kalesi’ni, Dündar Bey Medresesi’ni, Hızır Bey Camii’ni görüyor, Yeşilada turunu yapıyoruz. Bölgeyi panoramik olarak seyredebileceğimiz Akpınar Köyü’nde fotoğraf molası vererek, sakin şehir Cittaslow olan YALVAÇ’a doğru hareket ediyoruz. Yalvaç’ta, St. Paul’un yaşamının bazı dönemlerinde yaşadığı, vaaz verdiği ve hatta ilk Hristiyanlık çağrısını yaptığı ünlü şehir Pisidia Antiocheia’yı görüyoruz. Geniş caddeleri, Augustus Tapınağı, görkemli tiyatrosuyla bizi büyüleyen bu şehir, günümüzde Paulos Kilisesi nedeniyle de Hristiyanların önemli bir hac merkezlerindendir. Gezimizi tamamlayarak, Isparta’daki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

3. Gün

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısından sonra, KOVADA  GÖLÜ’ne giderek, muhteşem manzarasını seyrediyor, etrafında kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Buradan Çandır’a hareket ediyor, Yazılı Kanyon’da yazıtlara kadar kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı, seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri, tarihi Kral Yolu ve kaya yazıtları ile bezeli dünyaca ünlü kanyonda keyifli zaman geçiriyoruz. Göksu Irmağı kıyısında verdiğimiz öğle yemeği molasının ardından, Sütçüler’e hareket ediyoruz. Alışveriş ve çay keyfi için serbest zaman veriyoruz. Adada Antik Kenti gezimizi de tamamlayarak, Isparta’daki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

4. Gün

Sabah kahvaltısından sonra otelimizden ayrılıyor, Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olan, çeşmelerinin görkemiyle anılan SAGALASSOS Antik Kenti’ne gidiyoruz. Sükunetli bir ihtişamla biz konuklarını karşılayan bu antik kentteki gezimizi tamamlayıp, İNSUYU Mağarası’nı geziyoruz. Öğle yemeğimiz Burdur’da. BURDUR şehir merkezinde Sagalassos Kenti başta olmak üzere Pisidia Bölgesinin en seçme eserlerinin sergilendiği Burdur Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Göller ve Güller yöresine veda ediyor, yolumuz üzerindeki Burdur ve Salda Gölleri’ni de görerek, Burdur – Denizli üzerinden İzmir’e dönüyoruz. İstanbul ve Ankara’ya uçakla gidecek misafirlerimiz için İzmir hava limanına varış saatimiz 1900 civarıdır. Siz değerli misafirlerimizle başka bir AMPURIA TOUR gezisinde yine buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 

VAKTİMİZ KALIRSA GİTMEK İSTEDİĞİMİZ YERLER :

GÖLCÜK GÖLÜ TABİAT PARKI ve PROF. DR.TURAN YAZGAN ETNOGRAFYA MÜZESİ…

ÖĞLE YEMEK DETAYLARI :

GİDİŞ GÜNÜ HAREKET SAATİMİZ HENÜZ TAM BELLİ OLMADIĞINDAN, ÖĞLE YEMEĞİ YERİ DE NET DEĞİLDİR. DEĞİŞİK SEÇENEKLERİN PLANLAMASI YAPILMIŞTIR.  ** DİĞER ÜÇ GÜN İÇİN, YER VE MENÜ ARAŞTIRMASI YAPILMIŞ OLUP, YAZIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR. SONUÇLANINCA, TARAFINIZA BİLDİRİLECEKTİR.

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL HİZMETLER

 • BARIDA Hotelde 3 gece YP konaklama (akşam yemekleri set menü)
 • Belirtilen çevre gezileri
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Lüks otobüsle ulaşım, otobüs içi ikramlar             
 • Zorunlu TURSAB seyahat sağlık sigortası ( 65 yaş üstü farkları dahildir )          
 • Bahşişler     
 • Müze, ören yeri, mağara ve milli park giriş ücretleri
 • Gül bahçesine girişler ve bazı durumlarda bahçelere traktörle ulaşım bedeli

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYANLAR

 • İlk gün sabah kahvaltısı
 • Gölde tekne turu (istennirse)
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Öğle yemekleri

KONAKLAMA5* ISPARTA BARİDA HOTEL  ( www.baridahotels.com )

FİYAT: 750 TL  (İki ve üç kişilik odada kişi başı)
975. -TL (tek kişilik oda)