AMPURIA TOUR :: Gap Turu

GAP TURU

11-17 Nisan 2019 / 7 Gece 8 Gün

Antakya (2) - Antep (1) - Urfa (1) - Adıyaman (1) - Mardin (1) - Diyarbakır

TUR PROGRAMI:

11 NİSAN 2019 prş.

Sabah saat 0545’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Sun Express kontuarında buluşuyor, saat 07.00’de Adana’ya hareket ediyoruz. Havaalanı’na iniş saatimiz sabah 08.30 civarındadır. Bizi bekleyen otobüsümüzle, güne ve tura zinde başlayabilmek için,  kahvaltıya ( ekstra ) gidiyoruz. Kahvaltı sonrasında, misafirlerimizle Adana şehir turumuza başlıyoruz. Gezip göreceğimiz yerler: 20 bin kişi kapasiteli Ortadoğu’nun en büyük camisi Sabancı Merkez Camii, Atatürk Evi, Sinema Müzesi, Taş Köprü, Ramazanoğulları Külliyesi, Ulu Cami, Ulus Parkı, Tarihi Kız Lisesi

Şehir turumuzu burada tamamlıyor, ünlü Adana Kebabını tatmak üzere, Seyhan Baraj Gölü üzerinde ünlü bir restorana gidiyoruz. Burada Adana lezzetleriyle bezenmiş sofralar bizi bekliyor. Herkese afiyet olsun… Yemekten sonra, Adana’ya veda ediyor, otobüsümüzle yaklaşık 2,5 - 3 saat süren bir yolculukla ‘’dünyanın 26. Gastronomi şehri’’ seçilen ANTAKYA’ya varıyoruz. Antakya Mozaik Müzesi ve Aziz Pierre Mağarası ziyaretlerimizin ardından, otelimize yerleşiyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Antakya’daki otelimizde.  (  4* SAVON HOTEL  - 4* NARİN HOTEL vb. )

 

12 NİSAN 2019 cuma

Kahvaltının ardından, Antakya şehir turumuza başlıyoruz. Asi ( Orontes ) Nehri, Atatürk Anıtı, Valilik Konağı, Eski Kız Lisesi, Hatay Meclis Binası, tarihi konaklar, Antakya’nın gizemli dar sokakları gezeceğimiz göreceğimiz yerler arasındadır. Anadolu’da yapılan ilk camii olarak bilinen Habibi Neccar Camii, Ezan, Çan, Hazan seslerinin bir arada duyulduğu Sarimiye Camii, Cami duvarına bitişik Katolik Kilisesi ve hemen caminin karşısındaki Sinagog… Neredeyse hepsi sırt sırta, yan yana. Üç semavi dine ait ibadethanelerin bir arada bulunduğu tarihi Antakya sokaklarını kapsayan gezimizin ardından; baharatçılar, künefeciler ve kuyumcuların bulunduğu tarihi UZUN ÇARŞI’da kısa bir serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimizle, çarşıya açılan minik bir meydanda, ulu bir çınar gölgesinde oturup, köz ateşinde pişirilmiş olan künefelerimizi yiyebiliriz. Öğle yemeğinde; Antakya lezzetleriyle donanmış, yöreye özgü tatlarından oluşan safralar bizi bekliyor. Herkese afiyet olsun… Öğleden sonraki programımız; Kültürler mozaiği Anadolu'nun son ermeni Köyü VAKIFLI Köyü. Yemyeşil dokusu ile Vakıflı’nın çan seslerine biraz ilerisindeki HIDIRBEY Köyü’nden ezan sesleri karışıyor. Burada etrafımız doğanın yeşil örtüsüyle sarılıyor. Bir de portakal ağaçları ile meyve bahçeleri bereketli topraklarda olduğumuzu fısıldıyor bize. MUSA AĞACI’nı da görerek, 14 km. lik sahiliyle güneşli ve yaşam dolu yemyeşil ve bereketli SAMANDAĞ’a geliyoruz. Kenti tehdit eden sel sularını önlemek amacıyla bin kişilik esir ordusu tarafından 10 yıl boyunca delinerek açılmış olan ve Romalı’lardan kalan mühendislik harikası TİTUS TÜNELİ’ni görüyoruz. Bugünkü gezimizin son durağında; Antakya’nın bambaşka bir yüzü olan mitolojik dönemlerden günümüze sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne ile Apollo’nun hikâyesine konu olan Harbiye Şelaleleri’ni görüyor, sulara karşı çay keyfi yapıyoruz. Alışveriş ( ipek, defne sabunu, defne mamulü ürünler vs. ) için verdiğimiz serbest zamanın ardından, Antakya’daki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

13 NİSAN 2019 cmt.

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, tarihi ipek yolu üzerindeki GAZİANTEP’e doğru ( yaklaşık 2,5 - 3 saat ) yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, dünyaca ünlü Antep Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret ediyor, paha biçilemez mozaikleri ve de özellikle Zeugma’nın mahzun bakışlı Mona Lisa’sı ÇİNGENE KIZI’nı, Mars heykelini hayranlıkla inceliyoruz. Gastronomi dalında UNESCO “ Yaratıcı Şehirler Ağına” giren Antep’teki öğle yemeğinde, ünü sınırlarımızı aşmış olan yerel Antep lokantalarında, Ali Nazik, Simit Kebabı, küşleme … gibi yöresel lezzetlerden oluşan keyifli bir yemek yiyoruz. Yemek sonrasında gezeceğimiz yerler:  Antep Kalesi civarında restore edilen evler ve hanlar (  Gümrük, Zeytin, Anadolu, Bayaz, Budeyri, Buğday, Millet, Pürsefa, Şire, Tütün, Yemiş, Hışva… vb. ) Hamam Müzesi, Ali İhsan Göğüş Evi, Almacı Pazarı’nda yerel ürünler alışverişi ( Antep fıstığı, pul biber, Antep kuruları, cevizli sucuk, salça vb… ) Bakırcılar Çarşısı, Tahmis Kahvesi… Alışveriş için, Antep çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Keyifli geçen bir günün ardından, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde..

( 5* GRAND HOTEL GAZİANTEP vb. )

 

14 NİSAN 2019 pazar

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, bakımlı fıstık ağaçları eşliğinde, filmlere konu olan siyah gülleriyle ünlü HALFETİ’ye doğru hareket ediyoruz. HALFETİ’de baraj üstünde, tekneyle ( ekstra ) muhteşem bir gezi yapıyoruz. Haçlılardan kalma Rum Kale ve Halfeti’nin su altında kalan ev ve camisini görerek, URFA’ya doğru yola devam ediyoruz. İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve kutsal kitaplarda adı geçen Hz. İbrahim’in, Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Sabrın timsali Hz. Eyyüp, Hz. Rahime, Hz. Elyesa, Hz. Şuayb, Hz. Yakup, Hz. Lut, Hz. Musa, Hz. İshak Urfa’da yaşadığına inanılan peygamberlerden birkaçıdır... Yine Urfa, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra kutsal sayılan bir şehirdir. Peygamberlerin bu bölgede yaşaması, Hz. İsa'nın bu şehri kutsaması ve peygamberlerin makamları, bu tarihi şehrin “Peygamberler Şehri” adıyla anılmasını sağlamıştır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olan Balıklıgöl ( Halil-ül Rahman Gölü - Ayn-El Zeliha Gölü ) Mevlid-i Halil Camii, Rızvaniye Camii, İbrahim Peygamberin doğduğu mağara, Urfa Kalesi ( dışarıdan ) bugün gezeceğimiz yerler arasındadır.

Şimdi sırada, yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimiz var. Sayısız kıymeti bağrında taşıyan Urfa’yı, şu hayatta en az bir kez görmek şart… Bir de sofrasına oturup yemeğe başladık mı, kalkıp gitmek iyice zorlaşır. Yemek sonrası verdiğimiz serbest zamanda, Urfa’nın gizemli hanlarında, çarşılarında alışveriş yapabilir, kahvelerin birinde kürsü tabureler üzerine oturup, menengiç kahvesi içebilirsiniz.  Hoş kokulu baharatlar, rengarenk kumaşlar, allı pullu elbiseler, şallar, daha neler neler… Hüseyniye Çarşısı’nda, ustaların dövdüğü bakırlardan yankılanan sese kulak verip, hemen yanındaki Sipahi Çarşısı’nda doğunun gizemini hissedebilirsiniz. Anlatılan efsaneleri anımsayarak, Kazzaz Han’a uğrayıp, Gümrük Han’da çay molası verebilirsiniz. Hacı Kamil Han, Barutçu Han, Mençek Han, Şaban Han, Kumluhayat Han, Fesadı Han, Samsat Kapısı Han, Millet Han ve Topçu Han… ve daha niceleri sizleri bekliyor… Yorucu ama keyifli bir günün ardından otelimizde dinleniyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.  Dileyen misafirlerimizle Urfa Sıra Gecesine ( ekstra ) gidebiliriz. ( 5* Nevali Hotel - Manici Kasrı - 5* El Ruha Hotel – Hilton Garden Inn Hotel vb. )

 

15 NİSAN 2019 pzt. 

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, sudan ve yeşilden mahrum bir ovanın ortasında 5 bin yıllık tarihi ile ayakta duran, üç semavi dinin de kabul ettiği Hz. İbrahim’in ata vatanı olan,  HARRAN’a doğru yola çıkıyoruz. Harran, eski uygarlıklarda ‘’ yolların kavuştuğu  yer ’’ anlamına gelir. Tipik evleri, höyüğü, kalesi, şehir surları, ilk üniversite kalıntıları ve geceleri gökyüzünde pırıl pırıl parlayan yıldızları ile biz gezginlerin ilgi odağı olan Harran ziyaretimizin ardından, Adıyaman’a doğru yolumuza devam ediyor, yolda, seyir terasından görkemli Atatürk Barajı’nı izliyoruz. Adıyaman’da bizleri bekleyen minibüslerimizle, Kâhta Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü’nü görüp, güneşin batışını seyretmek üzere, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan NEMRUT Dağı’na tırmanıyoruz. ‘’Dünyanın 8. Harikası‘’ denilen Nemrut Dağı zirvesinden, büyüleyici dev heykelleri, mezarları, horoskopu, güneşin doğuşunu ya da batışını farklı duygularla izliyoruz. Görenlere, ’’kanatlanıp uçabileceklerini ‘’ hissettirecek kadar eşsiz manzaralar sunan bu açık hava müzesine veda ederek, gün batımı sonrası otelimize geliyor ve yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( HİLTON GARDEN INN HOTEL – BOZDOĞAN HOTEL – ARSEMES HOTEL – GRAND ISIAS HOTEL vb. )

 

16 NİSAN 2019 salı

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Bozova - Viranşehir üzerinden Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. ( ortalama 3,5 – 4 saat ) Gerçeküstü atmosferiyle ziyaretçilerini ağırlamaya bugün de devam eden Deyr-ül Zafaran Manastırı’yla gezimize başlıyoruz. Mezopotamya'nın ilk tapınaklarından birinin üzerine kurulu bulunan ve bozkırın ortasında yükselen ortaçağ yapılarını andıran bu manastır, belki bin yıldır üzerinde ibadet edilmesine alışık…

Bir zamanlar safran rengi olan taş duvarları yıllardır üzerine sinen toz, topraktan dolayı renk değiştirmiş. Safran rengi deniliyor çünkü, yüzlerce yıl önce bu dağlarda safran çiçekleri açarmış. Bu nedenle de, Deyr-ül Zafaran inşa edilirken sıvasında safran çiçekleri kullanılmış, manastırın duvarlarına renk versin diye… Safran çiçekleri renklerini sunmuşlar Deyr-ül Zafaran Manastırı'na ama; sonra da bu ovalardan, dağlardan çekip gitmişler. Bu etkileyici Süryani manastırındaki ziyaretimizi tamamlayarak, taş işçiliğinin en mükemmel örneklerine şahit olacağımız MİDYAT’a doğru yola çıkıyoruz. Düzayak bir şehir olan Midyat, daracık sokaklarında yan yana dizilmiş taş evleriyle huzur verici, şiir gibi bir atmosfere sahiptir.

Sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Taş işçiliğinin tüm görkemini üzerinde toplayan Eski Midyat'ın kiliseleri, manastırları, evleri birbirlerini kıskandıracak kadar süslü, işli... Gümüş ve şarap alışverişi için, Midyat Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustalarının eserlerini süsleyen vitrinlere bakıyor, gümüşün zerafetini simgeleyen yöreye özgü Telkari hakkında fikir sahibi oluyoruz. Rehberin belirlediği saatte buluşarak, Mardin’e doğru yola çıkıyor, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. ( Kaya Ninova Hotel Eski Mardin – 5* Erdoba Elgance Hotel Yeni Mardin – 5* Matiat Hotel Midyat – Kasr-ı Nehroz Hotel Midyat )

 

17 NİSAN 2019 çarşamba

Otelimizdeki kahvaltının ardından, Mardin şehir turumuza başlıyoruz. Bugün göreceğimiz yerler: Ulu Camii, eski Süryani Katolik Patrikhanesi olan günümüzün Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi, Şehidiye Camii, Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası, Mardin Valilik BinasıÖğle yemeğimizin ardından,  Mardin şehir turumuza Sanat Sokağı ile devam ediyoruz. Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı,  eskiden Hamidiye Kışlası olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, abbaralar… Duvarlarına yalnızlık sinmiş eski taş evler, kapıların üzerindeki taşlara çizilmiş resimler, işlemeler, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimleri, kuş gagasını andıran kapı tokmakları, bir evin altından geçen, kemerli tüneller…. Taş kendi şiirini okumaya başlıyor ve tarihi dile getiriyor. Gözlerimizi; taşın usta ellerde bir dantel gibi işlendiği evlerinden, Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksızlığında yıllara meydan okuyan Süryani kiliselerinden, manastırlarından ayıramayarak, Mardin merkez ve civarlarında, gün boyunca geziyoruz.

Şehrin labirentleri arasındaki çarşılarda verdiğimiz serbest zaman sonrasında, Batman üzerinden Diyarbakır’a hareket ediyoruz. ( yaklaşık 1,5 saat ) Vaktimiz elverdiğince, gezeceğimiz yerler: 10 Gözlü Köprü, Dünyanın en eski güneş saatlerinden birine ev sahipliği yapan Diyarbakır Ulu Camii, UNESCO Kültür Miras listesinde yer alan Diyarbakır Surları ( dışarıdan ) Hasan Paşa Hanı vb… Akşam yemeğimizi Diyarbakır’a özgü Kaburgacı Selim’de yiyor, havaalanına doğru yola çıkıyoruz. XQ 9283 Sun Express Hava Yolları 22.40 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Gece yarısı 00.45 saatlerinde İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI:  2.000.-TL (iki ve üç kişilik odada kişi başı)
                       1.600.-TL (iki ve üç kişilik odada kişi başı – UÇAK HARİÇ)


ÜCRETE DAHİL HİZMETLER 

 • Mardin’de 1 gece YP konaklama
 • Urfa’da 1 gece YP konaklama
 • Antep’te 1 gece YP konaklama
 • Adıyaman’da 1 gece YP konaklama
 • Antakya’da 2 gece konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Kişi sayısına uygun büyüklükteki araçla ulaşımlar

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER 

 • Urfa Sıra Gecesi, Halfeti tekne turu, Nemrut minibüsleri
 • Otel ve restaurant yemeklerinde alınan içecekler
 • Otellerde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri giriş ücretleri
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 30 TL
 • Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği
 • İlk gün sabah kahvaltısı


Acenta, tur fiyatlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik nedeniyle, fiyatı etkileyecek zamlar, tur ücretine yansıtılabilir.