AMPURIA TOUR :: Büyülü Mardin'de Yılbaşı

Büyülü Mardin'de Yılbaşı


BÜYÜLÜ MARDİN’DE YILBAŞI

30 Aralık 2018 - 1 Ocak 2019 / 2 Gece 3 Gün

Mardin, Mezopotamya coğrafyası içinde kalan en eski yerleşim alanlarından birisidir. Dünya üzerinde Kudüs ve Venedik’ten sonra, içinde halen aktif olarak yaşamın sürdüğü sit alanı olarak belirlenmiş bir açık hava müzesidir. Şehir UNESCO Dünya Kültürel Miraslar Listesi’ne adaydır…

Uzaklardan bile heybetini belli eden kalenin eteklerinden, birbiri üzerine yükselen teraslar halinde, yamaca yerleşmiş olan Mardin evleri önlerinde uzayıp giden ve bir denizi andıran Mezopotamya Ovası’nı seyreder gibidirler. Şehir sizi bu manzarayla selamladığında az durun. Havayı koklayın, sessizliği dinleyin. Mardin’in sesini dinleyin. Şehrin en büyük özelliği en görkemli biçimiyle Mardin ve Midyat’ta karşımıza çıkan, Süryani ustaların elinde hayat bulan, dile gelen ve Mardin’in muhteşem öyküsünü anlatan taş işçiliğidir. Akşamın Mezopotamya Ovası’nın üstüne inişini seyredin. Güneşin, kızıla boyadığı taş evlerin üzerinden veda edip, yerini geceye bırakışını mutlaka görün. Çünkü karşıdan dalga dalga gelen ve her geçen dakika koyulaşan o mavi renk, Mezopotamya Ovası’nı biraz sonra koskocaman bir denize çevirecektir. Mardin’in evleri karanlıkta kalacak ve kalenin aydınlatılmasıyla şehir, usta bir kuyumcunun elinden çıkmış koca bir tek taş pırlanta yüzüğe benzeyecektir.


TUR PROGRAMI:
 

30 ARALIK 2018 Pazar  / İZMİR – DİYARBAKIR - MARDİN Sabah saat 08.00 de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Sun Express Hava Yolları (XQ 9092) kontuarında buluşuyor, saat 09.00 uçağıyla direk Diyarbakır’a uçuyoruz. Diyarbakır Havaalanı’na iniş saatimiz 11.00 civarındadır. Bizi bekleyen aracımıza binerek, panoramik bir Diyarbakır turunun ardından, öğle yemeğimizde Diyarbakır’ın ünlü kaburga dolmasını tadıyor ve Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. (100 km - 1,5 saat) Mardin’de bugün vaktimiz yettiğince, gezip göreceğimiz yerler: Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Şehidiye Camii, Mardin’in en önemli kiliselerinden olan Kırklar Kilisesi, eski Süryani Katolik Patrikhanesi olan günümüzün Mardin Müzesi,  Mimar Sarkis Bin Lole’nin güzel eserlerinden biri olan Eski PTT Binası, Mardin’in dar sokaklarına saklanmış Latifiye Camii,  İstiklâl Mahkemesi Binası; Süryani ustaların el emeği göz nuru Mardin Evleri, şehrin simgesi Kız Meslek Lisesi Kapısı, eskiden Hamidiye Kışlası olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, abbaralar, şehrin labirentleri arasındaki çarşılarda (Tellallar Çarşısı, Bakırcılar, Sipahi, Keresteciler) verdiğimiz serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 

31 ARALIK 2018 Pazartesi / MARDİN - DARA – SAVUR – KILLIT KÖYÜ Otelimizde erken saatlerde aldığımız kahvaltının ardından, gerçeküstü atmosferiyle ziyaretçilerini ağırlamaya bugün de devam eden Deyr-ül Zafaran Manastırı’yla gezimize başlıyoruz. Mezopotamya'nın ilk tapınaklarından birinin üzerine kurulu bulunan ve bozkırın ortasında yükselen ortaçağ yapılarını andıran bu manastır, belki bin yıldır üzerinde ibadet edilmesine alışık… Bir zamanlar safran rengi olan taş duvarları yıllardır üzerine sinen toz, topraktan dolayı renk değiştirmiş. Safran rengi deniliyor çünkü, yüzlerce yıl önce bu dağlarda safran çiçekleri açarmış. Bu nedenle Deyr-ül Zafaran inşa edilirken sıvasında safran çiçekleri kullanılmış, manastırın duvarlarına renk versin diye… Safran çiçekleri renklerini sunmuşlar Deyr-ül Zafaran Manastırı'na ama sonra da bu ovalardan, dağlardan çekip gitmişler. Bu etkileyici Süryani manastırındaki gezimizi tamamlayarak, bölgenin en büyük ve etkileyici antik kenti olan ve eğer kazısı yapılabilirse, Efes’i bile gölgede bırakacak zenginliğe sahip Dara Mezopotamya Antik Kenti’ne doğru yola çıkıyoruz.  

Antik Kentin kalesini, surlarını, sarnıçları, zindanı, agora ve tiyatrosunu, kaya mezarlarını görüyoruz. Tarihin ilk biyolojik savaşına sahne olan bu zengin kentin öyküsünü dinleyerek, Dara’ya veda ediyor, minyatür Mardin diyebileceğimiz Seyidler mekanı Savur kasabasına doğru yola çıkıyoruz. Savur, Peygamber Hz.Muhammed sülalesinin (Seyid) yaşadığı inanç ve tarih turizminin önemli merkezlerindendir. Kasabanın dik yoluşlu sokakları bizi 250 yıllık Haci Abdullah Konağı’na ulaştırıyor. Savur'un zamana meydan okuyan taş konakları zengin bir geçmişin günümüzdeki mirasçısı adeta. Bir tarafta konaklar bir tarafta Savur Vadisi’nin yeşilliği, güzel bir manzara ile tamamlıyor birbirini. Vadiye hayat veren Savur Çayı boyunca uzanan uzun kavaklar, derenin ve rüzgarın sesini kulağımıza fısıldarken, artık gitme vaktimiz geliyor… Şimdiki rotamız, Doğu’nun gizemli havasını yaşamak için mutlaka görülmesi gereken Süryani köylerinden biri olan Kıllıt (Dereiçi) Köyü. Savur'a beş kilometre uzaklıkta yer alan Kıllıt Köyü derin sessizliğini koruyor, taş evlerin çoğu terkedilmiş, yalnızlığa mahkum edilmiş. Issız köyün sokakları fotoğraf çekmek için harika bir doğal plato durumunda… Bu hüzünlü Süryani Köyüne veda ediyor, Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Yılbaşı yöresel yemeğimiz ve eğlencemiz, Mardin’in en seçkin mekanı olan CERCİS MURAT KONAĞI’nda!!! Herkese iyi eğlenceler ve mutlu, sağlıklı yıllar… Geceleme otelimizde.

 

01 OCAK 2019 Salı / MARDİN – MİDYAT – DİYARBAKIR – İZMİR Erken saatlerde aldığımız kahvaltının ardından, otelden ayrılıp, MİDYAT’a hareket ediyoruz. Düzayak bir şehir olan Midyat, daracık sokaklarında yanyana dizilmiş taş evleriyle huzur verici, şiir gibi bir atmosfere sahiptir. Sessiz sakin sokaklarında, bozulmamış mimarisini yürüyerek keşfe çıkıyoruz. Eski Midyat, Midyat’ın sembolü haline gelen Midyat Konukevi, Midyat Kent Müzesi, Mor Barsavmo Kilisesi panoramik olarak göreceğimiz yerler arasındadır. Midyat Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz. Tel gibi incecik gümüşü kıvıra kıvıra işleyen telkâri ustaları, Midyat’ın en saygın işine sahipler. VAKTİMİZ ELVERİRSE, dönemin görkemini daha iyi algılamak için, Hah (Anıtlı) Köyü’ndeki Meryem Ana Kilisesi de ziyaret etmeye değerdir. Bir güzel Süryani şehri olan Midyat’a veda ederek, Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Sun Express Hava Yolları (XQ 9093) 17.30 uçağıyla İzmir’e hareket ediyoruz. Gece yarısı saatlerinde 19.45 de İzmir’e ulaşıyor, yeni bir AMPURIA TOUR gezinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


TUR FİYATI:  1.550 TL (İki ve üç kişilik odada kişi başı)
KONAKLAMA:  5* ERDOBA ELEGANCE HOTEL vb.

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • Mardin Erdoba Elegance Hotelde 2 gece OK konaklama
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Diyarbakır gidiş - dönüş uçak bileti
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası ( 65 yaşa kadar )
 • Kişi sayısına uygun büyüklükteki araçla ulaşımlar
 • Cercis Murat Konağı’nda müzikli yılbaşı yemeği ( içki hariç )
 • Erdoba Elegance Hotel’de akşam yemeği ( 30 Aralık )

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yemeklerde alınan içecekler, ilk gün kahvaltı
 • Otelde yapılan ekstra harcamalar
 • Müze, milli park, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm öğle yemekleri, son gün akşam yemeği
 • Yılbaşı akşamı alkollü ve alkolsüz içecekler
 • 65 yaş üstü misafirlerimizden sigorta farkı 25 TL


UÇAK BİLET DETAYLARI

30 Aralık 2018 pazar          İzmir –Diyarbakır ( Sun Ekspress )                   09.00 - 11.00
01 Ocak 2019 salı              Diyarbakır – İzmir ( Sun Ekspress )                  17.30 - 19.45

 

Mardin'e gelirseniz eğer...

Gümüşün zarafetini simgeleyen muhteşem TELKARİ ürünlerinden, altını en güzel işleyen mahir ellerin hayal zenginliğini ifade eden takılarından mutlaka alın... Yöresel kumaşların sergilendiği çarşıların ruhundan, sıcağın buğusunu dağıtan zencefilli limonatadan, acı kahve mırradan, sunumun yapıldığı bakır taslardan, tütsülerin saklandığı antik kutulardan, her derde deva baharatlardan, uğur ve bereket getirdiğine inanılan ŞAHMERAN resimlerinden, efsanevi gizeme sahip renkli taşlardan... Evvela kendinize, sonra yüreğinizin sahibine, sevdiklerinize büyülü bir Mardin masalı ve dost selamı ile götürün.  

Mardin,  sizi hayalle kucaklayan kent...


NOT: Dış nedenlerden dolayı AMPURIA TOUR her zaman programı değiştirme hakkına sahiptir. Otellerde yemekler set menü olabilir ve yöre şartları ile bağlantılı alkol bulunmayabilir. Araçta koltuk numarası, kayıt sıralamasına göre verilmektedir. Aracın büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.