AMPURIA TOUR :: Gastronomi Şehri Antakya Turu

Gastronomi Şehri Antakya Turu


Gastronomi Şehri Antakya Turu

15-17 Ekim 2018

Antakya, Gaziantep, Halfeti, Adana

TUR PROGRAMI:

15 EKİM 2018 Pzt.

Saat 10.00 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı PEGASUS kontuarında buluşuyor, saat 11.15’de PC3020 uçağıyla Antakya’ya hareket ediyoruz. Antakya Alanı’na iniş saatimiz 12.50 civarındadır. Bizi bekleyen otobüsümüze binerek, öğle yemeğimizde Antakya mutfağından özel ve yerel tatlarla buluşuyor, ünü ülke sınırlarını aşmış olan lezzetli Antakya yemeklerini tadıyoruz.  Herkese afiyet olsun… Yemeğimizin ardından, Antakya’nın gizemli dar sokaklarında gezimize başlıyoruz. Asi (Orontes) Nehri, Atatürk Anıtı, Valilik Konağı, Eski Kız Lisesi, Hatay Meclis Binası, tarihi konaklar gezeceğimiz göreceğimiz yerler arasındadır. Anadolu’da yapılan ilk camii olarak bilinen Habibi Neccar Camii, birbirleriyle neredeyse sırt sırta olan Katolik Kilisesi, Ortodoks Kilisesi. Üç semavi dine ait ibadethanelerin bir arada bulunduğu tarihi Antakya sokaklarını kapsayan gezimizin ardından; baharatçılar, künefeciler ve kuyumcuların bulunduğu tarihi Uzun Çarşı’da serbest zaman veriyoruz.  Dileyen misafirlerimiz, çarşıya açılan minik bir meydanda, ulu bir çınar gölgesinde oturup, köz ateşinde pişirilmiş olan künefelerimizi yiyoruz. Keyifli geçen günümüzün ardından, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.  (4* NARİN HOTEL vb.)

16 EKİM 2018 Salı

Otelimizde aldığımız, Antakya lezzetleriyle donanmış sabah kahvaltısının ardından, ilk durağımız olan Antakya Mozaik Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Sonraki durağımız; Kültürler mozaiği Anadolu'nun son ermeni Köyü VAKIFLI Köyü. Yemyeşil dokusu ile Vakıflı’nın çan seslerine biraz ilerisindeki HIDIRBEY Köyü’nden ezan sesleri karışıyor. Burada etrafımız doğanın yeşil örtüsüyle sarılıyor. Bir de portakal ağaçları ile meyve bahçeleri bereketli topraklarda olduğumuzu fısıldıyor bize. MUSA AĞACI’nı da görerek, 14 km. lik sahiliyle güneşli ve yaşam dolu yemyeşil ve bereketli SAMANDAĞ’a geliyoruz. Kenti tehdit eden sel sularını önlemek amacıyla bin kişilik esir ordusu tarafından 10 yıl boyunca delinerek açılmış olan ve mühendislik harikası TİTUS TÜNELİ’ni görüyoruz. Öğle yemeğimizde, Samandağ’ın lezzetli balıkları ve yöreye özgü tatlarından oluşan safralar bizi bekliyor. Afiyet olsun… Bugünkü gezimizin son durağı; Antakya’nın bambaşka bir yüzü olan mitolojik dönemlerden günümüze sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne ile Apollo’nun hikâyesine konu olan Harbiye Şelaleleri’ni görüyor, sulara karşı çay keyfi yapıyoruz. Alışveriş ( ipek, defne sabunu, defne mamulü ürünler vs. ) için verdiğimiz serbest zamanın ardından, Antakya’daki otelimizde dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

17 EKİM 2018 Çrş.

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, Kırıkhan – Antep - Nizip üzerinden filmlere konu olan siyah gülleriyle ünlü HALFETİ’ye doğru hareket ediyoruz. HALFETİ’de baraj üstünde, tekneyle (ekstra) muhteşem bir gezi yapıyoruz. Haçlılardan kalma Rum Kale ve Halfeti’nin su altında kalan ev ve camisini görerek, Antep’e devam ediyoruz. Çarşıda öğle yemeği molası vererek, ünü Antep sınırlarını aşmış olan yerel bir lokantada Ali Nazik, Simit Kebabı vs… gibi yöresel lezzetlerden oluşan keyifli bir yemek yiyoruz. Antep’te gezeceğimiz yerler: Antep Kalesi civarında restore edilen evler ve hanlar (Zeytin Han, Gümrük Han, Zincirli Bedesten… vb.) Hamam Müzesi, Ali İhsan Göğüş Evi, Almacı Pazarı’nda yerel ürünler alışverişi ( Antep fıstığı, pul biber, Antep kuruları, cevizli sucuk, salça vb… ) Bakırcılar Çarşısı, Tahmis Kahvesi… Dünyaca ünlü baklavalarından tatma ve alışveriş yapma fırsatı için, Antep Çarşıları’nda serbest zaman veriyoruz. Keyifli geçen bir günün ardından, Adana’ya dönüyoruz. Pegasus Havayolları PC3015 21.50 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Saat 23.20de İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI:  999 TL ( İki ve üç kişilik odada kişi başı)
KONAKLAMA:  4* NARİN HOTEL vb. (merkez)

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER 

 • Antakya Narin Hotel’de vb. 2 gece YP konaklama
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Rehberlik hizmeti, otobüsle ulaşım hizmetleri
 • Antakya gidiş – Adana dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

 • Yemeklerde alınan içecekler, öğle yemekleri
 • Otellerde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri giriş ücretleri
 •  Halfeti tekne turu,  fasıl Gecesi
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 20 TL

 

 • Rehber, hava, yol, vb. nedenlerle - gerekli gördüğü takdirde – programda değişiklik yapabilir.