AMPURIA TOUR :: Doğu Anadolu Turu

Doğu Anadolu Turu


VAN - BİTLİS - MARDİN - DİYARBAKIR - TUNCELİ - ERZURUM TURU

29 Eylül - 5 Ekim 2018


TUR PROGRAMI:
 

29 EYLÜL 2018 cmt.

Sabah saat 05.30 da İzmir Adnan Menderes Havalimanı Sun Express Hava Yolları (XQ9084) kontuarında buluşuyor, saat 06.55 uçağıyla direk Van’a hareket ediyoruz. Van Havaalanı’na iniş saatimiz sabah 08.35 civarındadır. Bizi bekleyen aracımıza binerek, ünlü VAN KAHVALTISI için yöresel bir kahvaltı evine gidiyoruz. ( ekstra ) Kahvaltının ardından, turumuzun ilk durağı olan Doğubayazıt’a doğru hareket ediyoruz.  İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, son devirde yapılmış sarayların en ünlüsü olan, 116 odalı İSHAK PAŞA SARAYI’nı ( Unesco Dünya Mirası listesindedir ) ziyaret ediyoruz. Doğubayazıt’ta verdiğimiz öğle yemeği molasının ardından, Çaldıran Savaşı’nın yapıldığı ovayı görerek, MURADİYE ŞELALESİ’nde, çağıldayan suların sesini dinliyor, fotoğraf çekiyoruz. Akşamüstü saatlerinde VAN’a dönerek, Van ( Tuşpa ) Kalesi’ni ve Eski Van’daki Camileri ( her ikisi de dışarıdan görülecektir ) ve Van Kedisi Evi’ni görerek, otelimize2 yerleşiyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. ( 5* Double Tree by Hilton Van – Edremit, Elite World 5* vb. )

30 EYLÜL 2018 pazar

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Van Bölgesini adım adım gezmeye devam ediyoruz. Gevaş üzerinden, AKDAMAR ADASI ve AHTAMARA KİLİSESİ’ne gitmek üzere, Gevaş İskele’sinden teknemize biniyoruz. Kilisede İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Ardından, Hakkari - Başkale yolunun güzel manzaralı eşliğinde, bölgenin sembol yapılarından olan HOŞAP KALESİ’ne doğru yola çıkıyoruz. Bu tarihi kale içindeki hamam, camii, medrese, su sarnıcı, çeşme, zindan ve odalarda geçmişin izlerini görerek, dönüşe geçiyoruz. Van merkezde geç öğle yemeğimizi yiyor, çarşıda serbest zaman veriyoruz. Misafirlerimiz, Urartu gümüşü, Ermeni savat gümüşü, halı ve kilim gibi Van sanatlarını yerinde inceleme olanağı bulabilirler.  Keyifli geçen günümüzün sonunda otelimize dönüyor, dinleniyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde. 

01 EKİM 2018 pzt.

Otelde aldığımız kahvaltının ardından, Van’dan ayrılıyoruz. Kuskunkıran Geçidi Tüneli’nden geçerek,  Tatvan, Bitlis ( adına türküler yakılmış 5 Minare’leri otobüsün içinden görerek ve sayarak ) Malabadi Köprüsü’ne geliyor, köprü zerinde kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Batman üzerinden yolumuza devam ediyor, bir zamanlar, ‘’ delişmen sularda yüzen, kartal kanadında uçan kent olan Hasankeyf’e ‘’ varıyoruz. HASANKEYF ve binlerce yıllık sırdaşı Dicle, derin bir ölüm sessizliğindedir bugünlerde… Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehdidiyle, neredeyse yarım asırdır diken üstünde bir yaşam süren, 12 bin yıllık bir tarihe sahip bu ortaçağ kentini, gözlerimizle muhtemelen son kez görmenin hüznüyle, ( verilen izinler ölçüsünde ) dolaşıyoruz. Yazık ki, payımıza düşen utanma duygusuyla birlikte, Ilısu Barajı'nın suları altında, sırlarıyla birlikte kalan Hasankeyf’ten ayrılıyor, bir güzel Süryani şehri olan MİDYAT'a geliyoruz.

Düzayak bir şehir olan Midyat, daracık sokaklarında yan yana dizilmiş taş evleriyle huzur verici, şiir gibi bir atmosfere sahiptir. Sessiz sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Taş işçiliğinin tüm görkemini üzerinde toplayan Eski Midyat'ın kiliseleri, manastırları, evleri birbirlerini kıskandıracak kadar süslü, işli... Gümüş ve şarap alışverişi için, Midyat Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustalarının eserlerini süsleyen vitrinlere bakıyor, gümüşün zerafetini simgeleyen yöreye özgü TELKARİ hakkında fikir sahibi oluyoruz.  Mardin'e geliyoruz. Akşam yemeği ( set menü ) ve geceleme otelimizde.  ( 5* Erdoba Elegance Hotel - Yeni Mardin vb. )

02 EKİM 2018 salı

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından; MARDİN gezimize başlıyoruz.  MARDİN, bizi hayalle kucaklayan kent... O halde, vakit ayırıp yüzyıllarla kucaklaşmaya, taşın ihtişamının dile geldiği bir yolculuğuna hep birlikte hazırlanalım. Gerçeküstü atmosferiyle ziyaretçilerini ağırlamaya bugün de devam eden Deyr-ül Zafaran Manastırı’yla gezimize başlıyoruz. Mezopotamya'nın ilk tapınaklarından birinin üzerine kurulu bulunan ve bozkırın ortasında yükselen ortaçağ yapılarını andıran bu manastır, belki bin yıldır üzerinde ibadet edilmesine alışık… Bir zamanlar safran rengi olan taş duvarları yıllardır üzerine sinen toz, topraktan dolayı renk değiştirmiş. Safran rengi deniliyor çünkü, yüzlerce yıl önce bu dağlarda safran çiçekleri açarmış. Bu nedenle Deyr-ül Zafaran inşa edilirken sıvasında safran çiçekleri kullanılmış, manastırın duvarlarına renk versin diye… Safran çiçekleri renklerini sunmuşlar Deyr-ül Zafaran Manastırı'na ama sonra da bu ovalardan, dağlardan çekip gitmişler. Bu etkileyici Süryani manastırındaki gezimizi tamamlayarak, merkeze dönüyoruz.

Göreceğimiz yerler: Ulu Camii, Kasımiye Medresesi, eski Süryani Katolik Patrikhanesi olan günümüzün Mardin Müzesi,  Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası… Öğle yemeğimizin ardındanMardin şehir turumuza Sanat Sokağı ile devam ediyoruz. Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Latifiye Camii,  İstiklâl Mahkemesi Binası; Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı, abbaralar… Duvarlarına yalnızlık sinmiş eski taş evler, kapıların üzerindeki taşlara çizilmiş resimler, işlemeler, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimleri, kuş gagasını andıran kapı tokmakları, bir evin altından geçen, kemerli tüneller…. Taş kendi şiirini okumaya başlıyor ve tarihi dile getiriyor. Gözlerimizi; taşın usta ellerde bir dantel gibi işlendiği evlerinden, Mezopotamya Ovası’nın uçsuz bucaksızlığında yıllara meydan okuyan Süryani kiliselerinden, manastırlarından ayıramayarak, Mardin merkez ve civarlarında, gün boyunca geziyor, bilgi alıyoruz. Şehrin labirentleri arasındaki çarşılarda ( Tellallar Çarşısı, Bakırcılar, Sipahi, Keresteciler ) verdiğimiz serbest zaman sonrasında, otelimizde dinleniyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. 

03 EKİM 2018 çrş.

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından; Mardin’den ayrılıyoruz. DİYARBAKIR’da 10 Gözlü Köprü, Ulu Camii ve Cahit Sıtkı Tarancı Evi ziyaretlerimizi yaparak, Hazar Gölü kıyısından keyifli bir yolculukla Elazığ – Harput’a geliyoruz. Kısa bir HARPUT turu sonrasında, İskele üzerinden, feribotla Keban Barajı’nın karşı kıyısındaki Pertek’e geçiyoruz. Yemyeşil ovalardan geçerek, TUNCELİ merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği serbest, geceleme otelimizde. ( 3* Royal Demir Hotel vb. )

04 EKİM 2018 per.

Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından, günümüzün çok ünlü ilçelerinden biri olan OVACIK’a hareket ediyoruz. Yol boyu bizlere, yemyeşil ormanlar, dereler, çağıldayan sular, duramayıp coşa taşa akan Munzur Çayı eşlik ediyor. Görsel bir şölen gibi geçen bu yolculuk sonunda ulaştığımız Ovacık’ta, bizi bekleyen minibüslere binerek, MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI Mercan Yaylası’na hareket ediyoruz. Burada verdiğimiz serbest zamanda, ruhumuzu dinlendiriyor, zihinsel arınmanın keyfini çıkarıyoruz. Sonraki rotamız, 40 GÖZELER… Dereler, şelaleler, pınarlar, akan taşan sular… Pınarlardan akan tatlı suları avuçlarımızdan içerek, mucizevi bir gün geçiriyoruz. Yine aynı manzaralı yollardan geçerek, Tunceli’deki otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği serbest, konaklama otelimizde.

05 EKİM 2018 cuma

Kahvaltının ardından, Tunceli’den ayrılıyoruz. Yolumuz PÜLÜMÜR VADİSİ boyunca devam ediyor, doğal güzellikleri ve yine çoşkulu suları görerek, Pülümür Geçidi üzerinden Erzincan’a ve son durağımız olan ERZURUM’a varıyoruz. Ünlü Erzurum Cağ Kebabı ziyafetinin ardından, Çifte Minare, Ulu Camii, Üç Kümbetler ve Kongre Binası ziyaretlerimizi yaparak, Taşhan’da ( Rüstem Paşa Kervansarayı ) gümüş ve yöresel oltu taşı alışverişi için serbest zaman veriyoruz. Turumuzun sonunda, Sun Express Hava Yolları 16.15 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Akşamüstü 18.30 da İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR FİYATI

İki ve üç kişilik odada kişi başı 2.050.-TL

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • Otellerde 6 gece da kahvaltı konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Van gidiş – Erzurum dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Otobüsle ulaşım hizmeti
 • Otellerde 4 gece akşam yemeği

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yemeklerde alınan içecekler, ilk gün kahvaltı
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri, şelale vb. giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği (10 Ekim – 11 Ekim)
 • Minibüs ve telesiyej ücretleri, Akdamar Adası tekne ücreti
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 20 TL
 • Tunceli’de iki akşam yemeği

UÇAK BİLET DETAYLARI

06 Ekim 2018 cmt. / İzmir – Van ( Sun Ekspress ) / 06.30 - 08.35
12 Ekim 2018 cuma / Erzurum – İzmir ( Sun Ekspress ) / 16.15 - 18.30

NOT

Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman programı değiştirme hakkına sahiptir.  Otellerde yemekler set menü olabilir ve yöre şartları ile bağlantılı alkol bulunmayabilir.

Maliyetler, bugünkü değerler üzerinden revize edilmiştir. Ülkemizdeki ekonomik kriz nedeniyle, gelebilecek zamlar, fiyata yansıtılacaktır.