İpekyolu Treni Turu / Kırgızistan - Özbekistan - Kazakistan


NOT: Bu tur şu an kapalıdır. İsterseniz ileri tarihli benzer tur programları için bizimle iletişime geçebilir veya benzer turlarımızı inceleyebilirsiniz.


'Bişkek'ten - Almaata'ya'
İPEKYOLU TRENİ TURU

Kırgızistan - Özbekistan - Kazakistan
KÜLTÜR TURU


Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde…

14 - 28 Ekim 2013/14 Gece 15 Gün

BİŞKEK - KARAKOL - ÇOLPON ATA - ISSIK GÖLÜ - BURANA - BUHARA - HİVA
SEMERKAND - ŞEHRİSEBZ - TAŞKENT - TÜRKİSTAN - ALMAATA

Özel ve konforlu bir trenle yolculuk...
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası'nda yer alan 5 yer: Buhara, Hiva, Semerkand, Şehrisebz ve Hoca Ahmet Yesevi Türbesi… Dünyanın Titicaca'dan sonraki en büyük dağ gölü ve Unesco Doğal Miras listesinde yer alan Issık gölü.. .Buharadaki Kızılkum Çölü... Hoca Ahmed Yesevi Külliyesi... Masalsı Hiva'da yürüyüş turu... Timur'un sarayları, türbeleri... Konserler... Folklor gösterileri... Özel yemekler…

 
 Bu yolculukta efsanevi İpek Yolu'nun üzerinde bulunan sayısız yerleri göreceğiz. Özel trenimizle yapacağımız bu yolculuk sırasında, Hazar Denizi'nden Tien Shan Dağları'na yayılan bölgedeki Orta Asya ülkeleri; Kırgızistan - Özbekistan ve Kazakistan'ın tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatını bulacağız. Gezi Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde yapılacaktır…

TUR PROGRAMI:

1.Gün: 14 Ekim 2013, Pazartesi - Arife Günü
İSTANBU- BİŞKEK

Atatürk Havalimanında saat 18:30 rehberimizle buluşuyor ve Bişkek'e Türk Havayolları'nın TK348 seferi ile 20:55'de uçuyoruz. Akşam yemeği uçakta alınacaktır.

2.Gün: 15 Ekim 2013, Salı - Bayramın 1.Günü
BİŞKEK (Kırgızistan)

Sabaha karşı yerel saat ile 05.05'de Bişkek'e varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra transfer aracımızla şehir merkezinde bulunan otelimize transfer oluyoruz. Dinlenme sonrasında sabah kahvaltımızı alıyor ve sonrasında Tam gün sürecek olan öğle yemekli Bişkek şehir turumuzu rehberimiz eşliğinde yapıyoruz. Tarih müzesi ziyaret ediyor ve Bişkek pazarlarını keşfe çıkıyoruz. Öğleden sonra Ulusal Ala-Artscha parkını ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında alıyoruz. Gezimiz bitiminde Bişkek'deki hotelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeğini yöreye özgü geleneksel bir restoranda alacağız.  Konaklama Otelimizdedir.

3.Gün: 16 Ekim 2013, Çarşamba - Bayramın 2.Günü
BİŞKEK - KARAKOL

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Issık gölü bölgesindeki Karakol şehrine hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saat sonra Karakol'a varıyoruz. Karakol adı buraya gelen ilk Türklerin toprağın ellerini siyaha boyadığını görmüş ve karakol ismini vermişler. Karakol şehri Tien Şan dağlarında bulunduğundan Kasım ayında yağan kar Mart'a kadar erimez ve kışları sert geçer. Yol üzerinde çok sayıda Tibet ve Arapça yazıları içeren taşlarla karşılaşabiliriz. İslamiyet yaymaya giden sahabeler bu yollardan geçerek Çin'e kadar gitmişlerdi. Şehrin Çin sınırına çok yakın oluşu nedeni ile birçok yapıda Çin esintileri mevcuttur. Alacağımız öğle yemeği sonrası burada ziyaret edeceğimiz bir cami bildiğimiz alıştığımız camilerden çok farklıdır. Dış görüntü itibarı ile cami minaresi Çin Pagodalarını andırmaktadır. Sonrasında tümü ile ahşap yapılmış olan Kutsal Ruh Rus Ortodoks katedralini ziyaret edeceğiz. Przewalski Müzesi ziyaret edeceklerimiz arasındadır. Akşam yemeği için bir Uygur ailesine konuk oluyor ve bizim için özel hazırladıkları yöresel yemeklerden oluşan menümüzü yiyoruz. Konaklama bölge şartlarına uygun lüks olmayan bir otelde olacaktır.

4.Gün: 17 Ekim 2013, Perşembe - Bayramın 3.Günü
KARAKOL - ÇOLPON (CHOLPON) ATA - ISSIK GÖLÜ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası hotelimizden ayrılıyoruz. TRT'nin Karlı Dağlardaki Sır belgeseline konu olan, Issık gölü kenarında yer alan Çolpon Ataya ulaşıyoruz. Burası M.ö 2000 yıllarına uzanan kaya yazıtları taşlara çizilmiş sayısız insan ve hayvan figürlerini görüyoruz. Isssık gölüne geliyoruz. Bölgede eski Türk kavimlerindeler Saka Türkleri, Hunlar, Göktürkler, Türgeşler, Çiğil türkleri, Karahanlılar yaşamış idi. Daha Sovyetler döneminde bu göl önemli bir turizm merkezi idi ve göl çevresine yüzbinlerce turist gelmekteydi. Alacağımız öğle yemeği sonrası UNESCO Doğal Miras Listesinde yer alan bu harika gölde tekne turu yapıyor ve gölü geziyoruz. Gezilerimiz sonrası hotelimize giriş yapıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği orta sınıf bir oteldedir.

5.Gün: 18 Ekim 2013, Cuma - Bayramın 4.Günü
ISSIK GÖLÜ - BURANA - BİŞKEK - TAŞKENT (Özbekistan)

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Issık gölünden ayrılıyor ve Bişkek'e hareket ediyoruz. Bişkek'e varmadan önce Burana şehrini ziyaret ediyoruz. Tarihi Burana açık hava şehir müzesi  Karahanlılar devrinden kalan mimari eserler barındırmaktadır. Burana minaresi ki gözetleme kulesi şeklindedir, Türkistandaki tarihi minarelerin en eskisidir ve10yy tarihlenmiştir. Açık havada İslam öncesi Türk dönemlerinden kalma Balbal denilen mezarlara yada açık alanlara konulan heykelleri de görme şansımız olacak. Ünlü şair ve 'Kutadgu Bilig''in yazarı Yusuf Has Hacib bu topraklarda yaşamıştır. Burası İpek yolu'nun önemli duraklarından biri idi. Gezimiz sonrası Bişkek'e yolumuz devam ediyor. Yol üzerinde eski 19yy Alman yerleşimcilerin kurduğu Rotfront'da mola veriyoruz. Bişkek'e varışımızın ardından akşam yemeğimizi alıyor ve sonrasında Bişkek havalimanına gidiyoruz. Özbek Havayollarının HY-776 sayılı seferi ile 22:45'de kalkan uçağımız yerel saat ile 23:05'de Taşkent varıyoruz. Transfer aracımızla buluşuyor ve otel'e transfer oluyoruz. Konaklama Taşkent'de otelimizdedir.

6.Gün: 19 Ekim 2013, Cumartesi
TAŞKENT - BUHARA

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Taşkent Havalimanına transfer oluyoruz. Özbek havayollarının iç hat uçuşu ile Buharaya uçuyoruz. Yerel rehberimiz ve tur aracımızla buluşuyor Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Kızıl Kum Çölü'nün ortasında yer alan ve yaklaşık olarak 1000 farklı anıta ev sahipliği yapan Buhara muhteşem İpek Yolu'nun eski günlerini gözlerimiz önüne serecektir. Yabancı kökenli baharatlar, deri ve özellikle ipek ürünler kervansaraylarda depolanıp satılmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan tarihi eski şehirde, Kaljan Minaresi ve Labi Hauz'u ziyaret edeceğiz. Nasreddin Hoca'nın eşeğe bindiği anıtın önünde onunla ilgili anekdotlar dinleyeceğiz. Akşam yemeğimizi müzik eşliğinde ve renkli kostümlerin yerel dansların beraber olacağı tarihi bir medresede alacağız. Konaklama Buhara'nın merkezinde yer alan otelde olacaktır.

7.Gün: 20 Ekim 2013, Pazar
BUHARA

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında bugün Buhara'yı tam gün sürecek ve öğle yemeğinin de dâhil olduğu bir turla geziyoruz. Buhara doğu kökenini hiç unutmamış oldukça büyük, eşsiz ve otantik bir açık hava sanat müzesidir. Bugün Mire-e-Arap Medresesi'ni ve Orta Asya'nın en güzel ve değerli eseri olarak gösterilen Samani Türbesi'ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Ark Kalesi'ni ziyaret ediyoruz. Burada taç giyme odasını ve son Emir'in yazlık sarayını ziyaret ediyoruz. Buradaki son ziyaret noktalarımız arasında yer alan cami dünya üzerindeki tek kadın camiidir. Gezilerimiz sonrası Özel İpekyolu trenimize giriş yapıyoruz ve akşam saatlerinde Trenimiz ile Hiva'ya hareket ediyoruz. Konaklamamız trendedir.

8.Gün: 21 Ekim 2013, Pazartesi
HİVA

Trende alacağımız sabah kahvaltımızdan sonra yedi nehir bölgesinin güney sınırına, Hiva vahasına varıyoruz. . UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi' yer alan bu şhrin içte kale bölgesinde olağanüstü kapıları ve kil tuğlalarla örülmüş burçlarının önünde durduğunuzda kendinizi başka bir gezegende hissedeceğiniz. Hiva şehir surlarını görmek nefesinizi kesecektir. Katla Minor Minaresi'nin etrafında hayat çok eskilerde nasılsa bugün de öyle devam etmektedir. Burada yapılacak turda doğuya özgü mimarinin ve orta çağ sanatının güzel örneklerinden olan, saraylar, camiler, minareler, mozoleler ve Kuran okulları görülecektir. Burada öğle yemeğimizi Emir'in yazlık sarayının gizemli atmosferinde alıyoruz. Hiva şehir turu sonrasında Trenimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama özel trenimizdedir.

9.Gün: 22 Ekim 2013, Salı
SEMERKANT

Trende alacağımız sabah kahvaltımızdan sonra bugün Timur'un zamanında dünyanın en güzel şehri olarak nitelendirilen Semerkand'ı ziyaret ediyoruz. . UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi' bulunan bu tarihi şehirde İslam dinini burada yayan Şahı Zinde Türbesi'ni, Afrasiyab Ören Yeri'ni ziyaret ediyor, ardından Registan Meydanı'na gidiyor ve yürüyüş turumuza başlıyoruz. Orta Asya mimarisinin çok güzel örneklerini barındıran bu güzel yapılar topluluğu içinde; Uluğbey Medresesi, Tillakari Medresesi ve Şiru Dar Medresesi'ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği yerel bir restoranda, akşam yemeği ve konaklama Semerkand'da birinci sınıf bir otelde olacaktır.

10.Gün: 23 Ekim 2013, Çarşamba
SEMERKANT

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası muhteşem Semarkant'ı keşfe devam ediyoruz. Bugün Özbek bir ailenin ipek halı üretim hanesini ziyaret ediyoruz. Daha sonra ise, dut ağacının kabuğundan yapılan kâğıtları, Uluğ Bey Gözlemevi'ni, Bibi Hatun Cami ve Türbesi'nin kalıntılarını ve bir sarayı anımsatan Gür Emir Camii türbesini ziyaret ediyoruz. Orta Asya'nın en otantik çarşılarından olan Siab Çarşısı'nda alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Semerkand'daki ikinci gecemizi de yine birinci sınıf otelimizde geçiriyoruz.

11.Gün: 24 Ekim 2013, Perşembe
ŞEHRİSEBZ

Kahvaltının ardından trenimize dönüyoruz. Yolculuğumuza Şaman inancının halen sürdüğü Türkistan Dağları eteklerinde devam ediyoruz. Bugün eşsiz güzellikteki yöre danslarını ve bu bölge insanının günlük yaşamını daha yakından tanıma fırsatı bulacağız. Daha sonra ise; İpek Yolu'nu takip ederek, Timur'un doğduğu yeşil şehre gidiyoruz. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ndeki Şehrisebz'de, Emir Timur'un anıtsal yapılarını ve şehrin kalabalık yaşamını yakından görme fırsatını buluyoruz. Rehberimiz eşliğinde Şehrisebz'in tarihi yapılarını gördükten sonra Şehrisebz'den ayrılıyor ve özel trenimizle Taşkent'e doğru yola devam ediyoruz. Trende Özbek şaraplarının tadımı yapılacaktır.

12.Gün: 25 Ekim 2013, Cuma
TAŞKENT

Sabah saatlerinde Tien Şan Dağları'nın eteklerindeki Taşkent Tren İstasyonu'na varıyoruz. Bu yeşil vadide yer alan şehirde; Kökeldaş Medresesi, Kavoj ve Emir Timur anıtları ile Opera Binası'nı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında alıyoruz. Akşam ise; programımızın akışına göre, Taşkent Navoy Operasına gidiyor ve Klasik Müzik Orkestrası'nın konserini izliyoruz. Konserin ardından, istasyona gidiyor ve özel trenimize biniyoruz. Kazakistan'a gitmek üzere istasyondan hareket ediyoruz.

13. Gün: 26 Ekim 2013, Cumartesi
TÜRKİSTAN: Türklerin Yurdu (Kazakistan)

Trende alacağımız kahvaltının ardından Kazakistan sınırları içerisinde yer alan Türkistan'a varıyoruz. (Gümrük işlemleri rahat bir şekilde kompartımanınızda halledilecektir). Türkistan'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Hoca Ahmed Yesevi Külliyesi'ni ziyaret ediyoruz. Türbe, Anıtsal Cami ve Hoca Ahmed Yesevi'nin Evi'ni görüyor, ardından istasyona geri dönüyor ve özel trenimizle Almaata'ya gitmek üzere buradan ayrılıyoruz. Trendeki bu son gecemizde akşam yemeğimizde ayrıca tren personeliyle vedalaşıyoruz.

14.Gün: 27 Ekim 2013, Pazar
ALMAATA

Sabah kahvaltımızı trende alıyoruz. Tren'in konforlu yolculu ile penceren önümüzden akıp giden doğaya ve yaşamları görüyoruz. Alacağımız öğle yemeği sonrasında öğle saatlerinde Tien Şan Dağları'nın kuzey eteklerinde bulunan Almaata'ya varıyoruz. Almaata nispeten yeni geliş bir şehir olup geniş yeni yapılmış bulvarları, birçok park ve sokak kafelerin bulunduğunu görebiliriz. Yapacağımız şehir turunda Zenkov Rus kadetrali ki bu tamamı ağaçtan yapılmış en uzun yapılardan biridir. Şehir turumda şehrin önemli eserlerini gördükten sonra Otelimize yerleşiyoruz. Gala akşam yemeğimizi bölgeye has Yurt çadırında özel bir menü eşliğinde alacağız. Konaklama Otelimizdedir.

15.Gün: 28 Ekim 2013, Pazar
ALMAATA - İSTANBUL

Sabah erken kahvaltının ardından havalimanına transfer oluyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları'nın TK 351 sefer sayılı uçuşu ile saat 07.45'de hareket ediyor ve saat 10.05'de İstanbul Atatürk Havaalanı'na varıyoruz.

Turun Öne Çıkan Özellikleri:

Kendine özgü başkentler
- Taşkent: Orta Asya'nın kültür merkezi
- Bişkek: Karlı dağların eteklerindeki şehir

Orta Asya'daki Günlük Yaşam
- Geleneksel sanat çalışmaları: ipek ve halı
- Değerli kültürel bilgiler: sunumlar, masallar, bölge tarihi ve gelenekleri hakkında bilgiler.
- Buhara'da Eski Medrese bahçesinde moda şovu eşliğinde akşam yemeği
- Hiva'da Emir'in Sarayı'nda öğle yemeği
- Uygur Ailesinin evinde Akşam yemeği

Hizmetlerimiz - Kazancınız
- Bölge uzmanı Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde gezebilme farkı
- Trende doktor hizmeti
- Üst orta veya birinci sınıf otellerde ve trende rezervasyon yapılan kategoriye göre konaklama.
- Programda belirtildiği şekliyle tüm yemekler.
- Bütün giriş ücretleri dâhil olmak üzere programda belirtilen şehir turları.
- Havaalanına / havaalanından ve tren istasyonlarında belirtilen bütün transferler.
- Buhara, Hiva, Semerkand, Taşkent ve Almaata'da şehir turları ve rehber eşliğinde yürüyüş turları.
- Şarap ve votka tadımı
- İpek Yolu hakkında bilgileri içeren seyir defteri

Turun Özellikleri
- Güvenli, temiz ve iyi bakılmış özel trenle seyahat ediyoruz.
- Bütün yolculuk boyunca valizlerimizi trende bırakabiliyoruz.
- Trendeki bütün vagonlarda klima kullanabiliyoruz.
- Çok üst düzey hijyen standartlarıyla hazırlanan yemekleri tadıyoruz.
- Akşam yemeğinden sonra, bar olarak hizmete devam edecek olan yemek vagonunu tur boyunca kullanabiliyoruz.

İpek Yolu Treni Fiyat Listesi

Kompartıman    Bişkek - Almaata
13    gece / 14 gün

 

Kompartıman

Bişkek - Almaata

13    gece / 14 gün

Habibi Kategorisi - kişi başı (Dört kişilik kompartıman)

4935,00 €

Dört kişilik kompartımanda 3 kişi kalma farkı (kişi başı)

690,00 €

Otellerde tek kişilik oda farkı 

395,00 €

Ali Baba Kategorisi - kişi başı (çift kişilik kompartıman)

5855,00 €

Tek kişilik kompartıman farkı

875,00 €

Otellerde tek kişilik oda farkı

395,00 €

Alaaddin Kategorisi- kişi başı

(çift kişilik kompartıman)

6300,00 €

Tek kişilik kompartıman farkı

1125,00 €

Tek kişilik oda farkı

395,00 €

Halife Kategorisi - kişi başı (çift kişilik kompartıman)

8970,00 €

Tek kişilik kompartıman farkı

3385,00 €

Tek kişilik oda farkı

395,00 €

Not:
Trende Habibi ve Ali Baba kategorisini tercih eden misafirlerimiz trenin bu vagonlarında duş bulunmadığından duş sadece tren yolculuğunda otellerde konakladıkları günlerde alabileceklerdir.

Fiyata dâhil hizmetler:
- Bölgeyi Sanat Tarihçi Atilla Tuna eşliğinde gezebilme farkı
- THY ile İstanbul - Bişkek // Astana - İstanbul uçak bileti
- Özbek Havayolları ile Bişkek - Taşkent dış hat uçuşu
- Özbek Havayolları ile Taşkent - Buhara iç hat uçuşu
- Programda belirtilen tüm turlar
- Yerel rehberlik hizmetleri
- Tüm transferler
- Müze giriş ücretleri
- Tüm istasyonlarda bagaj taşıma hizmetleri
- Kahvaltı
- Öğle yemekleri
- Akşam yemekleri
- Tur boyunca trende bölge hakkında seminerler
- Trende duş hizmeti (Habibi ve Alibaba Kategorisi hariç)
- Programa göre şehirlerde otellerde veya Trende konaklama
- THY servis ücreti
- Havalimanı vergileri
- THY Servis Bedeli
- Mecburi Seyahat Sağlık Sigortası

Fiyata dâhil olmayanlar:
- Özbekistan Vizesi (Türk vatandaşları Kırgızistan ve Kazakistan vizeden muaftır)
- Şehir ve Tren geçiş vergileri (185,00 €)
- Restoran ve yerel rehber bahşişleri
- Kişisel harcamalar

Özel Trenimizin Kompartımanları

Habibi Kategorisi
Her vagon 2 alt ve 2 üst kuşette (28'' x 72'') olmak üzere 4 kişilik 9 kompartıman içermektedir. Kompartımanın ortasında, pencerenin hemen altında bir masa bulacaksınız. Ortak kullanımlı tuvaletler her vagonun önünde ve arkasında yer almaktadır. (Trende bu kategoride ortak kullanımlı duş yoktur. Yolcularımız Hotel konaklamaları esnasında odalarında duş alabilirler.)

Alibaba Kategorisi
Her vagon 2 kişiye 2 aşağı kuşette (28'' x 72'') yer
verecek 9 tane kompartımana sahiptir. Kompartımanın ortasında, pencerenin altında bir adet masa bulacaksınız. Ortak kullanımlı tuvaletler her vagonun önünde ve arkasında yer almaktadır. (Trende bu kategoride ortak kullanımlı duş yoktur. Yolcularımız Hotel konaklamaları esnasında odalarında duş alabilirler.)

Aladdin Kategorisi
Her vagon 2 kişiye 2 aşağı kuşette (28'' x 72'') yer verecek 8 tane kompartımana sahiptir. Kompartımanın tam ortasında, pencerenin hemen altında bir masa bulacaksınız. Ortak kullanımlı banyo ve tuvaletler her vagonun önünde ve arkasında yer almaktadır. Ek olarak vagonun başında veya sonunda bir duşa kabin yer almaktadır. Kullanmanız için bornoz ve terlik gibi malzemeler odanıza verilecektir.

Halife Kategorisi
Bu kategoride bir tanesi 43'' x 75'' ölçülerinde, gerektiği zaman iki kişiye yetecek kadar alana sahip olan iki yatak içermektedir. Buna ek olarak, kompartımanda rahat bir koltuk, geniş bir masa ve bir de dolap bulunmaktadır. Kompartımanda yer alan banyoda, lavabo, tuvalet ve duşa kabinin yanı sıra bir de kişisel eşyalarınızı koymak için dolap yer almaktadır. Halife kategorisindeki her vagon 6 adet kompartıman içermektedir. En fazla 12 kişi bu taşıyıcıyı kullanabilmektedir. Her kategoride 110/220 volt çıkışlı bir güç girişi bulunmaktadır ve sigara içenler için her vagonun başında veya sonunda bir alan bulunmaktadır.